Czwórka

Stopem dookoła świata, z miłości do futbolu

04.04.2013 10:00
Kocha Widzew Łódź, nie boi się samotności i wpadła na szalony plan. Przedstawiamy Magdalenę Warszawską, która w dwa lata ma zamiar objechać świat, kibicując na 100 meczach w różnych państwach całego globu.
Magdalena Warszawska w studiu Czwórki
Magdalena Warszawska w studiu Czwórki Foto: PR/Wojciech Kusiński
Posłuchaj
07'13 Magdalena Warszawska o planowanej wyprawie dookoła świata (Stacja kultura/ Czwórka)
więcej

Magdalena w swoją samotną podróż planuje wyruszyć 11 maja. – Ale dokładna data zależy od terminarza naszej ekstraklasy, a ten nie jest jeszcze znany – zaznacza gość Czwórki. Podróż, według wstępnych szacunków, ma potrwać dwa lata. - Liczę się jednak z tym, że będzie to dłużej niż dwa lata, ale mam czas. Liczy się realizacja marzenia – deklaruje podróżniczka.

A to marzenie to nie tylko objechanie świata, ale też kibicowanie w jego najdziwniejszych zakątkach. – Niestety nie ma jeszcze terminarzy spotkań, dlatego zaplanować mogłam tylko pierwszych pięć. Natomiast na pewno bardzo chciałabym obejrzeć derby Buenos Aires, Belgradu i Istambułu – mówi Magdalena Warszawska.

W podróży pomogą jej kibice z całego świata. Inicjatywa łodzianki już zyskała popularność w internecie. - Odezwali się kibice z Australii, Nowej Zelandii, Ekwadoru, czy Boliwii. Zapraszają mnie do odwiedzenia ich klubów, pokazują filmy ze swoim kibicowaniem i popierają inicjatywę – cieszy się gość Czwórki. Magdalena chce też w trakcie podróży poznać bliżej kobiecą twarz kibicowania i udowodnić, że futbol nie jest tylko domeną mężczyzn.

Czy boi się samotności i czy będzie tęskniła za ukochanym Widzewem Łódź? O tym usłyszysz w nagraniu rozmowy, którą prowadzili Katarzyna Dydo i Kuba Kukla. Zapraszamy!

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Na desce do Turcji, czyli Longboard Tramp Expedition

26.03.2013 18:53
Longboard to deskorolka, nieco dłuższa od tego najpopularniejszego modelu. Na takiej właśnie desce 28-letni Dawid Herman zamierza dotrzeć z Ełku do Stambułu.
Dawid Herman w trakcie jazdy
Dawid Herman w trakcie jazdy Foto: facebook.com/pages/Longboard-Tramp-Expedition
Posłuchaj
03'56 Dawid Herman o wyprawie Longboard Tramp Expedition (Popołudnie z Jedynką)
więcej

Śmiałek, w ramach Longboard Tramp Expedition, chce pokonać około 6 tys. kilometrów, jeżdżąc po Europie na longboardzie. Na razie dotarł z Ełku do Warszawy, gdzie zatrzymał go mróz. Ale zamierza jechać dalej - na południe. Przejedzie Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię i być może dotrze do Turcji.

Jak wygląda jego podróż? – Połączona jest z autostopem, korzystam też z komunikacji miejskiej, ale chodzi głównie o to, żeby się pobawić na longboardzie. Chcę też zmienić pogodę na lepszą i pojeździć po drogach górskich – opowiada Dawid Herman.

Longboard to deska nieco dłuższa, od tradycyjnej. - Ma też większe kółka, jest szybsza i stabilniejsza. Da się surfować po asfalcie – śmieje się 28-latek.

Jedzie – jak sam mówi - w ciemno, z namiotem i ciepłym śpiworem. – Planuję spontanicznie dotrwać do końca podróży i dobrze się bawić - dodaje.

Co ma plecaku, jak na pomysł zareagowała jego rodzina i jakie ma plany po zakończeniu wyprawy? O tym wszystkim Dawid Herman opowiedział Krzysztofowi Horwatowi. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

(ei)

Zobacz więcej na temat: podróże sport Turcja

Czytaj także

Marta Sziłajtis-Obiegło i jej żeglarska pasja

31.03.2013 12:40
Kobieta, która wyzwań się nie boi. Zwiedziła 6 kontynentów, samotnie pokonała 3 oceany. W Czwórce Marta Sziłajtis-Obiegło opowiada o tych wyzwaniach i swojej pasji.
Marta Sziłajtis-Obiegło i jej żeglarska pasja
Foto: Glow Images/East News
Posłuchaj
22'59 Marta Sziłajtis-Obigło opowiada o swoich żeglarskich wyprawach ("Co Was Kręci", Czwórka)
więcej

W wieku 19 lat Marta Sziłajtis-Obiegło została najmłodszym w Polsce kapitanem ze starym patentem, 4 lata później wyruszyła w pierwszy samotny rejs. Przepłynęła ponad 60 tysięcy mil morskich. Brała udział w kobiecych regatach dookoła świata. Teraz jej pasją jest Północ i rejsy na Spitsbergen oraz do Rosji. Pani kapitan już rozpoczęła sezon żeglarski.

