Ryszard Krynicki: Herbert unikał bebechowatości w literaturze

Ryszard Krynicki: Herbert unikał bebechowatości w literaturze

Bez psychologizowania, bez epatowania swoim "ja", bez nadmiernej wylewności uczuć. Między innymi o tej cesze twórczości Zbigniewa Herberta – niestawianiu siebie w centrum poetyckiego świata – mówili goście Dwójki, wspominający Poetę w 90. rocznicę jego urodzin.

Kultura

Muzeum Historii Żydów Polskich: zwiedzający podążają drogą ofiar zagłady

Muzeum Historii Żydów Polskich: zwiedzający podążają drogą ofiar zagłady

- Opowiadając o Holokauście ograniczaliśmy się do materiałów z "Archiwum Ringelbluma". Chcieliśmy też, by zwiedzający powtórzyli doświadczenie Żydów nieświadomych czekającego ich losu. Obraz staje się stopniowo coraz bardziej klarowny i w końcu możemy ujrzeć całą morderczą machinę - mówiła Barbarą Kirshenblatt-Gimblett, dyrektorka programowa Muzeum.

Igor Mitoraj - nie chciał być niewolnikiem tworzywa

Igor Mitoraj - nie chciał być niewolnikiem tworzywa

- Na początku rzeźbię w gipsie lub w glinie, ponieważ ten materiał nie inspiruje mnie żyłami i kolorami. Potem dopiero szukam odpowiedniego dla moich potrzeb kamienia - mówił Igor Mitoraj w jedynym z radiowych wywiadów. Artysta zmarł 6 października 2014 w Paryżu.

Muzyka

Piotr Beczała: nowa siedziba NOSPR zbliża Katowice do Londynu

Piotr Beczała: nowa siedziba NOSPR zbliża Katowice do Londynu

- Jestem pod ogromnym wrażeniem tej sali. Jest ona fenomenem na skalę światową, bo w czasach kryzysu, gdzie teatry są zamykane, gdzie na kulturę mało kto stawia, tutaj powstaje taka cudowna siedziba - mówił w Dwójce śpiewak, który swoim występem uświetnił Festiwal Otwarcia siedziby NOSPR.

Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Roman Kumłyk. Wspomnienie kustosza huculskiej muzyki

Roman Kumłyk. Wspomnienie kustosza huculskiej muzyki

- Jest u nas taki zwyczaj, że kiedy dziecko jest małe i ładnie śpiewa, to dają mu czosnek, żeby nikt go nie zepsuł złym wzrokiem. Mi też go wkładali do kieszeni - wspominał w archiwalnym wywiadzie Roman Kumłyk, mistrz huculskiej muzyki, który zmarł w styczniu tego roku.

  Czytamy w Dwójce

  Lewa wolna Mackiewicza. Posłuchaj

  "Lewa wolna" Mackiewicza. Posłuchaj!

  W epickiej formie przeplata się w tej książce ogólny plan historycznych wydarzeń 1920 r. z indywidualnym spojrzeniem żołnierzy walczących przeciw bolszewikom. Znakomitą powieść Józefa Mackiewicza czyta w Dwójce Jerzy Radziwiłowicz.

  Król mrówek, ostatnia książka Zbigniewa Herberta

  "Król mrówek", ostatnia książka Zbigniewa Herberta

  "Króla mrówek" opublikowano już po śmierci Zbigniewa Herberta. Poeta pracował nad zawartymi tam tekstami przez ostatnich dwadzieścia lat swojego życia. Z okazji 90. rocznicy urodzin artysty w cyklu "To się czyta" fragmenty książki czytał Adam Ferency.

  Bądź z nami w kontakcie:

  02:00 - 06:00Muzyczna Noc EuroradiaSłuchaj na żywo
  Oglądaj na żywo
  Wkrótce: Poranek Dwójki

  25 lat wolnej Polski

  Paweł Głowacki: Odpowiedzi

  Prawdziwe życie Hamleta Konrada Swinarskiego

  Prawdziwe życie "Hamleta" Konrada Swinarskiego

  Uporczywie pustoszeją krzesła, na których siedzieli aktorzy, scenografowie i kompozytor, kiedy dawno, bardzo dawno temu wszedł do sali prób Konrad Swinarski, uśmiechnął się cienko i rzekł: "Hamlet".

  Informacje techniczne

  Planowane przerwy w nadawaniu Programu 2 Polskiego Radia:

  31.10, godz. 11.00 -13.00, RTCN Opole/Chrzelice (94,5 MHz)