Eksperyment w medycynie? Jest w interesie pacjenta

Eksperyment w medycynie? "Jest w interesie pacjenta"

– Każdy z nas oczekuje, że lekarz będzie leczył zgodnie z najlepszą możliwą wiedzą. A że nie wiemy wszystkiego, jest niejako konieczne przeprowadzenie eksperymentu – mówił w Dwójkowej dyskusji o problemach etycznych w medycynie dr hab. Lesław Niebrój.

Kultura

Warszawska premiera Czajkowskiego

Warszawska premiera Czajkowskiego

W "Wybieram Dwójkę" zapraszaliśmy na "Kupca weneckiego" Andrzeja Czajkowskiego w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej. Polska premiera opery już 24 października.

Pożar w Burdelu. Kabaretowy wentyl bezpieczeństwa dla Warszawy

Pożar w Burdelu. Kabaretowy wentyl bezpieczeństwa dla Warszawy

- W Warszawie przeważa "ogólnowojskowy" repertuar, który mógłby być grany w każdym innym mieście. My tworzymy oryginalne spektakle dla lokalnej widowni, które jednocześnie dotykają tematów uniwersalnych – mówił w Dwójce Michał Walczak, współzałożyciel Pożaru w Burdelu.

Seks to nic strasznego. W powietrzu Ingi Iwasiów

Seks to nic strasznego. "W powietrzu" Ingi Iwasiów

– Seksualność jest częścią nas, odkąd istniejemy jako ludzkość. Tak się rozmnażamy, a także wyrażamy rozmaite stany naszego umysłu. O tym jest właśnie ta książka – mówiła o swojej najnowszej powieści Inga Iwasiów, gość krakowskiego Festiwalu Conrada.

Muzyka

Chicago Symphony Orchestra. Najlepsza blacha na świecie?

Chicago Symphony Orchestra. Najlepsza blacha na świecie?

- Popis instrumentów dętych w "Ognistym ptaku" Strawińskiego był czymś oszałamiającym - mówiła w Dwójce Róża Światczyńska, która razem z Adamem Suprynowiczem zrecenzowała poniedziałkowy (20.10) koncert Chicago Symphony Orchestra w warszawskiej Filharmonii Narodowej.

Jak Karol Szymanowski przekroczył żelazną kurtynę

Jak Karol Szymanowski przekroczył żelazną kurtynę

Zakończona właśnie praca nad wydaniem źródłowo-krytycznym dzieł polskiego klasyka rozpoczęła się dwa miesiące po śmierci kompozytora, gdy powstało Towarzystwo Karola Szymanowskiego. W kolejnych dekadach w pozyskanie z Zachodu rękopisów zaangażować musiały się najwyższe władze PRL.

Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Magia huculska. Podobne powoduje podobne

Magia huculska. Podobne powoduje podobne

Podstawy magicznego myślenia Hucułów opierają się na dwóch zasadach. Pierwsza zakłada, że skutek podobny jest do przyczyny. Według drugiej rzeczy, które kiedyś pozostawały ze sobą w styczności, nadal na siebie działają - mówiła w Dwójce etnografka dr Urszula Janicka-Krzywda.

  Czytamy w Dwójce

  Lewa wolna Mackiewicza. Posłuchaj

  "Lewa wolna" Mackiewicza. Posłuchaj!

  W epickiej formie przeplata się w tej książce ogólny plan historycznych wydarzeń 1920 r. z indywidualnym spojrzeniem żołnierzy walczących przeciw bolszewikom. Znakomitą powieść Józefa Mackiewicza czyta w Dwójce Jerzy Radziwiłowicz.

  Bądź z nami w kontakcie:

  06:00 - 09:00Poranek DwójkiSłuchaj na żywo
  Oglądaj na żywo
  Wkrótce: Wiadomości

  25 lat wolnej Polski

  Paweł Głowacki: Odpowiedzi

  Bawić się jak dzieci

  Bawić się jak dzieci

  W "Wałkoniach" kelner Antonio, przyglądając się chmurom sunącym nad miasto, słucha bezszelestnego czasu. Niech słucha. Niech patrzy. Trzeba zostawić go w spokoju. Tylko tyle. I trzeba patrzeć, jak patrzy. I bawić się, patrząc, jak patrzy.

  Informacje techniczne

  Planowane przerwy w nadawaniu Programu 2 Polskiego Radia:

  23.10, godz. 11.00 -14.00, RTON Wrocław/Żórawina (87,7 MHz), DAB+ (225,648MHz)

  23.10, godz. 12.00-15.00, DAB+ (216,92 MHz)