Z HIV można przeżyć długie lata

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2014 12:00
11 lutego to Światowy Dzień Chorego. W Warszawie odbywają się, organizowane z myślą o osobach żyjących z HIV, spotkania "Czwartki na plus", których pomysłodawcą i organizatorem jest Robert Łukasik ze Zjednoczenia Pozytywni w Tęczy.
Audio
  • Rozmowa z Robertem Łukasikiem o spotkaniach "Czwartki na plus" (Czwórka/Poranek OnLine)
Z HIV można przeżyć długie lata
Foto: Glow Images/East News

"Czwartki na plus!" adresowany jest także do rodziców seropozytywnych dzieci. Ich celem jest przekazanie wiedzy m.in. o diagnostyce, leczeniu, aktywności seksualnej ludzi zakażonych i sposobach mówienia bliskim o stanie swojego zdrowia.

- To kontynuacja ubiegłorocznego projektu - mówi Robert Łukasik w "Poranku OnLine" . - Mamy nadzieję, że w kolejnych latach uda nam się zorganizować następne odsłony.

Zajęcia w cyklu "Czwartki na plus" przygotowywane są przez specjalistów: lekarzy i psychoterapeutów. - W Warszawie żyje i leczy się wielu ludzi z HIV. Uciekają z małych miast i przybywają do większych metropolii po to, by móc zataić informację o swoim statusie serologicznym i stać się osobami anonimowymi - tłumaczy Łukasik. - Systematycznie na spotkania przychodzi ok. 12 - 15 osób, to dużo.

Jak przyznaje ekspert, specyfika problemów osób, żyjących z HIV jest wielowarstwowa i bardzo złożona. - Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że można przeżyć z tym wirusem wiele lat i nie zachorować na AIDS - mówi Łukasik. - Ludzie niezwiązani z tematem często mylą te dwie rzeczy, a tymczasem będąc seropozytywnym, można umrzeć na przykład ze starości.

/

Tymczasem, mimo wielu kampanii społecznych, informujących o tajnikach tej choroby, największym problemem zarażonych, jest zdaniem gościa Czwórki, odbiór społeczny.

- Coraz więcej młodych ludzi wie, co to jest HIV, jak można się zakazić i z czym to się wiąże. Pod tym względem sytuacja z roku na rok staje się coraz lepsza - mówi Robert Łukasik. - Ale mimo to wciąż pokutuje stereotyp, że AIDS to choroba zakaźna, a przede wszystkim przywiązana do konkretnych grup społecznych. Dlatego ludzie, żyjący z nią, wciąż są wykluczeni społecznie.

(kd/pj)

Zobacz więcej na temat: AIDS Czwórka HIV zdrowie
Czytaj także

AIDS was nie zabije... jeśli się przebadacie

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2012 18:00
Czasy, gdy o HIV mówiło się tylko w kontekście gejów i narkomanów, dawno już minęły. Grup ryzyka już nie ma, a narażeni na konsekwencje ryzykownych zachowań: naszych, naszych partnerów i ich partnerów, jesteśmy wszyscy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Młodzież bardziej boi się ciąży niż HIV

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2012 06:20
W Polsce zdiagnozowano już prawie 16 tysięcy osób zarażonych tym wirusem. Szacuje się, że osób nieświadomych swojego zakażenia może być nawet 3 razy więcej. To syndrom "strachu przed wiedzą" uniemożliwia wykonanie testu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

E-palenie - moda czy szansa na pozbycie się nałogu?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2013 15:00
Czy e-papieros pomaga palaczom, czy im szkodzi? Czy jest bezpieczny dla osób wokół? - do dziś nie wiadomo. Badania trwają, ale nie wygląda to dobrze.
rozwiń zwiń