Radiowa premiera "Odyseji Xięcia". "Mierzymy się z 'Kanałem' Wajdy"

- Powstanie Warszawskie było klęską polityczno-wojskową, ale stworzyło fundamenty dla późniejszej postawy wolności wewnętrznej. Nawet z perspektywy tylu lat w tym zrywie czuć moc - mówił Dariusz Błaszczyk, reżyser słuchowiska "Odyseja Xięcia", którego premiera na antenie Dwójki odbędzie się w rocznicę wybuchu Powstania.

Kultura

Wampir zadowoli się krwią, strzygi są bardziej łakome...

- Sama nazwa strzyga odnosi się do człowieka o dwóch duszach, który rodzi się z zębami, a po śmierci zostaje zębatą strzygą, bo ksiądz chrzci tylko jednego ducha, tego dobrego - o genezie wszelkiej maści straszydeł i upiorów rozmawiali w Dwójce językoznawcy Agata Hącia i prof. Radosław Pawelec

Wideorelacje

Muzyka

Leszek Możdżer w Dusznikach-Zdroju!

- O występ Leszka Możdżera zabiegaliśmy od wielu lat. I w końcu się zgodził - poinformował w "Poranku Dwójki" Andrzej Merkur, prezes Fundacji Międzynarodowych Festiwali Chopinowskich w Dusznikach-Zdroju.

Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Janko z Małej Łączki. Legenda Beskidu Śląskiego

- W momencie kiedy wchodzi w muzyczny trans, ma taką inwencję, że często inni muzykanci szokują się, że jeszcze skrzypce mogą wydobyć coś takiego - o żyjącym na odludziu w zgodzie z przyrodą Janie Sikorze opowiadała w Dwójce etnografka Małgorzata Kiereś.

  Czytamy w Dwójce

  Bądź z nami w kontakcie:

  02:00 - 06:00Muzyczna Noc EuroradiaSłuchaj na żywo
  Oglądaj na żywo
  Wkrótce: Poranek Dwójki

  Płyta na lato

  25 lat wolnej Polski

  Paweł Głowacki: Odpowiedzi

  The Grand Budapest Theater

  Ukochany świat Wesa Andersona – Mitteleuropa – zniknął, nim on sam się w nim pojawił. Ale jedno trzeba mu przyznać. Ostatnim filmem podtrzymuje tę cudowną iluzję z niewypowiedzianym wdziękiem.