Nauka

Polacy wykryli mechanizm, który może ochronić przed Parkinsonem

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2015 18:00
Mitochondria, aby wyprodukować energię dla komórek, potrzebują ponad tysiąca białek. Zdarza się, że transport białek przebiega nieprawidłowo. Polscy naukowcy odkryli, jak komórki bronią się przed skutkami takich nieprawidłowości. Ich skutkiem są poważne choroby.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Wyniki badań Polaków pomogą poznać mechanizmy leżące u podstaw chorób Alzheimera czy Parkinsona.

Odkrycia dokonali naukowcy z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej oraz Instytutu Biochemii i Biofizyki w Warszawie we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu we Freiburgu w Niemczech. Wyniki ich badań opublikowano w "Nature".

Mitochondria to struktury wewnątrzkomórkowe, "fabryki", których głównym zadaniem jest produkcja energii dla komórek. Aby sprostać temu zadaniu mitochondria potrzebują ponad tysiąca różnych białek. Nieprawidłowe transporotwanie ich do owych fabryk powoduje zaburzenia w pracy mitochondriów i nagromadzenie białek.

To, w jaki sposób komórki bronią się przed skutkami nagromadzenia białek mitochondrialnych w cytozolu, nie było znane. Odpowiedź znaleźli dopiero teraz polscy i niemieccy naukowcy.

- Badacze odkryli, że w odpowiedzi na dysfunkcję mitochondriów komórka spowalnia syntezę białek, a także uruchamia system niszczenia białek przez molekularną maszynerię zwaną proteasomem. Naukowcy wykazali, że mechanizm ten, nazwany UPRam (ang. Unfolded Protein Response activated by mistargeted proteins), chroni komórkę przed nieprawidłowo zlokalizowanymi toksycznymi białkami oraz sprzyja zwiększeniu odporności komórki na stres - czytamy w komunikacie cMiędzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej (MIBMiK).

(ew/PAP-Nauka w Polsce)

Zobacz więcej na temat: biologia komórka NAUKA

Czytaj także

Jak działają nasze elektrownie komórkowe, czyli mitochondria?

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2015 00:45
- Komórka i mitochondria potrzebują serii procesów i mechanizmów, które kontrolują to, co się dzieje i są w stanie reperować błędy m.in. podczas transportu białek - mówi prof. Agnieszka Chacińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nasze życie widać jak na dłoni w jednej kropli krwi

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2015 04:52
Krew spełnia w naszym ciele szereg funkcji, dlatego bywa nazywana darem życia. - Podstawowym jej zadaniem jest przenoszenie tlenu i zabieranie dwutlenku węgla - mówi prof. Ryszard Pogłód.
rozwiń zwiń