Section01 - menu
Section07

Chorwacja

Section08, 09 - artykułowa
””

Chorwacja ma niecałe 5 milionów mieszkańców, jednak piłkarskiego potencjału mogą temu krajowi zazdrościć państwa z dużo większą liczbą ludności. Zawodnicy z tego kraju aż do 1990 roku występowali w barwach Jugosławii, dopiero po jej rozpadzie w 1992 roku powstała piłkarska federacja Chorwacji dołączyła do FIFA i UEFA, choć w dwóch poprzednich latach rozgrywała nieoficjalne mecze.
Największym sukcesem tej drużyny jest 3. miejsce mistrzostw świata w 1998 roku. Nawiązanie do tej wielkiej drużyny, którą prowadzili Zvonimir Boban, Slaven Bilić, Robert Prosinecki i Davor Suker, wciąż jest celem reprezentacji przed każdym dużym turniejem.
W 2010 roku w RPA Chorwaci nie zakwalifikowali się na mistrzostwa świata, a w ostatnich mistrzostwach Europy trafili na bardzo trudną grupę z Włochami, Hiszpanią i Irlandią. Pewnie ograli tę ostatnią drużynę, zremisowali 1:1 z Włochami, niestety przegrali 0:1 z przyszłymi mistrzami Europy, choć trzeba przyznać, że przez większą część meczu walczyli jak równy z równym.
Po tej imprezie Slaven Bilić zdecydował się zrezygnować z pozycji selekcjonera reprezentacji, którą prowadził przez 6 lat.
Droga do Brazylii
W eliminacjach do mistrzostw świata Chorwaci radzili sobie średnio - mieli w swojej grupie rewelacyjną Belgię, co nie ułatwiało im bezpośredniego zakwalifikowanie się na imprezę.
W 10 meczach eliminacyjnych uzbierali 17 punktów, tocząc walkę o awans z Serbią i Szkocją. Rywalizację skończyli na drugim miejscu, za niepokonaną w tej grupie Belgią i byli zmuszeni, żeby zmierzyć się w barażach z Islandią. Ostatecznie jednak wyeliminowali kopciuszka eliminacji i zapewnili sobie wyjazd do Ameryki Południowej.
W październiku ubiegłego roku zmienił się także selekcjoner Chorwacji. Igora Stimaca zastąpił na tym stanowisku Niko Kovac, który poprowadzi reprezentację na mundialu w Brazylii.
Gwiazdy
Największymi gwiazdami drużyny w Brazylii będą Luka Modrić i Mario Mandżukić, którzy zaliczyli bardzo udane sezony w swoich klubach - Realu Madryt i Bayernie Monachium. Do tych dwóch zawodników trzeba dołączyć także Ivana Rakiticia z hiszpańskiej Sevilli. Odegrał on wielką rolę w sięgnięciu po puchar Ligi Europy, notując świetny sezon w lidze i europejskich pucharach, w kluczowych momentach biorąc na swoje barki grę drużyny. Po świetnych występach wiele mówi się o tym, że piłkarz może dołączyć do któregoś z czołowych klubów Primera Division. W 52 meczach zdobył 15 bramek i miał 18 asyst.
Z powodu kontuzji na mundial nie pojadą Niko Kranjcar, Ivan Strinić i Ivo Ilicević. Kolejnym osłabieniem jest nieobecność Josipa Simunica, który został zdyskwalifikowany przez FIFA na 10 meczów. 36-letni środkowy obrońca został ukarany za zachowanie po rozegranym 19 listopada rewanżowym meczu barażowym z Islandią, który Chorwacja wygrała 2:0. Według organizacji Simunić miał odwoływać się do niechlubnych epizodów z historii tego kraju.
Największe osłabienie kadry to właśnie brak Kranjcara, 81-krotnego reprezentanta kraju, który w drużynie narodowej zdobył 16 bramek.
Podopieczni Kovaca wystąpią na mundialu w grupie A i w meczu otwarcia mundialu zmierzą się z Brazylią. Oprócz gospodarzy w grupie tej wystąpią także Meksyk i Kamerun.
Kadra Chorwacji na MŚ:
Bramkarze: Stipe Pletikosa (Rostów), Danijel Subasic (AS Monaco), Oliver Zelenika (Dinamo Zagrzeb).
Obrońcy: Darijo Srna (Szachtar Donieck), Dejan Lovren (Southampton), Vedran Corluka (Lokomotiw Moskwa), Gordon Schildenfeld, Danijel Pranjic (obydwaj Panathinaikos Ateny), Domagoj Vida (Dynamo Kijów), Sime Vrsaljko (Genua).
Pomocnicy: Luka Modric (Real Madryt), Ivan Rakitic (Sevilla), Ognjen Vukojevic (Dynamo Kijów), Ivan Perisic (Wolfsburg), Mateo Kovacic (Inter Mediolan), Marcelo Brozovic (Dinamo Zagrzeb), Ivan Mocinic (Rijeka), Sammir (Getafe).
Napastnicy: Mario Mandzukic (Bayern Monachium), Ivica Olic (Wolfsburg), Eduardo da Silva (Szachtar Donieck), Nikica Jelavic (Hull City), Ante Rebic (Fiorentina).

ps, polskieradio.pl