X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Polacy wykryli mechanizm, który może ochronić przed Parkinsonem

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2015 18:00
Mitochondria, aby wyprodukować energię dla komórek, potrzebują ponad tysiąca białek. Zdarza się, że transport białek przebiega nieprawidłowo. Polscy naukowcy odkryli, jak komórki bronią się przed skutkami takich nieprawidłowości. Ich skutkiem są poważne choroby.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Wyniki badań Polaków pomogą poznać mechanizmy leżące u podstaw chorób Alzheimera czy Parkinsona.

Odkrycia dokonali naukowcy z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej oraz Instytutu Biochemii i Biofizyki w Warszawie we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu we Freiburgu w Niemczech. Wyniki ich badań opublikowano w "Nature".

Mitochondria to struktury wewnątrzkomórkowe, "fabryki", których głównym zadaniem jest produkcja energii dla komórek. Aby sprostać temu zadaniu mitochondria potrzebują ponad tysiąca różnych białek. Nieprawidłowe transporotwanie ich do owych fabryk powoduje zaburzenia w pracy mitochondriów i nagromadzenie białek.

To, w jaki sposób komórki bronią się przed skutkami nagromadzenia białek mitochondrialnych w cytozolu, nie było znane. Odpowiedź znaleźli dopiero teraz polscy i niemieccy naukowcy.

- Badacze odkryli, że w odpowiedzi na dysfunkcję mitochondriów komórka spowalnia syntezę białek, a także uruchamia system niszczenia białek przez molekularną maszynerię zwaną proteasomem. Naukowcy wykazali, że mechanizm ten, nazwany UPRam (ang. Unfolded Protein Response activated by mistargeted proteins), chroni komórkę przed nieprawidłowo zlokalizowanymi toksycznymi białkami oraz sprzyja zwiększeniu odporności komórki na stres - czytamy w komunikacie cMiędzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej (MIBMiK).

(ew/PAP-Nauka w Polsce)

Zobacz więcej na temat: biologia komórka NAUKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak działają nasze elektrownie komórkowe, czyli mitochondria?

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2015 00:45
- Komórka i mitochondria potrzebują serii procesów i mechanizmów, które kontrolują to, co się dzieje i są w stanie reperować błędy m.in. podczas transportu białek - mówi prof. Agnieszka Chacińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nasze życie widać jak na dłoni w jednej kropli krwi

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2015 04:52
Krew spełnia w naszym ciele szereg funkcji, dlatego bywa nazywana darem życia. - Podstawowym jej zadaniem jest przenoszenie tlenu i zabieranie dwutlenku węgla - mówi prof. Ryszard Pogłód.
rozwiń zwiń