Polskie Radio
Section05
ZUS

Ruszyła nowa kampania społeczna "TAK dla zdrowia rodziny". Będzie promować profilaktykę onkologiczną

"TAK dla zdrowia rodziny" - pod takim hasłem rusza kampania społeczno-edukacyjna mająca promować profilaktykę onkologiczną. W jej ramach prowadzona będzie edukacja dot. m.in. znaczenia testów i badań przesiewowych oraz szczepień przeciwko wirusom onkogennym. Organizatorzy chcą też  przeciwdziałać otyłości będącej czynnikiem ryzyka zachorowania na nowotwory.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA kampania onkologia Marlena Maląg Gertruda Uścińska ZUS Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej nowotwory

Ważne informacje dla uczniów i studentów z rentą rodzinną. ZUS: trzeba pamiętać o złożeniu wniosku

Uczniowie otrzymujący rentę rodzinną po zmarłym rodzicu, którzy ukończyli 16. rok życia, mają obowiązek dostarczyć do ZUS-u zaświadczenie ze szkoły, że dalej się uczą. Wraz z zaświadczeniem muszą złożyć wniosek o dalszą wypłatę renty. W przeciwnym razie stracą świadczenie. Taki obowiązek spoczywa również na studentach - przypomina ZUS.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA renta rodzinna szkoła studenci ZUS POLSKA społeczeństwo

Emerytury stażowe. Prezydent: są bardzo oczekiwane przez Polaków

- Cieszę się, że Zjednoczona Prawica zobowiązała się do ustanowienia emerytur stażowych. Są bardzo oczekiwane - podkreślił w wywiadzie dla PAP prezydent Andrzej Duda. Wyraził zadowolenie z faktu, że to, o czym mówił w kampanii prezydenckiej w 2020 roku, "znajdzie ostatecznie pozytywny finał".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA prezydent Andrzej Duda emerytura emerytura pomostowa emerytury stażowe emerytury mundurowe ZUS zus składki społeczeństwo POLSKA

Eksperci: emerytury stażowe są ważne, ale potrzebna jest kampania informacyjna o ich skutkach dla każdego uprawnionego

Z emerytur stażowych na pewno ucieszą się ci, którzy długo pracują, ale powinni też mieć świadomość, że ich świadczenia będą niższe o ok. 40 procent,  a może i więcej. Trzeba też opamiętać, że może odejść z rynku pracy ok. 160 tys. osób, niemal od razu więc konieczne jest informowanie również o tym, że mają wybór czy odejść czy pracować dłużej bo ludzie ci, są potrzebni - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Piotr Palutkiewicz, wiceprezes Warsaw Enterprise Institute oraz prof. Konrad Raczkowski, dyrektor Centrum Gospodarki Światowej UKSW.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rynek pracy bezrobocie ZUS emerytura emerytura pomostowa

Czternaste emerytury zasiliły konta kolejnej grupy seniorów. ZUS: proces wypłat przebiega bardzo sprawnie

3,6 mln emerytów i rencistów otrzymało już czternaste emerytury - poinformowała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Świadczenie w pełnej wysokości wynosi 2.650 zł brutto. W sumie czternastki otrzyma w tym roku ok. 8,8 mln emerytów i rencistów. Następne terminy wypłat czternastych emerytur to: 10, 15, 20 i 25 września.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ZUS emerytura renta rodzinna finanse osobiste