Carlsen obronił tytuł mistrza świata w szachach

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2016 08:11
Poranny przegląd sportowy - 1 grudnia 2016.
Magnus Carlsen
Magnus Carlsen Foto: Wikipedia

Magnus Carlsen obronił tytuł mistrza świata w szachach. Norweg wygrał mecz o tytuł z Rosjaninem Siergiejem Kariakinem. Obaj panowie grali w Nowym Jorku od 11 listopada.
Po 12 partiach mistrzowskich był remis 6:6, a w myśl nowych przepisów zarządzono dogrywkę - ale już nie w szachach klasycznych tylko szybkich. Ten mecz przejdzie do historii nie tylko z powodu dogrywki ale także dlatego że suma wieku obu szachistów wynosiła zaledwie 52 lata - obaj liczą sobie bowiem po 26 wiosen.

A pierwszy mecz o mistrzostwo świata w szachach rozegrano 130 lat temu kiedy to w 1886 w Nowym Orleanie  Wilhelm Steinitz (urodzony w Pradze) - Johannes Zukertort (urodzonego w Lublinie).
Natomiast najdłuższym meczem o tytuł mistrzowski w historii szachów było starcie Anatolija Karpowa z Garrym Kasparowem. Było  w Moskwie w 1984 roku.
Regulamin nie ograniczał liczby partii, zwycięzcą miał zostać zawodnik który jako pierwszy wygra sześć pojedynków. Mecz trwał 5 miesięcy, liczył 48 partii i został przerwany przy stanie 5:3 dla Karpowa, uznano go za nierozstrzygnięty, a kolejny mecz zorganizowano na odmiennych zasadach - wtedy wygrał Kasparow, do dziś najmłodszy mistrz świata w historii szachów - zdobywając tytuł miał 22 lata i 6 miesięcy
Tylko o 5 miesięcy starszy był obecny mistrz świata, Magnus Carlsen, który zdobywając po raz pierwszy tytuł mistrzowski w 2013 roku (pokonał Hindusa  Viswanathana Ananda) był o 5 miesięcy starszy od Kasparowa (22 l i 11 miesięcy).

Znamy już wszystkie zespoły, które zagrają w półfinałach piłkarskiego Pucharu Polski.
Do Arki Gdynia i Pogoni Szczecin wczoraj dołączyły zespoły Wigier Suwałki i Lecha Poznań. Wigry zremisowały 1:1 z GKS-em Jastrzębie - w pierwszym meczu były jednak lepsze 2:1. Lech pokonał natomiast Wisłę Kraków 4:2.

Pierwsze mecze półfinałowe zostaną rozegrane 1 marca a rewanże 5 kwietnia.