"Mistrz Manole". Zobacz spektakl z inauguracji "Nowej Tradycji"!

Dwójka
Jacek Puciato 14.05.2015
Mistrz Manole to jedna z najsłynniejszych i najbardziej niezwykłych rumuńskich legend ludowych, która podejmuje odwieczny mit ofiary założycielskiej (zdjęcie z próby do spektaklu)
"Mistrz Manole" to jedna z najsłynniejszych i najbardziej niezwykłych rumuńskich legend ludowych, która podejmuje odwieczny mit ofiary założycielskiej (zdjęcie z próby do spektaklu), foto: Bartosz Wojciechowski/PR

Oparte na znanej rumuńskiej legendzie przedstawienie odbyło się w pierwszym dniu festiwalu w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Zapraszamy do obejrzenia nagrania wideo.

W dolinie Argeszu mistrz murarski Manole ma zadanie wybudować najpiękniejszy monastyr na świecie. Jednak mury stawiane za dnia w nocy upadają. Manole we śnie słyszy głos nakazujący zamurowanie w budowli pierwszej kobiety, która rano przyjdzie do murarzy. Budowniczy nie przewiduje jednak, kim będzie ta kobieta…

Spektakl "Mistrz Manole" jest sceniczną wersją słuchowiska Teatru Polskiego Radia zrealizowanego w 2013 roku przez Darka Błaszczyka i Jacka Hałasa w formie archaicznej śpiewogry z Bronisławem Wrocławskim w roli Dziada/Narratora oraz czołówką znakomitych śpiewaków i instrumentalistów polskiej sceny tradycyjnej, którzy wcielili się w postaci legendy.Słuchowisko zostało nagrodzone za najlepszą reżyserię (Darek Błaszczyk) i najlepszą muzykę (Jacek Hałas) na festiwalu DWA TEATRY 2014 w Sopocie. Było prezentowane w finałach konkursów festiwali PRIX MARULIČ w chorwackim Hvarze oraz PRIX ITALIA 2014.

Spektakl wzbogacony został o część wizualną i ma charakter swoistego "magicznego performance'u", który ewoluuje i zmienia się w kolejnych miejscach prezentacji. Za reżyserię i stronę wizualną odpowiadają Darek Błaszczyk i Zbyszek Olkiewicz (jako grupa kreatywno-artystyczna FC zrealizowali m.in. "RE:mix WILSON/Einstein i inni" 2013), stroną muzyczną kieruje zaś Jacek Hałas (współautor, z Darkiem Błaszczykiem, m.in. widowiska "Orszak weselny/Żałobny rapsod", 2014 i słuchowiska radiowego "Zegar bije", 2011).

***

jp/mc

  • Patroni medialni
    Program Drugi Polityka Folk24
  • Partner Festiwalu
    CULTURE.PL
  • Współproducent Festiwalu
    Narodowy Instytut Audiowizualny