Karolina Korwin Piotrowska - 25 lat wolnej Polski na 700 stronach

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2014 18:00
Felietonistka i dziennikarka Karolina Korwin Piotrowska wydała kolejną książkę. "Ćwiartka raz" to subiektywny przegląd tego, jakie zmiany zaszły w popkulturze, świadomości i ludzi i ich gustach po obaleniu komunizmu. A zmiany te dotyczą tak naprawdę każdego aspektu życia codziennego, przez co ich opisy poruszają tak liczne grono czytelników.
Audio
  • "Ćwiartka raz" Karoliny Korwin Piotrowskiej to garść refleksji na zmianami w polskiej kulturze, show-businessie, ale i naszym życiu codziennym (Czwórka/Poranek OnLine)
Karolina Korwin-Piotrowska w Czwórce w 2014 roku
Karolina Korwin-Piotrowska w Czwórce w 2014 rokuFoto: Łukasz Mazurek

W rozmowie z Justyną Dżbik, Korwin Piotrowska przyznała, że podczas pisania odcięła się od swoich znajomych, zamykając w bibliotece i domu. Potrzebny był jej spokój, ale też dystans od tego, z czym spotyka się na co dzień. Praca ta przysporzyła dziennikarce wielu niezwykle interesujących odkryć, które nie tylko ją rozbawiły, co nierzadko wręcz zdumiały. - Kiedy bierze pani na mikrofilmie gazetę z maja 1989 roku, to można znam tam znaleźć przepis na biszkopt bez jajek i wtedy człowieka coś strzela, że to trzeba opisać. Z perspektywy osoby, który siedzi sobie teraz w popularnej knajpie i pije latte albo sok wyciskany z cytryny to... Gdyby to pani powiedziała 25 lat temu komukolwiek w tym mieście, to by mieli panią za E.T. - obrazowo opowiada Korwin Piotrowska w "Poranku OnLine".

okładka
okładka książki

Dziennikarka przyznała, że ma dość mgliste wspomnienia tego, jak wyglądała Polska pod koniec lat 80. Nie dziwi więc, że zupełnie nie pamietają tego też osoby młodsze od niej. Właśnie dla nich zdecydowała się przegrzebać mnóstwo archiwalnych publikacji i zbiera teraz owoce swojej pracy. - Dostaję masę maili od młodych ludzi, w wieku 16-18 lat, którzy piszą, że dopiero teraz, po mojej książce, zrozumieli w jakim świecie żyli ich rodzice. Mało tego, dzwonią do mnie też starsi znajomi i dziękują za to, że dzieki moim wspomnieniom się wzruszyli, po czym proponują spotkanie na kawę albo alkohol i chcą otworzyć i pokazać swoje archiwa.

Książki "Ćwiartka raz" nie da się przeczytać na raz, w ciągu jednego wieczora. Pozycja liczy sobie ponad 700 stron. Wiele z nich poświęconych jest polskiej kulturze i show-businessowi. Są to tematy, w których Korwin Piotrowska czuje się jak ryba w wodzie i w pełni może zaprezentować swój cięty, ironiczny język, za sprawą którego zyskała w ostatnich latach tak wielu fanów. - Polski show-biznesowi można podzielić na artystów i pokazywaczy. Ta linia przebiega bardzo czytelnie i łatwo możemy podać nazwiska tych, których rozliczamy za to, jaki mają talent, osobowość i jak nam to przekazują oraz tych, których rozliczamy wyłącznie z tego, jakie mają nowe usta, biusty, pupy i nowe sukienki. Oczywiście w kolorze pastelowym - ostro ocenia dziennikarka.

PRZECZYTAJ TEŻ: Karolina Korwin-Piotrowska: wypruwanie flaków jest fajne

Korwin Piotrowska krytykuje, wbija szpilki, ale również docenia i chwali. Wskazuje w swojej książce osoby zjawiskowe, z talentem, o których warto mówić, a czasem przypomnieć sobie po latach. - Od lat niezmiennie szanuję Nosowską, która robi bardzo wartościowe rzeczy i osiąga sukcesy za talent, a nie rozbieranie się, czy śpiewanie prostych piosenek. Ona nie szła na skróty - przyznała dziennikarka.

ac/kul

Czytaj także

O trudnych ludzkich relacjach z perspektywy Sztokholmu

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2014 15:00
W księgarniach można już znaleźć powieść Katarzyny Tubylewicz pt. "Rówieśniczki". - To książka o współczesnych kobietach, ich problemach, niepokojach, wyzwaniach życiowych, z którymi przychodzi im się zmagać na co dzień - mówi w Czwórce autorka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dziewczyny z Powstania" nikogo nie pozostawią obojętnym

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2014 11:00
Wśród wielu książek, poświęconych Powstaniu Warszawskiemu, ta jest wyjątkowa. "Dziewczyny z Powstania" pomagają poznać historię z perspektywy kobiet w nim uczestniczących. - To ukazanie kwestii przyziemnych, a nie polityki, czy aspektów militarnych. Bo przecież w trakcie powstania toczyło się normalne życie w nienormalnych warunkach - mówi pisarka Anna Herbich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grażyna Plebanek - polska twarz w Brukseli

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2014 18:56
Debiutowała w 2005 roku książką "Dziewczyny z Portofino", a obecnie promuje już szóstą powieść pt. "Bokserka". Grażyna Plebanek niezmiennie koncentruje się na relacjach pomiędzy kobietami, a od kilku już lat pisze z Brukseli, gdzie zamieszkała i doczekała się billboardu ze swoim wizerunkiem na jednej ze stacji metra.
rozwiń zwiń