Kultura

Mary Sue ratuje świat, czyli co czyta dzisiejsza młodzież

Mary Sue ratuje świat, czyli co czyta dzisiejsza młodzież

Wielotomowe sagi o nastolatkach, którzy walczą ze światem dorosłych, to obecnie książki, które najczęściej trafiają na listę bestsellerów. - Receptę na ten sukces wymyślono lata temu, kiedy to pojawiły się postaci określane mianem "Mary Sue" - wyjaśniał Wojciech Orliński. - Były to dziewczątka, które posiadały niemalże same zalety i zawsze zwyciężały. Początkowo bohaterki traktowano z przymrużeniem oka, ale czas pokazał, że ich przygody naprawdę świetnie się sprzedają.

eNgage... i nauka jest atrakcyjna

eNgage... i nauka jest atrakcyjna!

560 tysięcy złotych otrzymali laureaci konkursu eNgage. Głównym celem tej inicjatywy jest rozwój umiejętności popularyzowania nauki przede wszystkim wśród dzieci i młodzieży. - Chcemy dotrzeć do młodych ludzi, którzy rozważają co zrobić ze swoim życiem i pokazać im, że nauka jest atrakcyjna - tłumaczył Adam Zieliński z Fundacji Na Rzecz Nauki Polskiej. - Przygotowujemy także naukowców do tego, by jak w najatrakcyjniejszej formie przedstawiali wyniki swoich badań.

Wideorelacje

Muzyka

Warszawska Jesień i wiolonczela z dwiema wykałaczkami

Warszawska Jesień i wiolonczela z dwiema wykałaczkami

– Chodziło o to, by odejść od klasycznego idiomu i brzmienia wiolonczeli – mówił w Dwójce Artur Zagajewski, kompozytor utworu "brut", który zabrzmi na inauguracyjnym koncercie Warszawskiej Jesieni w wykonaniu m.in. grającego jedną ręką Dominika Połońskiego.

Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Namysłowski i górale zszokowali Meksykanów

Namysłowski i górale zszokowali Meksykanów

Namysłowski z góralami gra już od 20 lat. Uroczystości jubileuszowe odbędą się podczas imprezy Jazz Camping na Kalatówkach. Obecność zapowiedzieli wszyscy członkowie pierwszego składu oraz pomysłodawca projektu - Zbigniew Namysłowski.

Włodzimierz Kotoński - świadek złotej ery podhalańskiej muzyki

Włodzimierz Kotoński - świadek złotej ery podhalańskiej muzyki

- Poza Kościeliskiem odwiedzałem inne wsie, żeby zobaczyć różne oblicza góralskiego folkloru. W Bukowinie Tatrzańskiej poznałem Bronisławę Konieczną-Dziadońkę. To była niesamowita skrzypaczka, nigdy się nie uczyła, ale grała wirtuozowsko - wspominał w archiwalnym nagraniu Włodzimierz Kotoński.

  Czytamy w Dwójce

  Lewa wolna Mackiewicza. Posłuchaj

  "Lewa wolna" Mackiewicza. Posłuchaj!

  W epickiej formie przeplata się w tej książce ogólny plan historycznych wydarzeń 1920 r. z indywidualnym spojrzeniem żołnierzy walczących przeciw bolszewikom. Znakomitą powieść Józefa Mackiewicza czyta w Dwójce Jerzy Radziwiłowicz.

  Niemyte dusze. Witkacy a problemy polskie

  "Niemyte dusze". Witkacy a problemy polskie

  W tym tygodniu zapraszamy Państwa do słuchania w naszym cyklu "To się czyta" wybranych fragmentów książki Stanisława Ignacego Witkiewicza pt. "Niemyte dusze", w związku z przypadającą 18 września 75 rocznicą śmierci tego autora.

  Bądź z nami w kontakcie:

  13:30 - 14:00Magazyn europejski Słuchaj na żywo
  Oglądaj na żywo
  Wkrótce: Miron Białoszewski - Pamiętnik...
  Rocznica śmierci Witkacego
  serwis specjalny wrzesień39

  25 lat wolnej Polski

  Paweł Głowacki: Odpowiedzi

  Ciągłość marchewek

  Ciągłość marchewek

  Z czego skręcona jest nić, która w nowej Cricotece łączy trzy marchewki w sali nowoczesności z rzeczami i konceptami wypełniającymi salę Tadeusza Kantora? Z niedorzeczności?

  Informacje techniczne

  Planowane przerwy w nadawaniu Programu 2 Polskiego Radia:

  19.09, godz. 10.00-17.00, RTCN Koszalin/Gołogóra (93,8 MHz)

  19.09, godz. 10.00-17.00, RSN Szczecin/Warszewo (96,3 MHz)