Polskie Radio
Section05
ZUS

"Dobrze by było uregulować teraz ten problem". Wiceminister Szwed o planach oskładkowania umów-zleceń

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed podkreślił w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, że są plany pełnego oskładkowania wszystkich umów-zleceń. Zanim jednak rząd podejmie decyzję w tej sprawie, przedyskutuje ją z partnerami społecznymi.
Zobacz więcej na temat:  umowa zlecenie zus składki ZUS praca umowa Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej

Eksperci: poszerzenie zakresu składek na ZUS, ale przy obniżce składki

Piotr Soroczyński z Krajowej Izby Gospodarczej i Adam Ruciński z firmy doradczej BTFG rozmawiali w dzisiejszej audycji "Rządy Pieniądza" o uldze na robotyzację oraz możliwej rewolucji w składkach na ZUS, którymi miałyby zostać objęte nie tylko umowy o pracę, ale również umowy zlecenia w pełnej wysokości a być może także umowy o dzieło.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA robotyzacja składki na ubezpieczenie ZUS Polskie Radio 24

Od dziś bezrobotni otrzymają wyższy zasiłek. Zobacz, ile będzie wynosił

- Od dziś zasiłek dla bezrobotnych wynosi 1200 zł brutto. Do tej pory było to 881 zł brutto – przypomina w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową minister Marlena Maląg. Podwyższoną kwotę zasiłku otrzymają wszyscy bezrobotni - nie tylko nowo rejestrujący się, ale też bezrobotni, którzy już pobierają zasiłek.
Zobacz więcej na temat:  zasiłek bezrobocie praca Ministerstwo Rodziny ZUS GOSPODARKA

Prezes ZUS: ponad 2 mld zł rząd przeznaczył dotychczas na dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy realizowany był najpierw do 27 lipca, teraz kolejny raz został wydłużony - tym razem do 20 września. Wypłat na pewno będzie już mniej, bo placówki edukacyjne i opiekuńcze co do zasady rozpoczynają od jutra normalnie funkcjonowanie. Ale i tak jest to wsparcie dla rodziców niespotykane na skalę europejską – mówiła w audycji "Rządy Pieniądza" prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.
Zobacz więcej na temat:  ZUS zasiłek rodzice dzieci GOSPODARKA

Prezes ZUS: zainteresowaniem bonem turystycznym jest ogromne

- Znaleźliśmy się w połowie marca w zupełnie innej rzeczywistości, także my - odpowiadający za zarządzanie państwem, zarządzanie sprawami ludzkimi. Musieliśmy przeorganizować sposób funkcjonowania, obsługi klientów, ale myślę, że wspólnie z różnymi innymi instytucjami, zwłaszcza z rządem, wypracowaliśmy szereg rozwiązań prawnych, które jak już dzisiaj widać - były skuteczne - mówi w audycji "W otwarte karty" prof. Gertruda Uścińska. 
Zobacz więcej na temat:  ZUS koronawirus wakacje Małgorzata Raczyńska-Weinsberg