Kultura

17 września 1939 - sowiecka hiena u boku niemieckiego lwa

17 września 1939 - sowiecka hiena u boku niemieckiego lwa

17 września 1939 roku oddziały radzieckie przekroczyły granicę naszego kraju, aby uderzyć Polskę "nożem w plecy". Fakt ten komentowany był przez światową prasę: - W tym cudownym roku, w niedzielę o świcie, armia rosyjska przekroczyła na całej długości nie tylko granicę innego państwa - pisał dziennikarz watykańskiego "L'Osservatore Romano". - Przekroczyła również barierę, która dzieliła dotychczas dwie cywilizacje, dwa odrębne światy. I nie napotkała żadnego oporu.

Wizja nowej Rosji, czyli jak Putin zmieniał się w czasie

Wizja nowej Rosji, czyli jak Putin zmieniał się w czasie

- Rekonstrukcja tego, czym putinizm jest i czym był, pokazuje jak bardzo rosyjski władca zmieniał się w czasie - mówił dr Tomasz Herbich. - W trakcie pierwszej kadencji wątki okcydentalistyczne były bardzo silne, dziś w polityce Kremla mamy do czynienia z konserwatywnym zwrotem, który wskrzesza pewne elementy obecne w tradycji myśli rosyjskiej i próbuje zdefiniować Putina jako charyzmatycznego przywódcę stojącego na straży pewnych wartości i starego porządku.

Witkacy - portret wielokrotny według prof. Deglera

Witkacy - portret wielokrotny według prof. Deglera

- To zdjęcie jest kluczem do zrozumienia sytuacji każdego, kto styka się z twórczością artysty. Oto bowiem widzimy cztery różne oblicza, a nie widzimy tego prawdziwego - opowiadał w Dwójce prof. Janusz Degler, wybitny znawca Witkacego.

Wideorelacje

Muzyka

Michał Spisak - neoklasyk w polskim sosie

Michał Spisak - neoklasyk w polskim sosie

Wspaniały artysta, kryształowy człowiek, niezrównany przyjaciel - tak Michała Spisaka wspominał Witold Lutosławski. W tym roku obchodzimy setną rocznicę urodzin polskiego kompozytora, twórcy m. in. "Concerto giocoso na orkiestrę kameralną" i "Hymnu Olimpijskiego".

Publiczność w Wielkiej Brytanii jest mniej spięta niż w Polsce

Publiczność w Wielkiej Brytanii jest mniej spięta niż w Polsce

- Z jednej strony pełna sala, słuchacze zasłuchani w tym, co orkiestra przedstawia, z drugiej strony ludzie nie są wystrojeni. Często trzymają płaszcze na kolanach. Wszyscy w przerwie jedzą lody z logo orkiestry - mówiła o swoich doświadczeniach koncertowych na Wyspach dyrygentka Ewa Strusińska.

Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Namysłowski i górale zszokowali Meksykanów

Namysłowski i górale zszokowali Meksykanów

Namysłowski z góralami gra już od 20 lat. Uroczystości jubileuszowe odbędą się podczas imprezy Jazz Camping na Kalatówkach. Obecność zapowiedzieli wszyscy członkowie pierwszego składu oraz pomysłodawca projektu - Zbigniew Namysłowski.

Włodzimierz Kotoński - świadek złotej ery podhalańskiej muzyki

Włodzimierz Kotoński - świadek złotej ery podhalańskiej muzyki

- Poza Kościeliskiem odwiedzałem inne wsie, żeby zobaczyć różne oblicza góralskiego folkloru. W Bukowinie Tatrzańskiej poznałem Bronisławę Konieczną-Dziadońkę. To była niesamowita skrzypaczka, nigdy się nie uczyła, ale grała wirtuozowsko - wspominał w archiwalnym nagraniu Włodzimierz Kotoński.

  Czytamy w Dwójce

  Lewa wolna Mackiewicza. Posłuchaj

  "Lewa wolna" Mackiewicza. Posłuchaj!

  W epickiej formie przeplata się w tej książce ogólny plan historycznych wydarzeń 1920 r. z indywidualnym spojrzeniem żołnierzy walczących przeciw bolszewikom. Znakomitą powieść Józefa Mackiewicza czyta w Dwójce Jerzy Radziwiłowicz.

  Niemyte dusze. Witkacy a problemy polskie

  "Niemyte dusze". Witkacy a problemy polskie

  W tym tygodniu zapraszamy Państwa do słuchania w naszym cyklu "To się czyta" wybranych fragmentów książki Stanisława Ignacego Witkiewicza pt. "Niemyte dusze", w związku z przypadającą 18 września 75 rocznicą śmierci tego autora.

  Bądź z nami w kontakcie:

  13:10 - 16:00Druga zmianaSłuchaj na żywo
  Oglądaj na żywo
  Rocznica śmierci Witkacego
  serwis specjalny wrzesień39

  25 lat wolnej Polski

  Paweł Głowacki: Odpowiedzi

  Ciągłość marchewek

  Ciągłość marchewek

  Z czego skręcona jest nić, która w nowej Cricotece łączy trzy marchewki w sali nowoczesności z rzeczami i konceptami wypełniającymi salę Tadeusza Kantora? Z niedorzeczności?

  Informacje techniczne

  Planowane przerwy w nadawaniu Programu 2 Polskiego Radia:

  18.09, godz. 10.00-17.00, RTON Ostrołęka/Ławy (96,3 MHz)

  18.09-19.09, godz. 22.00-6.00, DAB+, RTCN Warszawa/PKiN (183,648MHz ), RTCN Katowice/Kosztowy (209,936MHz), RTON Wrocław/Żórawina (225,648MHz), RTCN Szczecin/Kołowo (216,928MHz)