Dioskurowie i Pygmalion w Montpelier. Trwa transmisja!

Dwójka zawitała dziś na Festiwal w Montpellier, gdzie jeden z najważniejszych europejskich zespołów muzyki dawnej prezentuje operowe arcydzieło Jeana-Philippe'a Rameau. Zapraszamy na transmisję "Kastora i Polluksa".

Kultura

Europa patrzy na Powstanie

– Pisząc o Powstaniu Warszawskim, chciałam umieścić je w szerszym kontekście. Sądzę, że w dyskusjach o bohaterskim zrywie Polaków często się o tym zapomina – mówiła w Dwójce Alexandra Richie, autorka książki "Warszawa 1944. Tragiczne powstanie".

Andrzej Nowak: pisanie historii Polski zacząłem od przyjrzenia się ziemi

- Polska jest jedynym krajem w Europie, który leży w 3 strefach geologicznych. I tu pytanie: czy to już zapowiedź rozbiorów, czy jest to raczej symbol tego, że Polska jest miejscem spotkania różnych Europ - zastanawiał się w Dwójce historyk, autor monumentalnych, zaplanowanych na sześć tomów "Dziejów Polski".

4 czerwca 1989 Rocznica upadku komunizmu. Serwis specjalny Polskiego Radia

Wideorelacje

Muzyka

Béli Bartóka poszukiwania czystych źródeł muzyki

- W latach 20. XX wieku kompozytor daleki był już od szowinistycznego nacjonalizmu, który wyznawał w młodości. Wiąże się z tym przystąpienie do Kościoła Unitariańskiego - mówił w Dwójce Marcin Krajewski, doktorant Instytutu Muzykologii UW.

Barok i średniowiecze w Lubuskiem

Pierwszy "Przedsionek Raju", czyli przedpremierowe koncerty w ramach festiwalu "Muzyka w Raju", ruszył w 2012 roku. W tym roku organizatorzy postanowili wyjść poza ramy programu i zrobić prezent mieszkańcom Lubuskiego.

Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Z Bośni do Rząsin i zwycięstwa w Kazimierzu. Historia Feliksy Cierlik

Śpiewaczka Feliksa Cierlik pochodzi z grupy polskich reemigrantów z Bośni. Jej rodzice wywodzili się z terenów Lubelszczyzny (matka) i Podola (ojciec). Po II wojnie zamieszkała w Rząsinach na Dolnym Śląsku, a śpiew towarzyszy jej przez całe życie. W tym roku wygrała I nagrodę na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu.

  Czytamy w Dwójce

  "Baronowa jazzu", czyli rzucić wszystko dla Monka

  Opowieść o niezwykłym życiu wiodącym z brytyjskiej posiadłości, przez ciemność Holokaustu, aż do szalonego środowiska nowojorskiej sceny jazzowej. Fragmenty "Baronowej jazzu" w cyklu "To się czyta latem…" przedstawi Małgorzata Zajączkowska.

  Bądź z nami w kontakcie:

  19:30 - 23:30Letni Festiwal Muzyczny -...Słuchaj na żywo
  Oglądaj na żywo

  Płyta na lato

  25 lat wolnej Polski

  Paweł Głowacki: Odpowiedzi

  Teatr ciemniejących zdań

  Nie, w tych dwudziestu drobinach, pełnych starych ciał, starych głosów, starych twarzy i gestów starych, nie ma żadnej skargi, żadnego przerażenia, nawet miligrama łzy.

  Informacje techniczne

  Planowane przerwy w nadawaniu Programu 2 Polskiego Radia:

  25.07, godz. 5.00-6.00, emisja DAB+, RTCN Katowice/Kosztowy (209,936MHz)