Polskie Radio
Section05
Sława Bieńczycka

Domowe sposoby na czystsze powietrze w mieszkaniu

Zimą, w okresie grzewczym, za oknami podnosi się poziom zanieczyszczeń, bo wymiana starych pieców na nowocześniejsze i mniej zatruwające atmosferę nie przebiega w tempie, w jakim byśmy chcieli. - Są proste sposoby, żeby jakość powietrza w mieszkaniu była lepsza - przekonuje Małgorzata Świgoń, autorka poradników dotyczących niemal wszystkich domowych spraw.
Zobacz więcej na temat:  mieszkanie domowe porządki rośliny Sława Bieńczycka powietrze

Kuzynka, cioteczny brat, wujek. Kto jest kim w rodzinie?

Wujek czy stryjek? Kuzyn czy brat cioteczny? W "Czterech porach roku" wyjaśnialiśmy określenia odnoszące się do stopnia pokrewieństwa bliższej i dalszej rodziny. - Kuzyn czy kuzynka to zapożyczenie z języka francuskiego i współcześnie zdominowało polszczyznę - mówi prof. Monika Kresa, językoznawca z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  rodzina społeczeństwo babcia dziadek rodzice senior Sława Bieńczycka

"Jedyne takie miejsce" na Zamku Królewskim w Warszawie

Niegdyś rezydencja królów i siedziba Sejmu Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a dzisiaj muzeum, ośrodek edukacji, kultury i sztuki, miejsce ważnych uroczystości państwowych. To tutaj rezydował król Zygmunt III Waza i jego następcy, a król Stanisław August Poniatowski organizował słynne obiady czwartkowe. Radiowa Jedynka gościła na Zamku Królewskim w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  Zamek Królewski Warszawa wystawa Sława Bieńczycka historia Polski

Młodzi wynalazcy na Start. Konkurs, który wyłania naukowe talenty

Wynalazca, to według Alberta Einsteina człowiek, który nie wiedział, że się czegoś nie da zrobić i zrobił to. I ta maksyma jest aktualna do dziś, choć mamy XXI wiek. Teraz wynalazków dokonuje się raczej zespołowo, to na efekt końcowy zazwyczaj składa się praca poszczególnych członków grupy. Młodzi naukowcy mogą sprawdzić się w konkursie Start. 9 listopada to Europejski Dzień Wynalazcy.
Zobacz więcej na temat:  Fundacja na rzecz Nauki Polskiej NAUKA wynalazcy Sława Bieńczycka

Dolnośląski ślad Marianny Orańskiej

Pałac Marianny Orańskiej to jedno ze zgłoszeń z naszej Turystycznej listy przebojów. Orańska to skandalistka i dobrodziejka, królewna, która wbrew nakazom etykiety wybrała miłość. Sprowadziła tym na siebie zawiść dworów Europy i wywołała międzynarodowy skandal. Włożyła wiele energii nie tyle w budowanie kontrowersyjnego wizerunku, co w podnoszenie waloru regionu, który pokochała. Tak się stało, że tą ziemią był skrawek Sudetów.
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka dolnośląskie turystyka Turystyczna Lista Przebojów PL

Uroczystość Wszystkich Świętych. Bogata historia polskich nekropolii

1 listopada Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych, oddając cześć tym wszystkim, którzy osiągnęli życie wieczne, a wiernym na ziemi wskazując drogę, która prowadzi ich do świętości. Z tej okazji podczas audycji odwiedzaliśmy polskie nekropolie z bogatą historią, m.in. zakopiańskie cmentarze na Pęksowym Brzyzku, Cmentarz Rakowicki czy Stare Powązki w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka Wszystkich Świętych historia Polski wspomnienie

Kiedy powinniśmy pójść z dzieckiem do psychologa?

Nasze dziecko jest nadpobudliwe, krzyczy i nie słucha dorosłych. Co możemy wtedy zrobić? - Jeśli będzie to uciążliwe, warto pójść do psychologa, nawet po to, żeby usłyszeć, że wszystko jest w normie rozwojowej i po prostu trzeba poczekać - mówi w Programie 1 Polskiego Radia psycholog Joanna Węglarz. A co w przypadku, kiedy dziecko spędza całe dnie przed komputerem?
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka dziecko zdrowie psychologia psychologia dziecięca