Judit Polgar
Judit Polgar Foto: Wikipedia

23 lipca 1976 roku urodziła się węgierska szachistka - arcymistrzyni Judit Polgár, która po prostu nie
miała wyboru i musiała zostać grać w szachy. Jej starsze siostry - Zsuzsa i Zsófia - trenowały bowiem tę grę od najmłodszych lat. Judit nauczyła się grać w szachy już w wieku 5 lat, do czego namówił ją wielki zwolennik królewskiej gry - jej ojciec László. Uważał on, że do wielkich sukcesów można dojść tylko poprzez tytaniczną pracę.
I teoria ta sprawdziła się w praktyce. W wieku 6 lat Judit zajęła II miejsce w mistrzostwach Węgier
juniorów do lat 11, po czym zajęła III miejsce na mistrzostwach świata juniorek do lat 16. Jako 12-latka
wystąpiła w reprezentacji Węgier na kobiecej olimpiadzie szachowej i od razu wywalczyła złoty medal. W
tym roku otrzymała również tytuł arcymistrzyni i zajęła pierwsze miejscem na liście najlepszych
szachistek świata.
Jako czternastolatka postanowiła startować w turniejach męskich, gdyż w gronie kobiet trudno było znaleźć dla niej godną rywalkę. W roku 1991 zwyciężyła w mistrzostwach Węgier mężczyzn i została męskim arcymistrzem. W kolejnych latach Judit wielokrotnie występowała z powodzeniem w licznych turniejach szachowych, m.in. startowała w męskiej drużynie Węgier na olimpiadach szachowych oraz w mistrzostwach świata mężczyzn.
Jako pierwsza kobieta osiągnęła 2700 rankingowych, w ten sposób awansując do elitarnego grona tzw.