Polskie Radio
Section05
wyjazd dla dziecka

Pierwszy dzień lata. Wakacje Polaków wczoraj i dziś

Rozpoczynające się astronomiczne lato to doskonała okazja, by powspominać minione wakacje i zaplanować letni wypoczynek. Na półkuli północnej lato rozpoczęło się 21 czerwca, dokładnie o godzinie 11.14, z chwilą, gdy Słońce weszło w znak Raka. Początek lata to moment przesilenia letniego, gdy Ziemia maksymalnie wychyla się w kierunku Słońca. Jest to zarazem najdłuższy dzień w roku, po nim następuje najkrótsza noc. Z czym kojarzy nam się lato?
Zobacz więcej na temat:  wakacje lato dzieci dzieciństwo wyjazd dla dziecka kolonie młodzież

Rekordowe kolejki po paszport i dowód osobisty

Długie kolejki po paszporty i dowody osobiste to już niemal codzienność. Petenci w niektórych miejscach czekają na złożenie wniosku nawet kilkanaście godzin, a i tak czasami są zmuszeni odejść z kwitkiem. Przykładem jest sytuacja na Podkarpaciu, gdzie liczba wnioskujących o paszport wzrosła kilkukrotnie. Na rozpatrzenie już teraz czeka 20 tys. wniosków i powodem tego nie jest tylko wojna na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo Tomasz Miara dokumenty dokument wyjazd dla dziecka dzieci dziecko dowód osobisty podróże wakacje COVID-19 obostrzenia

Sławomir Szulc: nie odwołujmy swoich planów wakacyjnych, ale je przekładajmy

- Świat jest piękny, jest ciągle wiele miejsc do odkrycia i zwiedzenia. Proszę śledzić oferty biur podróży, zapoznawać się z obostrzeniami sanitarnymi i orientować się, kiedy będziemy mogli zacząć planować nasze wakacje i urlopy - zachęcał w Polskim Radiu 24 Sławomir Szulc, prezes Polskiego Związku Organizatorów Turystyki.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus podróże turystyka wyjazd dla dziecka hotel biura podróży POLSKA wakacje