Świat Indian Ameryki Północnej odejdzie w zapomnienie?

07.07.2017 17:48
- Mam wrażenie, że jesteśmy ostatnim pokoleniem, które bawiło się w kowbojów i Indian na podwórkach. Dla dzisiejszych dzieci jest to zupełnie odległe - mówi podróżniczka Anna Olej-Kobus.
Indianie Mohawk z terenu Kahnawake w Quebec, Kanada
Indianie Mohawk z terenu Kahnawake w Quebec, Kanada Foto: Alina R / Shutterstock
Posłuchaj
14'24 Wioski indiańskie w Polsce tylko z certyfikatem (Lato z Radiem/Jedynka)
więcej
Audio

Dawniej wioski indiańskie były egzotyką, a obecnie jest ich około 30 w całej Polsce. Jednym a najbardziej znanych Indian w Polsce był Sat-Okh, co oznacza w języku shawnee Długie Pióro. Chodzi o postać Stanisława Supłatowicza, gawędziarza i autora licznych książek, m.in. znanego z zestawu lektur szkolnych "Białego mustanga". Jego matka była Polką, a ojciec Indianinem. Sat-Okh przez wiele lat był mocno zaangażowany w krzewienie kultury Indian w Polsce.

- Mamy w Polsce potężny ruch Indianistów, których jest około półtora tysiąca osób i został zainicjowany przez Sat-Okha. Kontynuują oni jego dzieło i misję pokazywania świata Indian. W Ameryce Indianie często nie chcą być nazywani Indianami, bo jest to słowo o pejoratywnym wydźwięku, a u nas jest związane z samymi pozytywnymi konotacjami jak np. prawdomównością, odwagą, szczerość, doskonała znajomość przyrody, szacunek - opowiada Anna Olej-Kobus.

O wartych odwiedzenia wioskach indiańskich i życiu Indian mówimy więcej w nagraniu audycji, która zawiera archiwalną rozmowę z Sat-Okhem.

***

Tytuł audycji: "Lato z Radiem"

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: Anna Olej-Kobus (współautorka portalu malypodroznik.pl, autorka książek o rodzinnym podróżowaniu)

Data emisji: 7.07.2017

Godzina emisji: 9.22

sm

PARTNER STRATEGICZNY:
PARTNER GŁÓWNY:
PARTNERZY:
SPONSORZY:
PARTRONI MEDIALNI:
DZIAŁANIE REALIZOWANE POD HASŁEM: