Polskie Radio
Section05
Sława Bieńczycka

Noc Muzeów 2021. Z wizytą w niezwykłym Muzeum Warszawy

Jak Polska długa i szeroka, tak w wielu miejscach naszego kraju odbędzie się dziś Noc Muzeów. Na to wydarzenie czekaliśmy z niecierpliwością. - Muzeum bez zwiedzających jest puste i smutne, dlatego jesteśmy szczęśliwi, że możemy przyjmować zwiedzających - mówią zgodnie muzealnicy. "Jedyne takie miejsce" w ten wyjątkowy dzień udało się z wizytą do Muzeum Warszawy, ale nie tylko…
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka Warszawa KULTURA muzeum

Jak zadbać o nasze rośliny na balkonie i w ogródku? Podpowiadamy

Wiosna coraz śmielej zagląda do Polski. Pora więc zadbać o nasze kwiaty na balkonach i w ogrodach. - Skórka od banana jest bardzo dobrym nawozem dla większości roślin kwitnących - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Agata Jędrzejuk z Katedry Roślin Ozdobnych SGGW w Warszawie. A fusy po kawie i herbacie czy skorupki jajek? Z jakich doniczek powinniśmy korzystać? O czym powinniśmy pamiętać?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Sława Bieńczycka rośliny przyroda wiosna

Z wizytą w Muzeum POLIN. "Opowieść o tysiącu lat historii polskich Żydów"

Helena Rubinstein, Ida Kamińska, Ludwik Zamenhof, Janusz Korczak, Julian Tuwim i wielu innych… Wszyscy znamy ich nazwiska i wiemy, jak bardzo są zasłużeni dla Polski. "Jedyne takie miejsce" udało się w niezwykłą podróż do Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, gdzie przedstawiono niezwykłe polsko-żydowskie losy.
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka Muzeum Historii Żydów Polskich historia Polski Żydzi muzeum getto warszawskie Warszawa

Jakie objawy mogą wystąpić po szczepieniu, jeżeli mieliśmy COVID-19?

- Czy przed planowanym szczepieniem powinnam zrobić wymaz na obecność koronawirusa? Wtedy przy dodatnim wyniku nie będę się szczepić. Gdybym nie wiedziała o zakażeniu, to objawy poszczepienne mogą być większe i bardziej dokuczliwe? - dopytuje słuchaczka radiowej Jedynki. Nasz ekspert wyjaśnia, co należy zrobić w takim przypadku.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus Sława Bieńczycka szczepienia szczepienia - raport Koronawirus w Polsce

Śladami polskich kalwarii. "Miały pomóc w duchowym przeżyciu"

Kalwarie, których nazwa pochodzi od łacińskiego słowa "calvaria" (czaszka), to zespoły kościołów lub kaplic symbolizujących stacje Męki Pańskiej według Drogi Krzyżowej. Miejsca te zakładane są na wzgórzach, by przypominać swoim wyglądem Jerozolimę. W Polsce istnieje kilkadziesiąt kalwarii. W audycji "Jedyne takie miejsce" odwiedziliśmy niektóre z nich.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Sława Bieńczycka Piotr Słowiński Kalwaria Zebrzydowska Kościół wiara

Koronawirus. Czy przed szczepieniem można odstawić leki?

- Mam niedokrwistość, przez co biorę lek na rozrzedzenie krwi. Mam też nadciśnienie, zapalenie stawów i przyjmuję sterydy. Czy powinnam przed zaszczepieniem się na COVID-19 odstawić leki, szczególnie sterydy? - dopytuje słuchaczka Programu 1 Polskiego Radia. - Nie odstawiamy leków, ani nie modyfikujemy dawki - odpowiada krótki dr Bartosz Fiałek. Dlaczego?
Zobacz więcej na temat:  koronawirus medycyna zdrowie szczepionka szczepienia - raport Sława Bieńczycka

"Jedyne takie miejsce": witamy wiosnę w lesie w okolicach Celestynowa

Zima, przynajmniej ta astronomiczna i meteorologiczna, za nami, więc sprawdzimy, co robią zwierzęta na wiosnę. Mimo nawrotu niewielkiego mrozu razem z leśnikami obserwujemy przygotowania natury do kolejnej pory roku. "Jedyne takie miejsce" odwiedziło Celestynów i tamtejsze Centrum Edukacji Leśnej. W trakcie audycji powitaliśmy astronomiczną wiosnę, a razem ze słuchaczami rozpoznawaliśmy głosy ptaków.
Zobacz więcej na temat:  pory roku las zwierzęta zwierzęta leśne Sława Bieńczycka ptaki przyroda wiosna