Gogol – "genialny pisarz, który nie umie po rosyjsku"

Tak o autorze "Martwych dusz" miał powiedzieć Iwan Turgieniew. – To spora przesada, ale faktem jest, że język Gogola był oryginalny. Chciałem oddać to w moim przekładzie – mówił w Dwójce Wiktor Dłuski, autor najnowszego tłumaczenia rosyjskiego arcydzieła.

Kultura

Solidarność Walcząca, czyli mały sabotaż w PRL

– Napisałem tę książkę z dwóch powodów. Po pierwsze chciałem oddać hołd działaczom tej grupy. Po drugie - to fantastyczny temat. Im więcej się dowiadywałem, tym bardziej byłem nim zafascynowany – mówił w Dwójce Igor Janke, autor książki "Twierdza" poświęconej Solidarności Walczącej.

4 czerwca 1989 Rocznica upadku komunizmu. Serwis specjalny Polskiego Radia

Wideorelacje

Muzyka

Skąd się biorą wileńscy cymbaliści

- Pieniądze Polaków są na Zachodzie, ale ich dusza na Wschodzie - podkreślał Maciej Karpuk ze Stowarzyszenia Zacheusz z Ełku, który poprowadził warsztaty gry na cymbałach wileńskich na festiwalu "Z wiejskiego podwórza" w Czeremsze.

Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Jak Szkoci podbili Szetlandy

- W XIX wieku Wyspy Szetlandzkie zostały całkowicie zdominowane przez muzykę szkocką, wypierając dawną tradycję "północną" - wyjaśniał Kevin Henderson, członek tria skrzypcowego The Nordic Fiddler’s Bloc, które wystąpiło na zakończonym właśnie festiwalu "Dźwięki północy".

  Czytamy w Dwójce

  "Baronowa jazzu", czyli rzucić wszystko dla Monka

  Opowieść o niezwykłym życiu wiodącym z brytyjskiej posiadłości, przez ciemność Holokaustu, aż do szalonego środowiska nowojorskiej sceny jazzowej. Fragmenty "Baronowej jazzu" w cyklu "To się czyta latem…" przedstawi Małgorzata Zajączkowska.

  Bądź z nami w kontakcie:

  02:00 - 06:00Muzyczna Noc EuroradiaSłuchaj na żywo
  Oglądaj na żywo
  Wkrótce: Poranek Dwójki

  Płyta na lato

  25 lat wolnej Polski

  Paweł Głowacki: Odpowiedzi

  Teatr ciemniejących zdań

  Nie, w tych dwudziestu drobinach, pełnych starych ciał, starych głosów, starych twarzy i gestów starych, nie ma żadnej skargi, żadnego przerażenia, nawet miligrama łzy.

  Informacje techniczne

  Planowane przerwy w nadawaniu Programu 2 Polskiego Radia:

  22-23.07, godz. 22.00-6.00, emisja DAB+ (RTCN Warszawa/PKiN)