Wkrótce w Dwójce

Kultura

Czas na dobroczynność!

- Polacy są hojni i chcą pomagać. Przecież my przez pierwsze 10 lat działalności opieraliśmy się wyłącznie na pracy wolontariuszy - mówiła w "Poranku Dwójki" założycielka i prezes Mokotowskiego Hospicjum Świętego Krzyża Magdalena Hozer-Chachulska, zapraszając do wzięcia udziału w poniedziałkowej aukcji na rzecz placówki.

Ks. Józef Tischner: Podhale to jest taka mafia

O solidarności górali i kulisach egzaminu na studia, o uczeniu się na błędach, o tym, czyją kochanką był Ilja Erenburg, a także o tym, jak studenci pojedynkowali się szablami wyniesionymi z teatru - w jednej ze swych barwnych archiwalnych gawęd opowiadał wybitny duszpasterz-filozof.

"Ojciec Badeni żył w totalnym poczuciu wolności"

- Zafascynował mnie na pierwszym spotkaniu: osobowością, wiedzą, umiejętnością bezpośredniego mówienia o Bogu. Opowieść o Mistrzu Eckharcie połączył z historią Edyty Stein, która był mi bliska jeszcze przez nawróceniem… I dodał trochę Tolkiena - wspominała w Dwójce Judyta Syrek, biografka ojca Joachima Badeniego,

Wideorelacje

Muzyka

Paul Angew: wiele utworów Purcella to psalmy pokutne

- Program z jego muzyką idealnie pasuje do atmosfery Wielkiego Tygodnia. Powstawała ona w bardzo trudnym momencie w dziejach Anglii - mówił Klaudii Baranowskiej szkocki tenor, który w Wielki Czwartek poprowadził zespół Les Arts Florissants na Festiwalu Misteria Paschalia.

Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Lasowiacy. Dzika muzyka z Puszczy Sandomierskiej

- Lasowiacy to jedna z najciekawszych grup na terenie Polski. Sami siebie nazwali Lesiokami, bo byli ludźmi lasu – o kulturze mieszkańców dawnej Puszczy Sandomierskiej opowiadała w Dwójce etnografka Jolanta Dragan.

  Czytamy w Dwójce

  Adam Ferency odczytuje "Spis cudzołożnic"

  Od środy 9 kwietnia w cyklu "Słynne powieści" znakomity aktor czyta jedną z najsłynniejszych powieści Jerzego Pilcha. Zapraszamy słuchaczy na niezwykłą wycieczkę po Krakowie oraz absurdach polskiej historii i dogorywającego komunizmu.

  Jan Karski o polskim Podziemiu

  "Tajne państwo. Opowieść o polskim Podziemiu" to niezwykły dokument wojennych doświadczeń słynnego emisariusza, spisany jeszcze w 1944 roku. Fragmenty książki Jana Karskiego czyta w Dwójce Marcin Bosak.

  Bądź z nami w kontakcie:

  17:00 - 19:30Kto słucha nie błądzi, czyli...Słuchaj na żywo
  Oglądaj na żywo

  25 lat wolnej Polski  Koncert za SMS

  "Koncert za SMS": Ty wybierasz, my puszczamy

  Po tygodniowej przerwie wracamy do naszego konkursu, w którym to słuchacze Dwójki decydują, jaki koncert nadamy w piątkowe popołudnie. Tym razem wygrać można 7-płytowy box z utworami kameralnymi Roberta Schumanna w interpretacji Erica Le Sage i jego muzycznych przyjaciół.

  Paweł Głowacki: Odpowiedzi

  Pułkownik Nicolas Marquez

  Klata, Zadara, Kleczewska, Garbaczewski, Strzępka, Demirski i tylu, tylu innych artystów teatru... Czemu los się nie zlitował nad nami? Czemu pułkownik Nicolas Marquez nie był dziadkiem żadnego z nich?