1 września 1939 roku Hitler nie dążył do globalnego konfliktu...

1 września 1939 roku Hitler nie dążył do globalnego konfliktu...

- Liczył na lokalną wojnę z Polską. Na szczęście jego przewidywania się nie sprawdziły. Nasi sojusznicy, Francja oraz Wielka Brytania, wywiązali się formalnie z umów i wypowiedzieli Niemcom wojnę, choć nie poszła za tym realna interwencja wojskowa - wyjaśniał w Dwójce historyk, prof. Stanisław Jaczyński.

Kultura

Wilhelm Sasnal: a może by tak sfilmować szkicownik...

Wilhelm Sasnal: a może by tak sfilmować szkicownik...

- Nie znam świata komiksów, tak jak nie znałem świata filmów. Moim naturalnym środowiskiem jest świat sztuki - podkreślał Wilhelm Sasnal, rozmawiając z Martą Strzelecką o drugim w swoim dorobku... komiksie, zatytułowanym "Lawa".

Wideorelacje

Muzyka

Frans Brggen wydobywał z ludzi to, co najlepsze...

Frans Brüggen wydobywał z ludzi to, co najlepsze...

- Mówili o tym wszyscy członkowie zespołu, ale też odczuliśmy to bezpośrednio w kontaktach z Maestro - podkreślała Katarzyna Kasica, reżyserka filmu o Orkiestrze XVIII Wieku i jej zmarłym niedawno założycielu.

Thomas Tellefsen. Norweski dziedzic spuścizny Chopina

Thomas Tellefsen. Norweski dziedzic spuścizny Chopina

- Myślę, że byli dobrymi przyjaciółmi. Chopin uważał go za bardzo utalentowanego pianistę i kompozytora - tak o norweskim uczniu polskiego wirtuoza mówiła w Dwójce Ingrid Loe Dalaker, autorka wydanej niedawno w Polsce książki "Thomas Tellefsen w norweskiej i francuskiej kulturze muzycznej".

Radiowe Centrum Kultury Ludowej

  Czytamy w Dwójce

  Lewa wolna Mackiewicza. Posłuchaj

  "Lewa wolna" Mackiewicza. Posłuchaj!

  W epickiej formie przeplata się w tej książce ogólny plan historycznych wydarzeń 1920 r. z indywidualnym spojrzeniem żołnierzy walczących przeciw bolszewikom. Znakomitą powieść Józefa Mackiewicza czyta w Dwójce Jerzy Radziwiłowicz.

  Warszawskie dzieci - najmłodsi powstańcy

  "Warszawskie dzieci" - najmłodsi powstańcy

  Marian Hanasz spisał wojenne przeżycia dawnych uczniów i młodych żołnierzy bez patosu i upiększeń. Wspomnienia wychowanków warszawskiej szkoły Anny Goldman przeczyta w Dwójce Maria Pakulnis.

  Bądź z nami w kontakcie:

  09:00 - 12:00Molo melomanaSłuchaj na żywo
  Oglądaj na żywo

  Płyta na lato

  Muzyczne myśli Paula Bleya

  Muzyczne myśli Paula Bleya

  Do wygrania płyta z solowym występem kanadyjskiego pianisty Paula Bleya, jednego z największych oryginałów w świecie jazzu, który nagrany został podczas norweskiego Oslo Jazz Festival w 2008.

  serwis specjalny wrzesień39

  25 lat wolnej Polski

  Paweł Głowacki: Odpowiedzi

  Jedna z tych starych bajek

  Jedna z tych starych bajek

  Skoro po śladach bezruchu i milczenia dalej niż Beckett dojść nie sposób – może wszystko, co dla teatru napisano, nieuchronnie kończy się na Becketcie? Może jego opowieści sceniczne to jest jedyna doskonałość, na jaką teatr stać?

  Informacje techniczne

  Planowane przerwy w nadawaniu Programu 2 Polskiego Radia:

  28.08, godz. 08.00-14.00, RON Radom/ul. Przytycka (100,3 MHz)