Polskie Radio

Bob Dylan wyłoży filozofię piosenki w nowej książce

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2022 15:08
"The Philosophy of Modern Song" – taki tytuł będzie nosiła bogato ilustrowana książka autorstwa Boba Dylana, która ukaże się w listopadzie. Rockman-noblista analizuje w niej piosenki napisane przez innych wykonawców, m.in. Ninę Simone i Elvisa Costello.
Bob Dylan ani myśli o emeryturze
Bob Dylan ani myśli o emeryturzeFoto: Forum / PA Images / Isabel Infantes

Bob Dylan pracował nad nową książką od 2010 roku. W tym czasie napisał ponad 60 esejów, w których dokładnie przeanalizował twórczość wielu kolegów po fachu. Jest tam więc mowa "o pułapkach łatwych rymów", o tym, "jak dodanie pojedynczej sylaby może popsuć piosenkę" i o tym, "jak bluegrass ma się do heavy metalu" – jak czytamy w zapowiedzi publikacji, która na sklepowe półki ma trafić 8 listopada.

Wydawca zdradza nieco więcej szczegółów na temat esejów Dylana. "Są tajemnicze i nieprzewidywalne, poruszające i głębokie, często też wywołujące głośne salwy śmiechu. I chociaż pozornie traktują o muzyce, tak naprawdę są medytacjami i refleksjami na temat ludzkiej kondycji". Wśród artystów, nad utworami których pochylił się legendarny rockman, są Nina Simone, Elvis Costello i Hank Williams. Książka ma być ilustrowana ponad setką zdjęć.

Jak na laureata Literackiej Nagrody Nobla, Dylan nie rozpieszcza czytelników swoimi drukowanymi dokonaniami. Jego poprzednia, autobiograficzna książka "Chronicles: Volume One" ukazała się w 2004 roku. Artysta ma jednak na swym koncie teksty do przeszło 500 piosenek, z których wiele weszło do kanonu światowej muzyki popularnej – i to właśnie za tę formę twórczości nagrodziła go w 2016 roku szwedzka Akademia.

Mimo ukończonych 80 lat Bob Dylan nie zamierza przechodzić na emeryturę. Już jutro w Teksasie startuje na nowo jego przerwana przez pandemię trasa koncertowa po Stanach Zjednoczonych.

kc

Czytaj także

Bob Dylan – wybitnie kreatywne lata 70.

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 09:00
W ramach rozciągniętych w czasie obchodów 80. urodzin Boba Dylana tym razem przyszła pora na jeden z najbardziej owocnych twórczo okresów w jego karierze, czyli na lata 70.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dylan, Lennon i KSU. Antywojenne protest songi

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2022 15:54
Wojna przynosi przede wszystkim cierpienie, strach i zniszczenia, ale zdarza się też, że prowokuje artystów do tworzenia wybitnych dzieł, na przykład w postaci antywojennych piosenek. Przypominamy kilka z tych najbardziej znanych.
rozwiń zwiń