Polskie Radio
Section05
Indianie

Indianie Pueblo. Odkrycia polskich archeologów na Mesa Verde

Indianie Pueblo żyli na południowym zachodzie dzisiejszych Stanów Zjednoczonych już w I tys. p.n.e. Byli rolnikami, uprawiali kukurydzę, dynię i fasolę. Początkowo mieszkali w prymitywnych domostwach – półziemiankach, ale od VII wieku n.e. zaczęli wznosić imponujące, wielopiętrowe budynki pod nawisami ścian kanionów. Tworzyli także galerie naskalnych rysunków.
Zobacz więcej na temat:  archeologia Indianie Katarzyna Kobylecka

Francisco Pizarro i podbój państwa Inków

Francisco Pizarro dzięki sprytowi, chorobom i indiańskim wojnom domowym doprowadził do upadku imperium Inków. W czasie prowadzonych działań kolonizatorskich, 6 stycznia 1535 roku, w święto Trzech Króli, słynny konkwistador założył miasto Lima. Dzisiejsza stolica Peru stała się grobem dla Pizarra, który zginął w niej podczas bratobójczych walk o władzę.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Hiszpania Peru Ameryka Południowa Lima Indianie

Spektakularne odkrycie archeologów z UJ w amerykańskim stanie Kolorado

Archeolodzy z Uniwersytetu Jagiellońskiego odkryli potężne, liczące cztery kilometry długości panele sztuki naskalnej oraz elementy architektury z dwunastego i trzynastego wieku, znajdujące się Parku Narodowym Kolorado w Stanach Zjednoczonych. Ich odkrycie rzuca nowe światło na historię Indian z plemienia Pueblo, którzy przed wiekami zamieszkiwali te tereny.
Zobacz więcej na temat:  archeologia Uniwersytet Jagielloński NAUKA Indianie Trójka Piotr Firan

Claude Lévi-Strauss urodził się 115 lat temu. "Chciał z antropologii uczynić naukę ścisłą"

– Posługiwał się liczbami, wzorami, wykresami. Główną cechą jego strukturalizmu jest to, że sprowadza wszystko do krystalicznej struktury, jaką w ostateczności jest wykres geometryczny – mówili w Polskim Radiu filozof Barbara Czerska i antropolog Jan Suliga.
Zobacz więcej na temat:  Claude Lévi-Strauss antropologia Francja HISTORIA Brazylia Ameryka Południowa Ameryka Północna Ameryka USA NAUKA KULTURA literatura Indianie

"Czas krwawego księżyca". Setki Indian zamordowanych z powodu ropy naftowej  

To była jedna z najgłośniejszych spraw kryminalnych lat 20. XX wieku w USA. Falę niewyjaśnionych zabójstw Indian z plemienia Osedżów prasa okrzyknęła "rządami terroru". O tej mrocznej epoce opowiada film Martina Scorsesego "Czas krwawego księżyca". W dniu polskiej premiery produkcji zachęcamy do przyjrzenia się tej szokującej historii.
Zobacz więcej na temat:  Indianie HISTORIA USA Stany Zjednoczone przestępczość ropa naftowa Leonardo DiCaprio Robert De Niro Martin Scorsese FBI rząd zabójstwo

"Obudziło to we mnie oburzenie i wstyd". Papież spotkał się z byłymi uczniami szkół rezydencjalnych

Papież Franciszek, przebywający w mieście Iqaluit na dalekiej północy Kanady, spotkał się w piątek z grupą byłych uczniów szkół rezydencjalnych - przymusowych placówek, do których wysyłano dzieci z rdzennych ludów. Następnie w przemówieniu po raz kolejny w czasie tej wizyty prosił o przebaczenie za zło popełnione przez katolików, którzy w tych szkołach przyczynili się do polityki asymilacji kulturowej.
Zobacz więcej na temat:  papież papież Franciszek Kościół katolicki wiara pielgrzymka Indianie Kanada ŚWIAT Europa

Badania DNA potwierdziły, że legendarny Siedzący Byk ma żyjących potomków

BBC poinformowało, że dzięki analizie materiału genetycznego uzyskanego z próbki włosów słynnego wodza Indian, udało się zidentyfikować jego prawnuków. Siedzący Byk zasłynął przede wszystkim dzięki bitwie nad rzeką Little Bighorn, gdy poprowadził rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej do zwycięstwa nad oddziałami płk. George'a Custera. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Dziki Zachód Indianie DNA NAUKA ciekawostki Ameryka Północna Stany Zjednoczone