Section01 - menu
Section07

Iran

Section08, 09 - artykułowa
””

Iran to jedna z większych niewiadomych na mistrzostwach świata w Brazylii. Piłkarze tego kraju w historii zagrali 3 razy na mundialu, jednak ani razu nie udało im się wyjść z grupy. Są także trzykrotnymi zdobywcami Pucharu Azji. Eksperci nie dają tej drużynie większych szans na sprawienie niespodzianki w starciach z silniejszymi rywalami, ale dzięki temu zawodnicy zagrają bez większej presji i na pewno powalczą o to, żeby sprawić niespodziankę.
W eliminacjach do mistrzostw świata w Brazylii podopieczni Carlosa Queiroza pokazali się z bardzo dorej strony. Ich gra może nie przynosiła kibicom zbyt wielu fajerwerków, jednak była wyjątkowo solidna. W 8 meczach w grupie Iran stracił zaledwie 2 bramki, choć w jego obronie trudno doszukać się zawodników lepiej znanych szerszej publiczności.
Na możliwe 24 „oczka”, Iran zdobył ich 16. Trudno mówić o tym, że zdominował eliminacje, ale na pewno udało mu się awansować w stylu, który budzi szacunek i przestrzega przed lekceważeniem tej drużyny. Piłkarze Queiroza dwa razy pokonali Koreę Południową, w meczach u siebie grali nawet dla stutysięcznej publiczności, turniej w Brazylii nie będzie więc dla nich czymś zupełnie nowym.
Największą gwiazdą zespołu jest skrzydłowy Ashkan Dejagah, który występuje w londyńskim Fulham. Jego zespół spadł w tym sezonie z Premier League, jednak akurat on był wyróżniającym się zawodnikiem, rozgrywał dobre spotkania, strzelał bramki i asystował przy golach kolegów. Na pewno jest w stanie zaskoczyć obrońców nieszablonowymi zagraniami i potężnym strzałem z dystansu.
Iran zagra w Brazylii w bardzo trudnej grupie. Będzie rywalizował z Argentyną, Bośnią i Hercegowiną i Nigerią.
Kadra Iranu na MŚ:
bramkarze:
Daniel Davari (Eintracht Brunszwik), Alireza Haghighi (Sporting Covilha), Rahman Ahmadi (Sepahan)
Obrońcy: Hossein Mahini (Persepolis), Steven "Mehrdad" Beitashour (Vancouver Whitecaps), Pejman Montazeri (Umm Salal), Jalal Hosseini (Persepolis), Amir-Hossein Sadeghi (Esteghlal), Ahmad Alenemeh (Naft), Hashem Beikzadeh (Esteghlal), Mehrdad Pouladi (Persepolis)
pomocnicy: Javad Nekounam (Kuwait SC), Andranik Teymourian (Esteghlal), Reza Haghighi (Persepolis), Ghasem Haddadifar (Zob Ahan), Bakhtiar Rahmani (Foolad), Ehsan Hajsafi (Sepahan)
napastnicy: Ashkan Dejagah (Fulham), Masoud Shojaei (Las Palmas), Alireza Jahanbakhsh (NEC Nijmegen), Reza Ghoochannejhad (Charlton), Karim Ansarifard (Persepolis,), Khosro Heydari (Esteghlal)

ps, polskieradio.pl