Węgrzy zazdroszczą Polakom reportażu

Węgrzy zazdroszczą Polakom reportażu

Czytelnicze upodobania Węgrów są podobne do naszych, jednak pewne niezwykle popularne w Polsce gatunki na Węgrzech praktycznie nie istnieją. O literackich powinowactwach naszych literatur rozmawialiśmy z węgierskimi twórcami podczas krakowskich Targów Książki.

Kultura

Macho czy słabeusz? Janusz Głowacki i jego bohater

Macho czy słabeusz? Janusz Głowacki i jego bohater

– Myślę, że stworzyłem raczej typ nieśmiałego, przegranego mężczyzny miotającego się między kobietami – mówił w Dwójce słynny pisarz, scenarzysta i dramaturg, odnosząc się do zarzutów, które padły podczas tegorocznego Festiwalu Conrada.

Konkretne wydatki za pieniądze Unii

Konkretne wydatki za pieniądze Unii

Teatr Baj Pomorski w Toruniu nie dostał dofinansowania z UE na swój nowy projekt. Dlaczego? - Ponieważ oceniający wnioski oczekują konkretów, a nie ogólnej idei - wyjaśnia Zbigniew Lisowski, dyrektor teatru.

Michał Olszewski i jego Referat Dni Pochmurnych

Michał Olszewski i jego Referat Dni Pochmurnych

- W Polsce mamy najlepszą szarość w Europie. To szarość deluxe, prawdziwa atrakcja turystyczna. Gdy znika słońce i spadają liście, wszystko objawia nam się w sposób bezpośredni. To Polska w stanie czystym - mówił gość Festiwalu Conrada w kontekście swojej najnowszej książki "Najlepsze buty na świecie".

Muzyka

Jerzy Milian. Życie jazzmana w czasach PRL-u

Jerzy Milian. Życie jazzmana w czasach PRL-u

Ćwiczenia siłowe i kondycyjne dla wibrafonistów, coraz duszniejsza atmosfera na Jazz Jamboree, Bogusław Schaeffer - to zaledwie drobny wycinek tematów, jakie poruszyliśmy w drugiej części rozmowy z legendą polskiego wibrafonu jazzowego.

Chicago Symphony Orchestra. Najlepsza blacha na świecie?

Chicago Symphony Orchestra. Najlepsza blacha na świecie?

- Popis instrumentów dętych w "Ognistym ptaku" Strawińskiego był czymś oszałamiającym - mówiła w Dwójce Róża Światczyńska, która razem z Adamem Suprynowiczem zrecenzowała poniedziałkowy (20.10) koncert Chicago Symphony Orchestra w warszawskiej Filharmonii Narodowej.

Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Magia huculska. Podobne powoduje podobne

Magia huculska. Podobne powoduje podobne

- Podstawy magicznego myślenia Hucułów opierają się na dwóch zasadach. Pierwsza zakłada, że skutek podobny jest do przyczyny. Według drugiej rzeczy, które kiedyś pozostawały ze sobą w styczności, nadal na siebie działają - mówiła w Dwójce etnografka dr Urszula Janicka-Krzywda.

  Czytamy w Dwójce

  Lewa wolna Mackiewicza. Posłuchaj

  "Lewa wolna" Mackiewicza. Posłuchaj!

  W epickiej formie przeplata się w tej książce ogólny plan historycznych wydarzeń 1920 r. z indywidualnym spojrzeniem żołnierzy walczących przeciw bolszewikom. Znakomitą powieść Józefa Mackiewicza czyta w Dwójce Jerzy Radziwiłowicz.

  Król mrówek, ostatnia książka Zbigniewa Herberta

  "Król mrówek", ostatnia książka Zbigniewa Herberta

  "Króla Mrówek" opublikowano już po śmierci Zbigniewa Herberta. Poeta pracował nad zawartymi tam tekstami przez ostatnich dwadzieścia lat swojego życia. Z okazji 90. rocznicy urodzin artysty w cyklu "To się czyta" fragmenty książki przeczyta Adam Ferency.

  Bądź z nami w kontakcie:

  02:00 - 06:00Fantazja polskaSłuchaj na żywo
  Oglądaj na żywo
  Wkrótce: Poranek Dwójki

  25 lat wolnej Polski

  Paweł Głowacki: Odpowiedzi

  Bawić się jak dzieci

  Bawić się jak dzieci

  W "Wałkoniach" kelner Antonio, przyglądając się chmurom sunącym nad miasto, słucha bezszelestnego czasu. Niech słucha. Niech patrzy. Trzeba zostawić go w spokoju. Tylko tyle. I trzeba patrzeć, jak patrzy. I bawić się, patrząc, jak patrzy.

  Informacje techniczne

  Planowane przerwy w nadawaniu Programu 2 Polskiego Radia:

  27.10, godz. 11.00 -14.00, RTON Wrocław /Żórawina (87,7 MHz), DAB+ (225,648MHz)

  27.10, godz. 11.00 -14.00, RTON Siedlce (94,6 MHz)

  27-31.10, godz. 9.00 -17.00, RTCN Przemyśl/Tatarska Góra (94,1 MHz)