Polskie Radio
Section05
ZUS

Gowin: firmy objęte tarczą branżową będą zwolnione z płacenia ZUS-u w grudniu i styczniu

Wicepremier Jarosław Gowin przekazał podczas konferencji, że przedsiębiorcy objęci tzw. tarczą branżową - która przewiduje dodatkowe wsparcie finansowe dla firm objętych obecnie restrykcjami - będą zwolnieni z płacenia ZUS za grudzień i styczeń. Dodał, że zwolnienie ze składek może zostać wydłużone na kolejne miesiące.
Zobacz więcej na temat:  tarcza antykryzysowa ZUS zus składki ZUS dla biznesu firma Koronawirus w Polsce

Wyrównania dla emerytów z rocznika 1953. Ostatni dzień na złożenie wniosku

Średnio ok. 13 tys. zł wyrównania dostaną z ZUS emeryci z rocznika 1953. To zwrot za zaniżane przez lata świadczenia. Już w lutym każdy zainteresowany dowie się o miesięcznej podwyżce i o wyrównaniu. Jednak najpóźniej dziś tzw. wcześniejsi emeryci muszą złożyć wniosek w tej sprawie - mówiła w audycji "Rządy Pieniądza" prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA emerytura ZUS finanse

2,6 miliona z nas oszczędza na emeryturę za pomocą instrumentów rynkowych. Borys: to nadal zbyt mało

Około 2,6 mln Polaków oszczędza na cele emerytalne, korzystając z dostępnych produktów na rynku - wynika z danych Polskiego Funduszu Rozwoju. To cały czas zbyt mało - podkreśla prezes PFR Paweł Borys. Dodatkowe oszczędności na jesień życia można gromadzić w Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK), Pracowniczych Programach Emerytalnych (PPE). Indywidualnych Kontach Emerytalnych (IKE) i Indywidualnych Kontach Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE).
Zobacz więcej na temat:  emerytura ZUS GOSPODARKA POLSKA Pracownicze Plany Kapitałowe

W 2021 roku osoby starsze mogą liczyć na dodatkowe wsparcie finansowe. Pandemia nie wstrzyma 13. i 14. emerytury

To już drugi rok, gdy seniorzy mogą liczyć na dodatkowy zastrzyk gotówki. W nadchodzącym roku emeryci i renciści otrzymają dodatkowe pieniądze, ponieważ oprócz 13. emerytury po raz pierwszy będzie wypłacona "czternastka". Ekstra śwuiadczenie – według zapowiedzi rządu –  ma być wypłacone jesienią 2021 roku. Druga fala epidemii koronawirusa nie wpłynęła na wypłatę dodatkowych emerytur i rent.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA emerytura ZUS

Prezes ZUS: mimo trudnego roku naznaczonego pandemią sytuacja ubezpieczeń społecznych jest dobra

- Zarówno liczba jak i kwota wpłaconych w 2020 r. składek na ubezpieczenie społeczne jest tylko o ok. 1 proc. niższa od tych z ubiegłego roku. To pokazuje, że nasza gospodarka jest, szczególnie jak na kryzys, w dobrej kondycji. Oczywiście wypłaty z ZUS na wsparcie dla pracowników, rodziców czy zwolnienia za składek dla przedsiębiorców były nieporównywalnie większe. Ale także to właśnie one ratowało naszą gospodarkę. Zapewniam, że na koniec tego trudnego roku sytuacja ZUS jest stabilna i nie ma żadnych obaw o dalsze wypłaty świadczeń - mówiła w audycji "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu 24 prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ZUS koronawirus POLSKA