Polskie Radio
Section05
Sława Bieńczycka

"Jedyne takie miejsce" na Zamku Królewskim w Warszawie

Niegdyś rezydencja królów i siedziba Sejmu Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a dzisiaj muzeum, ośrodek edukacji, kultury i sztuki, miejsce ważnych uroczystości państwowych. To tutaj rezydował król Zygmunt III Waza i jego następcy, a król Stanisław August Poniatowski organizował słynne obiady czwartkowe. Radiowa Jedynka gościła na Zamku Królewskim w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  Zamek Królewski Warszawa wystawa Sława Bieńczycka historia Polski

Młodzi wynalazcy na Start. Konkurs, który wyłania naukowe talenty

Wynalazca, to według Alberta Einsteina człowiek, który nie wiedział, że się czegoś nie da zrobić i zrobił to. I ta maksyma jest aktualna do dziś, choć mamy XXI wiek. Teraz wynalazków dokonuje się raczej zespołowo, to na efekt końcowy zazwyczaj składa się praca poszczególnych członków grupy. Młodzi naukowcy mogą sprawdzić się w konkursie Start. 9 listopada to Europejski Dzień Wynalazcy.
Zobacz więcej na temat:  Fundacja na rzecz Nauki Polskiej NAUKA wynalazcy Sława Bieńczycka

Dolnośląski ślad Marianny Orańskiej

Pałac Marianny Orańskiej to jedno ze zgłoszeń z naszej Turystycznej listy przebojów. Orańska to skandalistka i dobrodziejka, królewna, która wbrew nakazom etykiety wybrała miłość. Sprowadziła tym na siebie zawiść dworów Europy i wywołała międzynarodowy skandal. Włożyła wiele energii nie tyle w budowanie kontrowersyjnego wizerunku, co w podnoszenie waloru regionu, który pokochała. Tak się stało, że tą ziemią był skrawek Sudetów.
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka dolnośląskie turystyka Turystyczna Lista Przebojów PL

Uroczystość Wszystkich Świętych. Bogata historia polskich nekropolii

1 listopada Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych, oddając cześć tym wszystkim, którzy osiągnęli życie wieczne, a wiernym na ziemi wskazując drogę, która prowadzi ich do świętości. Z tej okazji podczas audycji odwiedzaliśmy polskie nekropolie z bogatą historią, m.in. zakopiańskie cmentarze na Pęksowym Brzyzku, Cmentarz Rakowicki czy Stare Powązki w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka Wszystkich Świętych historia Polski wspomnienie

Kiedy powinniśmy pójść z dzieckiem do psychologa?

Nasze dziecko jest nadpobudliwe, krzyczy i nie słucha dorosłych. Co możemy wtedy zrobić? - Jeśli będzie to uciążliwe, warto pójść do psychologa, nawet po to, żeby usłyszeć, że wszystko jest w normie rozwojowej i po prostu trzeba poczekać - mówi w Programie 1 Polskiego Radia psycholog Joanna Węglarz. A co w przypadku, kiedy dziecko spędza całe dnie przed komputerem?
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka dziecko zdrowie psychologia psychologia dziecięca

Jaka woda do picia najlepsza? Dla każdego coś innego

Bez niej nie ma życia. Ale wśród wód jest wiele możliwości do wyboru. Może być stołowa, mineralna, lecznicza i może być zwykła kranówka. A ile jej pić w ciągu dnia? - Tak naprawdę powinniśmy zwrócić uwagę na bilans wodny w naszym organizmie i on powinien wynieść ok. 2,8 litra - mówi dietetyk Angelika Kargulewicz, dr nauk medycznych.
Zobacz więcej na temat:  woda dieta napoje zdrowie zdrowie i dieta Sława Bieńczycka

Jeszcze się nie spisałeś? Możesz zapłacić karę

Narodowy Spis Powszechny kończy się za 10 dni, a pomimo akcji promocyjnych wciąż wielu obywateli się nie spisało. Duża część zapowiada wręcz, że się nie spisze. Jak przypomina w Programie 1 Polskiego Radia rzecznik prasowy Prezesa GUS Karolina Banaszek, zgodnie z sankcją zapisaną w ustawie o statystyce publicznej, odmowa udziału w spisie zagrożona jest karą grzywny.
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka gus Narodowy Spis Powszechny społeczeństwo statystyka