- W tym roku bardzo mi zależało na tym, by wrócić do Rosji i popłynąć na Spitsbergen - mówi Marta Sziłajtis-Obiegło. - Wszystko się bardzo szybko zmienia, dużo lodu topnieje, dużo budynków się wali, ludzie się zmieniają. W tym momencie na Spitsbergen operuje 5-6 statków, za kilka lat będą tam statki wycieczkowe. W tej chwili jeszcze można tam pojechać, uniknąć tłumu turystów - dodaje.

Do młodej pani kapitan można dołączyć podczas jej wojaży. Na dalekie wyprawy przyda się trochę żeglarskiego doświadczenia. Marta Sziłajtis-Obiegło do żeglugi wybrała sobie zimną północ. Ciągnie ją tam, gdzie dziko, pusto, gdzie jeszcze turysta nie dotarł. 

Podczas wyprawy "Zew Północy" dotarła na Wyspy Sołowieckie, na Morzu Białym, które w 2002 roku zamieszkiwało zaledwie 968 osób. Marta Sziłajtis-Obigło mówi, że przywitanie na wyspach było dość chłodne. Załoga była kontrolowana przez policję i nazywana szpiegami. Z drugiej strony dużo osób zachwycało się statkiem, robiło sobie z nimi zdjęcia.

Jak przeżyć to, co Pani Kapitan i to w tak młodym wieku o tym w załączonym "Co Was Kręci"

(pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka podróże żeglarstwo

Czytaj także

Tajlandia - kraj patriotyzmu i uśmiechu

02.04.2013 10:00
Coraz chętniej wybierany przez Polaków cel egzotycznych podróży i miejsce, w którym można przetrwać zimę. Gościnni mieszkańcy, wyśmienita kuchnia, piękne krajobrazy i dużo uśmiechu. Taka jest Tajlandia - bohaterka kolejnej odsłony naszego cyklu podróżniczego.
Tajlandia - kraj patriotyzmu i uśmiechu
Foto: Glow Images/East News
Posłuchaj
09'33 Michał Zaręba opowiada o Tajlandii (4 do 4/Czwórka)
03'12 Tajskie święto światła (4 do 4/Czwórka)
03'48 Nowy Rok w Tajlandii (4 do 4/Czwórka)
więcej
Obejrzyj
Michał Zaręba opowiada o Tajlandii (4 do 4/Czwórka)

"Kraj wolnych ludzi" - tak właśnie nazywa się Tajlandia, czyli Prathet Tai. Tajowie rozróżniają aż 13 rodzajów uśmiechu, wyrażających całą gamę emocji, w tym także uczucie "próbuję się uśmiechnąć, ale nie mogę". W życiu kierują się zasadą sanuk i traktują wszystko jako przyjemność.

- Przyjazność Tajlandii to nie jest tylko mit. Uwagę przykuwają uśmiechnięci ludzie - mówi Michał Zaręba, początkujący podróżnik. - Tajowie pomagają, służą radą, gdy człowiek się zgubi, udzielają wskazówek, gdzie zanocować, co zjeść - dodaje.

Gość Krzysztofa Grzybowskiego zdradza, że Tajlandia jest bardzo przyjaznym krajem dla turystów. Tanio i łatwo podróżuje się tajską koleją, która jest bardzo rozwinięta. Nie jest też państwem niebezpiecznym, ale jak podczas każdej podróży, warto dobrze schować pieniądze, nie zostawiać bagażu bez opieki. Można tu jednak spotkać się z zawyżaniem cen przejazdów tuk-tukiem lub taksówką. 
To co bardzo zaskoczyło Michała Zarębę to tajski patriotyzm i oddanie królowi. Codziennie około 8 rano odtwarzany jest hymn państwowy.

Tajlandia to także świątynie, wszechobecny folklor, domy otwarte na przestrzał i fantastyczna, kolorowa kuchnia, której nie sposób się oprzeć. Posłuchaj załączonej rozmowy z audycji "4 do 4" i dowiedz się, które miejsca koniecznie trzeba zobaczyć.

Poznaj tajemnice świata z Czwórką.

Zapraszamy również do wysłuchania załączonych materiałów czwórkowych reporterów o bardzo wyjątkowych świętach w Tajlandii.

Michał
Michał Zaręba i Krzysztof Grzybowski

Czytaj także

"Miało być tanio" - reportaż Magda Skawińska

Czwartek, 4 kwietnia 2013, godz. 18.15, Program 3. Busem przez świat.
Posłuchaj
14'19
więcej

Chcieli podróżować, ale nie mieli za dużo pieniędzy. Wymyślili, że najtaniej będzie własnym samochodem. Takim, w którym można nie tylko jechać, ale i spać. Za pierwsze zaoszczędzone pieniądze kupili starego busa. Przerobili go, pomalowali, wykonali drobne naprawy. Ruszyli w podróż przez Europę. I tak się zaczęło. Teraz chcą objechać z nim świat.