Polskie Radio
Section05
Sława Bieńczycka

Polska Amazonia. "Jedyne takie miejsce" w Narwiańskim Parku Narodowym

Położony 30 kilometrów na zachód od Białegostoku Narwiański Park Narodowy zachwyca turystów bogatą fauną i florą. Występuje tutaj aż... 213 gatunków ptaków (zarówno lęgowych, jak i migrujących) oraz wiele gatunków ssaków, ryb, płazów, gadów. Przez badaczy Narwiański Park Narodowy jest stawiany na równi z najcenniejszymi obszarami przyrodniczymi naszego kraju, tj. Tatry czy Puszcza Białowieska. 
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka parki narodowe przyroda ptaki społeczeństwo owady ekologia Białystok

26. Piknik Naukowy. Odkrywamy tajniki geodezji

- My mamy jako pierwsi w Polsce najlepszy sprzęt światowy. Mamy najnowocześniejszą stację fotogrametryczną, na której jutro każdy będzie mógł pomierzyć na danych z obrazowania satelitarnego, na danych ze scanningu laserowego. Naprawdę to robi wrażenie - zachęca Krzysztof Dworakowski z Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii. Instytucja ta zaprezentuje się na 26. Pikniku Naukowym.
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka Piknik Naukowy Piknik Naukowy 2023 geografia

Świątek, Korzeniowski i inni. Polski sport przeciw decyzji MKOl o starcie Rosjan i Białorusinów

Międzynarodowy Komitet Olimpijski rekomenduje, by na olimpijskie areny powrócili rosyjscy i białoruscy sportowcy. Co prawda mieliby pojawić się jako indywidualni, neutralni sportowcy bez flag narodowych, ale jednak byliby obecni. - Będą kraje, które na pewno nie staną na tych igrzyskach, jeżeli nic się nie zmieni w przekazie MKOl - mówi czterokrotny mistrz olimpijski w chodzie sportowym, Robert Korzeniowski.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja UOKiK Sława Bieńczycka Iga Świątek

"Eksplorował wszystkie kontynenty, z wyjątkiem Antarktydy". O postaci Pawła Edmunda Strzeleckiego

Paweł Edmund Strzelecki zapisał się w historii jako wybitny odkrywca, podróżnik, geolog i badacz, który zdobył i nadał nazwę Kościuszko - najwyższej górze w Australii. - Był również pierwszym Polakiem, który objechał świat dookoła - mówi w "Czterech porach roku" prof. Andrzej Kozek, profesor statystyki z Sydney, obecnie wiceprezes organizacji polonijnej Kosciuszko Heritage Inc.
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka społeczeństwo Australia Sydney podróże odkrywcy Paweł Edmund Strzelecki

Aktywna majówka w Izerach. "Dolny Śląsk to kraina rowerowa"

"Biało-czerwona majówka na Polanie Jakuszyckiej" to wyjątkowa propozycja dla miłośników aktywnego wypoczynku. Na mieszkańców i turystów od 1 do 3 maja czeka mnóstwo atrakcji, a wśród nich wycieczki rowerowe. - Dolny Śląsk to kraina rowerowa - mówi Bartłomiej Kubicz z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka Patryk Bedliński Polana Jakuszycka majówka rower

"Jedyne takie miejsce" w Podkarpackim Centrum Nauki "Łukasiewicz" w Jasionce

Prezentowany jest tu m.in. oryginalny, jednosilnikowy samolot, do którego zwiedzający mogą wejść i poczuć się jak pilot niewielkiej, latającej jednostki. Można tu również oglądać ekspozycje poświęcone przyrodzie czy te, na których można prześledzić funkcjonowanie ludzkiego organizmu. "Jedyne takie miejsce" gościło w Podkarpackim Centrum Nauki "Łukasiewicz" w Jasionce, która w tej chwili stanowi jedną z najmłodszych atrakcji turystycznych na mapie Polski.
Zobacz więcej na temat:  lotnictwo podkarpackie Sława Bieńczycka turystyka NAUKA społeczeństwo Ignacy Łukasiewicz

Sztuczna inteligencja. Czy kiedyś zastąpi człowieka?

Kilka dni temu zadebiutowała w Kuwejcie pierwsza wirtualna prezenterka wiadomości. Fedha została wygenerowana przez sztuczną inteligencję i na pierwszy rzut oka trudno odróżnić ją od prawdziwego człowieka. W USA prowadzone są natomiast testy, w których sztuczna inteligencja wydaje wyroki w prostych sprawach drogowych. Czy z czasem zastąpi ona zwykłych pracowników?
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka sztuczna inteligencja technologie

Akumulatory w hulajnogach, rowerach, autach elektrycznych. Czy są bezpieczne?

Kilka dni temu z powodu pożaru ogniwa hulajnogi w Nowym Jorku spłonęło mieszkanie, wcześniej pożar elektrycznego auta strażacy gasili 18 godzin. Czy akumulatory można trzymać bezpiecznie w domu, co sprawia, że tak trudno je ugasić i czy strażacy są przygotowani na takie wyzwania?
Zobacz więcej na temat:  bezpieczeństwo na drodze hulajnogi samochody elektryczne samochody hybrydowe społeczeństwo Sława Bieńczycka straż pożarna

Akademia Bezpiecznej Jazdy. Polskie Radio Kierowców uczy zasad ruchu drogowego

Akademia Bezpiecznej Jazdy to warsztaty w szkołach o bezpieczeństwie na przejściu dla pieszych, przejściach sugerowanych czy udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej, ale też nauka umiejętności praktycznych. W ramach zajęć dziennikarze Polskiego Radia Kierowców wraz z ratownikami odwiedzają szkoły od września do końca czerwca; zainteresowane placówki mogą się już zgłaszać do kolejnej odsłony akcji.
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka Patryk Kuniszewicz Agnieszka Ciecierska bezpieczeństwo na drodze pierwsza pomoc Akademia Bezpiecznej Jazdy

Co zrobić z jedzeniem po świętach? Nie wyrzucaj!

- Powiedzmy gościom wprost, że jest trochę mniej jedzenia na stole, dlatego że w zeszłym roku u nas się zmarnowało i nie chcemy, żeby znów tak się stało. Nawet możemy im wcześniej powiedzieć, zapraszając, żeby wzięli pudełka ze sobą i nie wstydzili się zabrać jedzenia - radzi w Programie 1 Polskiego Radia Karolina Hansen, wolontariuszka z Foodsharingu.
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka jedzenie kulinaria żywność