Dążenie do świętości powinno być pełne pogody i spokoju. A zarazem: wytrwałości i stanowczości. „Oto moja praca, oto mój trud”.

Radować się pięknem i wierzyć w dobro

Polskie Radio
Jacek Puciato 09.04.2014
Widok na Bergamo. W tym lombardzkim mieście młody Angelo Roncalli uczęszczał do Małego i Wyższego Seminarium
Widok na Bergamo. W tym lombardzkim mieście młody Angelo Roncalli uczęszczał do Małego i Wyższego Seminarium, foto: Eric Hossinger/Flickr, lic. CC BY 2.0

Angelo Roncalli spisał w swoich młodzieńczych notatkach szczególne postanowienia - dziesięć zdań, które późniejsi czytelnicy nazwali "dekalogiem Jana XXIII".

1. Tylko dzisiaj postaram się wyłącznie żyć dniem dzisiejszym, nie chcąc rozwiązywać za jednym zamachem wszystkich problemów mego życia.
2. Tylko dzisiaj maksymalnie zatroszczę się o moją postawę: być uprzejmym, nikogo nie krytykować, ani tego nie pragnąć, nie uczyć karności nikogo poza samym sobą.
3. Tylko dzisiaj będę szczęśliwy w przekonaniu, że zostałem stworzony, aby być szczęśliwym i to nie tylko w przyszłym świecie, ale również teraz.
4. Tylko dzisiaj przystosuję się do okoliczności i nie będę domagał się, by to one przystosowały się do moich planów.
5. Tylko dzisiaj przeznaczę przynajmniej dziesięć minut na dobrą lekturę, pamiętając, że jak pokarm potrzebny jest do życia ciała, tak dobra lektura potrzebna jest do życia duszy.
6. Tylko dzisiaj uczynię coś dobrego i nikomu o tym nie powiem.
7. Tylko dzisiaj uczynię przynajmniej jedną z tych rzeczy, których czynić nie lubię, a jeżeli moje zmysły czułyby się pokrzywdzone, postaram się, aby nikt się o tym nie dowiedział.
8. Tylko dzisiaj sporządzę szczegółowy plan dnia. Może nawet nie wypełnię go dokładnie, ale zredaguję. Będę się strzegł dwóch nieszczęść: pośpiechu i niezdecydowania.
9. Tylko dzisiaj będę wierzył niestrudzenie, nawet gdyby okoliczności mówiły co innego, że Opatrzność Boża opiekuje się mną tak, jakby nikogo innego na świecie nie było.
10. Tylko dzisiaj nie będę się lękał. Szczególnie zaś nie ulęknę się radować pięknem i wierzyć w dobro.

(fragment powyższy pochodzi z włoskiego wydania "Dziennika duszy" Jana XXIII)

Więcej o "Dzienniku duszy" - tym szczególnym pamiętniku duchowym prowadzonym przez Angela Roncallego przez całe życie - na naszej podstronie. Tu również słuchowisko Polskiego Radia oparte na tej niezwykłej książce.

  • Zobacz więcej na temat: