"Etno-Czwórka" świętuje Rok Oskara Kolberga. Finał akcji w Lublinie

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2014 18:00
Cykl specjalnych audycji wyjazdowych Czwórki, wpisujący się w obchody Roku Oskara Kolberga, dobiegł końca. Muzeum Wsi Lubelskiej było ostatnim przystankiem na trasie "Etno-Czwórki".
Audio
  • Etno-Czwórka. Rozmowa z dyrektorem Muzeum Wsi Lubelskiej Mirosławem Korbutem i jego zastępcą Krystyną Figiel (Czwórka/W cztery oczy)
  • Etno-Czwórka. Poznaj ofertę edukacyjną Muzeum Wsi Lubelskiej (Czwórka/W cztery oczy)
  • Etno-Czwórka. Kamil Piechowski odwiedził lubelską pracownię malarską dla każdego (Czwórka/W cztery oczy)
  • Wokalistki Małgorzata Wasek i Katarzyna Mazurek opowiadają o zespole Rokiczanka. A Kasia Węsierska przygląda sie tradycyjnym, ludowym ozdobom prosto z terenów lubeskich (Czwórka/W cztery oczy)
  • Etno-Czwórka. Marta Wasilczyk opowiada o naczyniach i dawnej ceramice z okolic Lublina (Czwórka/W cztery oczy)
  • Etno-Czwórka. Kamil Piechowski, Czwórkowy reporter, rozmawia z Grzegorzem Miniszkiewiczem, który oprowadza go po sklepie żelaznym z Siedliszcza (Czwórka/W cztery oczy)
  • Etno-Czwórka. Kamil Piechowski, Czwórkowy reporter, rozmawia z Grzegorzem Miniszkiewiczem, który oprowadza go po sklepie żelaznym z Siedliszcza (Czwórka/W cztery oczy)
  • Etno-Czwórka. Kasia Węsierska, Czwórkowa reporterka, zwiedza zakład fryzjerski Jankiela Struzera (Czwórka/W cztery oczy)
  • Etno-Czwórka. Kasia Węsierska, Czwórkowa reporterka, zwiedza zakład fryzjerski Jankiela Struzera (Czwórka/W cztery oczy)
  • Etno-Czwórka. Kasia Węsierska spotkała się z Anną Krawczyk, która opowiada o Pracowni Słowa (Czwóka/Stacja Kultura)
Ekipa Etno-Czwórki w Chorzowie: Katarzyna Węsierska, Błażej Prośniewski i Patryk Kuniszewicz
Ekipa Etno-Czwórki w Chorzowie: Katarzyna Węsierska, Błażej Prośniewski i Patryk KuniszewiczFoto: Czwórka

Na zakończenie cyklu ekipa Czwórki sprawdziła, jakie atrakcje czekają na odwiedzających Muzeum Wsi Lubelskiej , gdzie zajrzeli między innymi do miasteczkowego sklepu żelaznego oraz zakładu fryzjerskiego Jankiela Struzera.

Czytaj także: Oskar Kolberg - wspomnienie o wielkim etnografie <<<

Pracownicy muzeum przybliżyli garncarskie tradycje regionu i opowiedzieli, czym jest plastyka obrzędowa. Słuchacze mogli również dowiedzieć się, co łączyło Oskara Kolberga z Lubelszczyzną. Nie zabrakło też muzycznego spotkania - tym razem z zespołem folklorystycznym "Rokiczanka".

Dotychczas odwiedziliśmy Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich, gdzie uczyliśmy się języka kaszubskiego.

Byliśmy także w Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie" , w którym rozmawialiśmy m.in. Grzegorzem Płonką, liderem zespołu  "Ligocianie" o tradycyjnych pieśniach regionalnych i zajrzeliśmy do starego warsztatu stolarskiego, domowej spiżarni i folusza.

Gościliśmy również w Wielkopolskim Parku Etnograficznym w Dziekanowicach . Tam poznawaliśmy przysmaki regionalnej kuchni oraz przyglądaliśmy się pracy Mirosława Zajączkowskiego - jednego z ostatnich podkuwaczy koni  w Wielkopolsce.

Zapraszamy do słuchania załączonych relacji "Etno-Czwórki" z audycji "W cztery oczy"

(kd/czwórka/pj)

Czytaj także

Sakramentalne tak brzmi inaczej w różnych częściach świata

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2013 14:50
Jak celebruje się ożenek i zamążpójście na świecie? Sprawdzimy to w niedzielny poranek!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rok Oskara Kolberga. "Młodzi mogą czerpać z jego dorobku"

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2014 13:00
2014 to Rok Oskara Kolberga, wybitnego folklorysty. W lutym mija bowiem 200. rocznica jego urodzin. Kolberg był pionierem polskiej etnologii i autorem jednego z największych w skali światowej dzieła, opisującego kulturę jednego narodu.
rozwiń zwiń