Section01 - menu
Section08, 09 - artykułowa

Warszawa - Stadion Narodowy

polskieradio.pl
Marcin Nowak 19.08.2014
Stadion Narodowy
Stadion Narodowy, foto: Wikipedia/Przemysław Jahr

Wielofunkcyjny stadion sportowy (głównie piłkarski) w Warszawie, wybudowany w latach 2008-2011 w niecce byłego Stadionu Dziesięciolecia z myślą o turnieju finałowym Euro 2012 i oficjalnie otwarty w dniu 29 stycznia 2012.

Stadion Narodowy w Warszawie to najnowocześniejsza arena wielofunkcyjna i jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie. Stadion Narodowy jest także największym centrum konferencyjno-biznesowym w Polsce.

Obiekt posiada 4. kategorię w klasyfikacji UEFA (najwyższą). Na dwukondygnacyjnych trybunach znajduje się 58 500 miejsc (wszystkie dla osób siedzących), w tym 4600 miejsc o podwyższonym standardzie i 69 lóż (dla 800 osób).
Obiekt został zaprojektowany przez konsorcjum JSK Architekci Sp. z o.o., Gerkan, Marg und Partner International GmbH, we współpracy z Schlaich Bergermann & Partner GmbH odpowiedzialnych za wykonawstwo inżynieryjne.

Za przygotowanie instrumentów zarządzania kompleksem sportowo-biznesowym oraz za zarządzanie obiektem i zabudową terenów przyległych do Ośrodka Sportu oraz zapewnienie przychodów umożliwiających pokrycie kosztów, a także promowanie marki Stadion Narodowy i komercjalizowanie praw marketingowych i reklamowych, odpowiada oficjalny operator stadionu, spółka Skarbu Państwa PL.2012+ (od 1 stycznia 2013), powołana przez Ministra Sportu i Turystyki.

W trakcie mistrzostw świata siatkarzy na obiekcie rozgrywany będzie jedynie mecz otwarcia. 30 sierpnia na tym obiekcie Polska zagra z Serbią.

 

man, wikipedia, poland2014.fivb.org

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!