Polskie Radio
Section05
Krzysztof Michalski

Projekt "ReMedy". Badania nad stresem w ludzkich komórkach

Prof. Agnieszka Chacińska - dyrektor Instytutu IMol PAN, jest współautorką Międzynarodowej Agendy Badawczej ReMedy, której celem jest prowadzenie badań nad stresem, na który narażone są ludzkie komórki i wykorzystanie wyników tych badań do opracowania nowych leków i strategii zapobiegania i zwalczania chorób neurodegeneracyjnych i nowotworowych. 
Zobacz więcej na temat:  medycyna nowotwory stres mózg Krzysztof Michalski Fundacja na rzecz Nauki Polskiej

Między Nietzschem a uwodzeniem. Krzysztof Michalski i życie współczesnego filozofa

– Gdy Michalskiemu przyszedł do głowy pomysł o Instytucie Nauk o Człowieku, podzielił się tym z Tischnerem. Ten powiedział: "Jedźmy z tym do papieża". Okazało się, że to był dobry pomysł – wspominał w Polskim Radiu eseista Wojciech Bonowicz. 11 lutego br. mija 10 lat od śmierci Krzysztofa Michalskiego, cenionego filozofa, twórcy jednego z najważniejszych europejskich centrów naukowych.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski Józef Tischner Jan Paweł II Andrzej Seweryn Krzysztof Król Wojciech Bonowicz filozofia Leszek Kołakowski chrześcijaństwo Aleksander Smolar

Prof. Daniel Gryko o życiu, pasjach i meandrach kariery naukowej

Wybitny polski uczony, członek Polskiej Akademii Nauk, dyrektor Instytutu Chemii Organicznej PAN, laureat wielu prestiżowych nagród - m.in. Polskiego Nobla - Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Gościem audycji "Po drugiej stronie lustra" był prof. Daniel Gryko, który opowiedział o swojej karierze naukowej, pasjach oraz zawodowych planach. 
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski nowotwory Fundacja na rzecz Nauki Polskiej chemia NAUKA Polska Akademia Nauk

Sondy fluorescencyjne do wykrywania wirusa SARS-CoV-2

Polscy badacze z Instytutu Chemii Organicznej PAN opracowali skuteczne narzędzie do szybkiego wykrywania koronawirusa. Pod koniec grudnia odbyła się debata na temat wyników najnowszych badań polskich naukowców dotyczących COVID-19. Podczas webinarium przedstawione zostały nowatorskie polskie projekty, które mogą mieć znaczenie nie tylko w walce z koronawirusem, ale i z wirusami w ogóle. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa Krzysztof Michalski biologia COVID-19 badania

Józef Garliński. 40 lat od ukazania się książki "Polska w drugiej wojnie światowej"

40 lat temu ukazała się w Londynie jedna z najważniejszych publikacji o udziale Polski w II wojnie światowej, autorstwa Józefa Garlińskiego. - Pokazał to z perspektywy świadka i uczestnika tego piekła, a zarazem osoby, która na podstawie zgromadzonych materiałów występowała w roli zewnętrznego badacza - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Rafał Habielski, historyk z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Auschwitz Józef Garliński II wojna światowa Krzysztof Michalski