Polskie Radio
Section05
ZUS

Eksperci: płace już nie nadążają za inflacją. To sygnał spowolnienia gospodarczego

Dane GUS pokazujące podwyżki płac, które jednak nie nadążają za inflacją, są kolejną oznaką zbliżającej się recesji. Wprawdzie na razie produkcja przemysłowa ma się dobrze, ale przemysł to nasze "rodowe srebra" od lat. Ale i on popadnie w kłopoty, gdy nadejdzie spodziewana recesja w Niemczech. Przełoży się to też na wyhamowanie zatrudnienia, którego oznaki już widzimy - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej i dr Sławomir Dudek z Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR).
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja wynagrodzenia produkcja przemysłowa zatrudnienie ZUS

Eksperci: czy zwolnienie ze składek do ZUS uratowałoby firmy borykające się z kryzysem i kto za to miałby zapłacić?

Pomysł na ulżenie przedsiębiorcom w trudnych warunkach gospodarczych poprzez zwolnienie ich z obowiązku płacenia składek na przyszłe emerytur jest fundamentalnie zły. Musimy przestać traktować składki jak podatek, a zacząć uznawać je zabezpieczenie starości - mówił w audycji "Rządy Pieniądza" Mariusz Adamiak, dyrektor biura strategii rynkowych PKO BP. Natomiast Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej stwierdził, że pomysł jest kulawy, ale to zasadna próba wsparcia tych, którzy w kryzysie mogą stracić firmy, a już dziś stracili rentowność.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ZUS emerytura firma pracodawcy pracownicy składka zus inflacja ceny żywności

Rynek pracy "nie zauważa" problemów gospodarki. Rośnie zatrudnienie i składki na ZUS

W pierwszym półroczu 2022 r. przychody Funduszu Ubezpieczeń Społecznych były wyższe o ponad 17 proc. wobec poprzedniego roku. Wpływy ze składek wzrosły o 13 proc. - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". "Mamy silny rynek pracy, który nadal nie odczuwa konsekwencji negatywnych zjawisk, jakie zaczynają zachodzić w gospodarce" - czytamy.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ZUS rynek pracy zatrudnienie zarobki firma pracownik obcokrajowcy

Eksperci: przyszłość rynku pracy cechuje niepewność, ale dużego wzrostu bezrobocia nie musimy się obawiać

Bezrobocie nie będzie jakoś znacząco rosło ale też nie ma już z czego spadać. Może pojawiań się punktowi w niektórych branżach, w których ceny energii odgrywają kluczową rolę ale trudno wyobrazić sobie aby pracodawcy pozbywali się ta specjalistów - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Jakub Bińkowski, członek zarządu Związku Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Mateusz Walewski, główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bezrobocie emerytura Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej ZUS senior pomoc społeczna

Ruszają wypłaty 14. emerytury. Łącznie do świadczeniobiorców trafi prawie 11,5 mld złotych

- Pierwsi emeryci i renciści otrzymali czternaste emerytury - poinformowała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska. Zgodnie z rządowymi szacunkami w tym roku na "czternastkę" może zostać przeznaczone ok. 11 miliardów 400 milionów złotych, w tym 9,5 miliarda złotych dla świadczeniobiorców ZUS.
Zobacz więcej na temat:  emerytura pieniądze senior ZUS pomoc POLSKA społeczeństwo