Polskie Radio
Section05
Indianie

"Obudziło to we mnie oburzenie i wstyd". Papież spotkał się z byłymi uczniami szkół rezydencjalnych

Papież Franciszek, przebywający w mieście Iqaluit na dalekiej północy Kanady, spotkał się w piątek z grupą byłych uczniów szkół rezydencjalnych - przymusowych placówek, do których wysyłano dzieci z rdzennych ludów. Następnie w przemówieniu po raz kolejny w czasie tej wizyty prosił o przebaczenie za zło popełnione przez katolików, którzy w tych szkołach przyczynili się do polityki asymilacji kulturowej.
Zobacz więcej na temat:  papież papież Franciszek Kościół katolicki wiara pielgrzymka Indianie Kanada ŚWIAT Europa

Claude Lévi-Strauss. "Chciał z antropologii uczynić naukę ścisłą"

– Posługiwał się liczbami, wzorami, wykresami. Główną cechą jego strukturalizmu jest to, że sprowadza wszystko do krystalicznej struktury, jaką w ostateczności jest wykres geometryczny – mówili w Polskim Radiu filozof Barbara Czerska i antropolog Jan Suliga.
Zobacz więcej na temat:  Claude Lévi-Strauss antropologia Francja HISTORIA Brazylia Ameryka Południowa Ameryka Północna Ameryka USA NAUKA KULTURA literatura Indianie

Badania DNA potwierdziły, że legendarny Siedzący Byk ma żyjących potomków

BBC poinformowało, że dzięki analizie materiału genetycznego uzyskanego z próbki włosów słynnego wodza Indian, udało się zidentyfikować jego prawnuków. Siedzący Byk zasłynął przede wszystkim dzięki bitwie nad rzeką Little Bighorn, gdy poprowadził rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej do zwycięstwa nad oddziałami płk. George'a Custera. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Dziki Zachód Indianie DNA NAUKA ciekawostki Ameryka Północna Stany Zjednoczone

Podpalenia i profanacja kościołów w Kanadzie. Jaka jest w nich rola Indian?

Wandale zdewastowali 10 kościołów w Albercie w Kanadzie w trakcie Dnia Kanady. Budynki zostały oblane pomarańczową i czerwoną farbą. Prócz malowania budynków wandale wbijali okna. Śledczy łączą sprawę z niedawnym odkryciem 215 szczątków rdzennej młodzieży przy byłej szkole w Kolumbii Brytyjskiej.
Zobacz więcej na temat:  Kościół Kościół katolicki Indianie Kanada przestępczość ŚWIAT Ameryka

Kim byli przodkowie Indian? Czy rzeczywiście przybyli z Azji?

13 tysięcy lat temu Cieśnina Beringa, która oddziela dzisiejszą Czukotkę od Alaski została skuta lodem. Dzięki temu stworzył się naturalny pomost między Azją i Ameryką umożliwiający migrację azjatyckiej ludności na nowy kontynent. Tak, według wielu podręczników, zaczyna się historia zasiedlenia Ameryki. Temat ten wciąż jest żywo dyskutowany, bo i przybywa nowych odkryć, a te nie zawsze pasują do istniejącego już schematu.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Indianie Ameryka