Piotr Czajkowski pierwszorzędny kompozytor drugorzędny?

Piotr Czajkowski – pierwszorzędny kompozytor drugorzędny?

O rosyjskim kompozytorze wiemy niby wszystko: że nie był nowatorem i że zdarzało mu się pisać pod publiczkę, co w żadnym stopniu nie umniejsza jego kunsztu w dziedzinie melodyki i instrumentacji. Wciąż jednak nie ma zgody w jednej kwestii: geniusz czy grafoman?

Kultura

Jeziorek w radiu. Wspomnienia o Janie Nowaku-Jeziorańskim

"Jeziorek w radiu!". Wspomnienia o Janie Nowaku-Jeziorańskim

- Do 1989 roku uważał się za żołnierza, bo choć wojna się skończyła, to nadal walczyliśmy o niepodległość i sądził, że wszystko musi być podporządkowane temu celowi - opowiadał o Janie Nowaku-Jeziorańskim Jacek Taylor, prawnik, kierownik Fundacji im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

Pisarz jako towar najlepszy

Pisarz jako towar najlepszy

Czy współcześnie sprzedaje się raczej książki, czy – ich autorów? W Dwójce rozmawialiśmy o tym, jak ważną częścią pracy pisarza stała się dziś praca nad wizerunkiem.

Michał Boym - człowiek, który odsłonił Chiny przed Europą

Michał Boym - człowiek, który odsłonił Chiny przed Europą

- Chińczycy do dziś uważają, że relacja polskiego misjonarza o ich kraju jest bliższa prawdzie niż relacja Marco Polo, w której dopatrują się wielu przeinaczeń - mówił w Dwójce Radosław Pyffel, gość audycji o XVII-wiecznym prekursorze sinologii.

Muzyka

Jak Karol Szymanowski przekroczył żelazną kurtynę

Jak Karol Szymanowski przekroczył żelazną kurtynę

Zakończona właśnie praca nad wydaniem źródłowo-krytycznym dzieł polskiego klasyka rozpoczęła się dwa miesiące po śmierci kompozytora, gdy powstało Towarzystwo Karola Szymanowskiego. W kolejnych dekadach w pozyskanie z Zachodu rękopisów zaangażować musiały się najwyższe władze PRL.

Co zrobiły muzyce tranzystory?

Co zrobiły muzyce tranzystory?

Tej jesieni mija 60 lat od wprowadzenia na rynek pierwszego przenośnego radia tranzystorowego Regency TR-1. Z tej okazji w audycji "O wszystkim z kulturą" zastanawialiśmy się między innymi, czy ilość i szybkość są ważniejsze niż jakość...

Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Dolny Śląsk, jakiego Oskar Kolberg sobie nawet nie wyobrażał

Dolny Śląsk, jakiego Oskar Kolberg sobie nawet nie wyobrażał

Słynny pionier nie poświęcił temu regionowi Polski zbyt wiele uwagi. O Wrocławiu i jego okolicach napomknął tylko w tomie poświęconym Śląskowi. Tę zaległość postanowiło nadrobić w roku jubileuszowym Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu. Z pomocą kamery...

  Czytamy w Dwójce

  Lewa wolna Mackiewicza. Posłuchaj

  "Lewa wolna" Mackiewicza. Posłuchaj!

  W epickiej formie przeplata się w tej książce ogólny plan historycznych wydarzeń 1920 r. z indywidualnym spojrzeniem żołnierzy walczących przeciw bolszewikom. Znakomitą powieść Józefa Mackiewicza czyta w Dwójce Jerzy Radziwiłowicz.

  Bądź z nami w kontakcie:

  13:00 - 16:00Druga zmianaSłuchaj na żywo
  Oglądaj na żywo

  Prix Italia 2014

  Reportaż Bartosza Panka nagrodzony radiowym Oscarem

  Reportaż Bartosza Panka nagrodzony "radiowym Oscarem"

  Bartosz Panek otrzymał nagrodę 66. Prix Italia, najbardziej prestiżowego konkursu dla twórców radiowych i telewizyjnych. Z twórcami reportażu "Chcę więcej" oraz jego bohaterem - wiolonczelistą Dominikiem Połońskim - spotkaliśmy się w czwartek, 16 października w Studiu PR im. Władysława Szpilmana.

  25 lat wolnej Polski

  Paweł Głowacki: Odpowiedzi

  Ogrody Papieru i Słów

  Ogrody Papieru i Słów

  Jana Kotta - który niechaj się na wysokościach bawi w swoje setne urodziny – nie ma od lat. Ilu z tych, co dziś robią teatr, czyta napisane przezeń portrety istoty teatru - podobizny czystości Nõ, Bunraku, Kabuki? Palców ręki za dużo, by zliczyć.

  Informacje techniczne

  Planowane przerwy w nadawaniu Programu 2 Polskiego Radia:

  21.10, godz. 13.00 -17.00, Duszniki Zdrój (96,8 MHz)