Polskie Radio
Section05
ZUS

Tarcza antykryzysowa w praktyce. Coraz więcej wniosków o zwolnienie lub odroczenie składek

Instrumenty pomocowe, zawarte w tarczy antykryzysowej, cieszą się dużym zainteresowaniem przedsiębiorców. Dotychczas złożono już około 200 tysięcy wniosków. Większość z nich dotyczy zawieszenia płatności składek ZUS na trzy miesiące. Złożono też kilkadziesiąt tysięcy wniosków o tzw. postojowe, czyli świadczenie dla osób zatrudnionych w oparciu o umowę cywilnoprawną.
Zobacz więcej na temat:  firma tarcza antykryzysowa ZUS

Prezes ZUS: najwięcej wniosków od firm dotyczy zwolnienia ze składek

Do dziś polscy przedsiębiorcy złożyli do ZUS 204,8 tys. wniosków o pomoc wynikającą z tarczy antykryzysowej. Najwięcej, bo 163 901 - o zwolnienie ze składek na ZUS. Przybywa też wniosków o świadczenie postojowe: dla samozatrudnionych – blisko 40 tys., dla zleceniobiorców ok. 2 tys. - mówiła w audycji "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu 24 prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.
Zobacz więcej na temat:  tarcza antykryzysowa ZUS firma koronawirus Koronawirus w Polsce

Prezes ZUS: rano ponad 200 firm złożyło wnioski o zwolnienie ze składek

Od północy zaczęliśmy stosować rozwiązania zwalniające małe firmy i samozatrudnionych na 3 miesiące ze składek na ZUS. Do godziny dziewiątej rano wnioski w tej sprawie złożyło 209 podmiotów. Proces przebiega sprawnie, sprawdza się starannie przygotowany system informatyczny – mówiła w Polskim Radiu 24 w audycji "Rządy Pieniądza" prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska.
Zobacz więcej na temat:  tarcza antykryzysowa ZUS firma GOSPODARKA

Prezydent: proponuję czasowe zwolnienie ze składek ZUS dla niektórych przedsiębiorców

- Państwo dopłaci do pensji pracowników do 40 proc. średniego wynagrodzenia firmom, które utrzymają miejsca pracy. Zwolnieni z płacenia składek ZUS przez 3 miesiące będą wszyscy samozatrudnieni, mikroprzedsiębiorcy, jeśli ich przychody spadły o więcej niż 50 proc. w stosunku do lutego br. - poinformował prezydent Andrzej Duda.
Zobacz więcej na temat:  prezydent Andrzej Duda ZUS POLSKA społeczeństwo ubezpieczenia koronawirus Koronawirus w Polsce ekonomia przedsiębiorstwo przedsiębiorca

Правительство готовит помощь всем компаниям, пострадавшим от эпидемии

Подготовленный властями специальный закон предусматривает выплату государством до 40% зарплаты работников в небольших компаниях понесших убытки. 
Zobacz więcej na temat:  Правительство Польши ZUS коронавирус COVID-19 в Польше Бизнес Анджей Дуда