Macho czy słabeusz? Janusz Głowacki i jego bohater

Macho czy słabeusz? Janusz Głowacki i jego bohater

– Myślę, że stworzyłem raczej typ nieśmiałego, przegranego mężczyzny miotającego się między kobietami – mówił w Dwójce słynny pisarz, scenarzysta i dramaturg, odnosząc się do zarzutów, które padły podczas tegorocznego Festiwalu Conrada.

Kultura

Joanna. Angażuj się albo nie rób nic...

"Joanna". Angażuj się albo nie rób nic...

To rada, której Joanna Sałyga udzieliła swojemu synowi Jasiowi, ucząc go samodzielnego myślenia. Film o walce autorki słynnego bloga "Chustka" z rakiem trafił na listę ośmiu dokumentów, spośród których wyłonieni zostaną kandydaci do Oscara. Reżyserka "Joanny" - Aneta Kopacz była gościem Dwójki.

Endgame - książka przyszłości?

Endgame - książka przyszłości?

7 października swoją premierę miała książka "Endgame. Wezwanie". To multimedialne dzieło, którego czytelnicy mogą wygrać realne pieniądze. W narrację książki wpleciono łamigłówki, których rozwiązanie prowadzi do kolejnych zagadek.

Teatr publiczny jako instrument do badania opinii publicznej

Teatr publiczny jako instrument do badania opinii publicznej

- Teatr publiczny od momentu powstania był oznaką nowoczesności, z jednej strony reprezentował dojrzałość społeczną, z drugiej pozwalał sprawdzać, co się dzieje w społeczeństwie - mówił w Dwójce rof. Dariusz Kosiński z Katedry Performatyki Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Muzyka

Jerzy Milian. Życie jazzmana w czasach PRL-u

Jerzy Milian. Życie jazzmana w czasach PRL-u

Ćwiczenia siłowe i kondycyjne dla wibrafonistów, coraz duszniejsza atmosfera na Jazz Jamboree, Bogusław Schaeffer - to zaledwie drobny wycinek tematów, jakie poruszyliśmy w drugiej części rozmowy z legendą polskiego wibrafonu jazzowego.

Chicago Symphony Orchestra. Najlepsza blacha na świecie?

Chicago Symphony Orchestra. Najlepsza blacha na świecie?

- Popis instrumentów dętych w "Ognistym ptaku" Strawińskiego był czymś oszałamiającym - mówiła w Dwójce Róża Światczyńska, która razem z Adamem Suprynowiczem zrecenzowała poniedziałkowy (20.10) koncert Chicago Symphony Orchestra w warszawskiej Filharmonii Narodowej.

Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Magia huculska. Podobne powoduje podobne

Magia huculska. Podobne powoduje podobne

- Podstawy magicznego myślenia Hucułów opierają się na dwóch zasadach. Pierwsza zakłada, że skutek podobny jest do przyczyny. Według drugiej rzeczy, które kiedyś pozostawały ze sobą w styczności, nadal na siebie działają - mówiła w Dwójce etnografka dr Urszula Janicka-Krzywda.

  Czytamy w Dwójce

  Lewa wolna Mackiewicza. Posłuchaj

  "Lewa wolna" Mackiewicza. Posłuchaj!

  W epickiej formie przeplata się w tej książce ogólny plan historycznych wydarzeń 1920 r. z indywidualnym spojrzeniem żołnierzy walczących przeciw bolszewikom. Znakomitą powieść Józefa Mackiewicza czyta w Dwójce Jerzy Radziwiłowicz.

  Bądź z nami w kontakcie:

  06:00 - 10:00Poranek DwójkiSłuchaj na żywo
  Oglądaj na żywo
  Wkrótce: Pięć minut nad Biblią

  25 lat wolnej Polski

  Paweł Głowacki: Odpowiedzi

  Bawić się jak dzieci

  Bawić się jak dzieci

  W "Wałkoniach" kelner Antonio, przyglądając się chmurom sunącym nad miasto, słucha bezszelestnego czasu. Niech słucha. Niech patrzy. Trzeba zostawić go w spokoju. Tylko tyle. I trzeba patrzeć, jak patrzy. I bawić się, patrząc, jak patrzy.

  Informacje techniczne

  Planowane przerwy w nadawaniu Programu 2 Polskiego Radia:

  27.10, godz. 11.00 -14.00, RTON Wrocław /Żórawina (87,7 MHz), DAB+ (225,648MHz)

  27.10, godz. 11.00 -14.00, RTON Siedlce (94,6 MHz)

  27-31.10, godz. 9.00 -17.00, RTCN Przemyśl/Tatarska Góra (94,1 MHz)