Section01 - menu
Section07

Algieria

Section08, 09 - artykułowa
””

Największe sukcesy reprezentacji Algierii przypadły na lata 80-te XX wieku. Piłkarze w tym czasie trzykrotnie stawali na podium w Pucharze Narodów Afryki i po raz pierwszy w historii wywalczyli awans na mistrzostwa świata. W 1990 roku zespół sięgnął po jedyne zwycięstwo w swoich występach na tej imprezie. Później jednak reprezentację dopadły gorsze czasy, które zaowocowały brakiem awansu na mundial i brakiem większych sukcesów na kontynencie afrykańskim.
W eliminacjach Algieria napędziła swoim kibicom dużo strachu. Przez pierwszą, grupową fazę, przeszła pewnie, w 5 meczach uzyskując 4 zwycięstwa i zajmując pierwszą lokatę. W kolejnej rundzie trafiła na Burkinę Faso i choć wydawało się, że nie powinna mieć problemów z pokonaniem swoich rywali.
Pierwszy mecz zakończył się jednak nieoczekiwanie – Burkina Faso wygrała 3:2 i postawiła wyjazd Algierii na mistrzostwa pod znakiem zapytania. W rewanżu piłkarze trenera Vahida Halihodżicia zdołali jednak zwyciężyć 1:0 i to oni powalczą w Brazylii. Rozgrywany w Algierii mecz rewanżowy toczył się pod wielką presją kibiców - trudno było przewidzieć, co mogłoby się wydarzyć, gdyby to Burkina Faso wygrała w tym spotkaniu.
Reprezentacja Algierii bazuje głównie na graczach z Europy. W kadrze na mistrzostwa są piłkarze francuskiej Ligue 1 i włoskiej Serie A. Warto będzie przyglądać się Saphirowi Taiderowi z Interu Mediolan, ciekawi też, jak poradzi sobie młody zawodnik Tottenhamu Hotspur, Nadil Bentaleb. Na prawym skrzydle na pewno będzie próbował rajdów Sofiane Feghouli z hiszpańskiej Valencii, znany ze swojej dynamiki.
Na mistrzostwach świata w Brazylii Algieria w grupie H zagra z Koreą Południową, Belgią i Rosją i na pewno może powalczyć o to, by wyjść z grupy drugiego miejsca. Pierwsze wydaje się zarezerwowane dla Belgii.
Kadra Algierii na MŚ:
bramkarze: Rais M'bolhi (CSKA Sofia), Mohamed Zemmamouche (USM Algier), Mohamed Cedric (CS Constantine);
obrońcy: Essaid Belkalem (Watford), Madjid Bougherra (Lekhwiya SC), Lyassine Cadamuro (Mallorca), Abdelmoumen Djabou (Club Africain), Sofiane Feghouli (Valencia), Faouzi Ghoulam (Napoli), Rafik Halliche (Academica Coimbra), Aissa Mandi (Reims), Carl Medjani (Valenciennes), Djamel Mesbah (Livorno);
pomocnicy: Nabil Bentaleb (Tottenham), Yacine Brahimi (Granada), Medhi Lacen (Getafe), Ryad Mahrez (Leicester), Mehdi Mostefa (Ajaccio), Saphir Taider (Inter Mediolan), Hassen Yebda (Udinese);
napastnicy: Islam Slimani (Sporting Lizbona), Hilal Soudani (Dynamo Zagrzeb), Nabil Ghilas (FC Porto).
ps, polskieradio.pl