Nowe Technologie

e-Partnerstwo razem na rzecz e-Integracji

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2013 10:07
W gminach w całej Polsce działa ponad 8000 e-Centrów – publicznych punktów dostępu do internetu, które mogą stworzyć otwarty system kształcenia ustawicznego na odległość, funkcjonujący na zasadzie społecznościowej.
e-Partnerstwo razem na rzecz e-Integracji
Foto: Glow Images/East News

Program e-Centra realizowany przez Fundację Pomocy Matematykom i Informatykom Niesprawnym Ruchowo zakłada stworzenie systemowego rozwiązania, łączącego e-Centra w sieć i tworzącego infrastrukturę wsparcia dla niej. Głównym celem sieci jest promowanie włączenia cyfrowego oraz rozwój kompetencji cyfrowych. Wczoraj ponad 150 przedstawicieli instytucji publicznych, organizacji pozarządowych, samorządów oraz biznesu spotkało się na konferencji „e-Partnerstwo – razem na rzecz e-Integracji”, by wspólnie dyskutować na temat rozwoju kompetencji cyfrowych. Spotkanie odbyło się pod patronatem Marszałek Sejmu RP Ewy Kopacz oraz Ministra Administracji i Cyfryzacji Michała Boniego.

W trakcie spotkania bardzo mocno podkreślano konieczność partnerstwa administracji, biznesu, organizacji pozarządowych oraz świata nauki na rzecz e-integracji. Jako doskonały przykład takiego partnerstwa zaprezentowano wspólną inicjatywę Fundacji Pomocy Matematykom i Informatykom Niesprawnym i Microsoft łączącą sieć e-centrów z programem YouthSpark. YouthSpark to globalny projekt Microsoft mający dostarczyć kompetencje cyfrowe i zwiększyć szanse na rynku pracy młodych ludzi. W ramach współpracy tych dwóch podmiotów realizowane są działania pod hasłem „Młodzi-aktywni-zatrudnieni”. Ich głównym celem jest objęcie blisko 20 tysięcy młodych osób w wieku od 16 do 25 lat, zamieszkałych głównie na terenach wiejskich, kompleksowymi usługami rynku pracy oraz szkoleniami rozwijającymi ich e-kompetencje oraz umiejętności praktycznego wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych w edukacji i aktywizacji zawodowej. Projekt zaplanowany jest na rok i będzie realizowany między innymi w oparciu o e-Centra. Według szacunków z treści „Młodzi-Aktywni-Zatrudnieni” umieszczonych na portalu e-Centra skorzysta około 48 tysięcy użytkowników, 400 e-Centrów odwiedzi 20 tysięcy osób, 6 tysięcy skorzysta ze szkoleń e‑learningowych, a 200 zdobędzie certyfikaty European Computer Driving License (ECDL). W ramach projektu zaplanowanych zostało 9750 godzin zawodowych szkoleń stacjonarnych i związanych z nowoczesnymi technologiami, 2000 godzin warsztatów umiejętności społecznych i seminariów prawnych oraz 4100 konsultacji doradczych (psychologicznych, zawodowych, dotyczących przedsiębiorczości oraz pośrednictwa pracy).

„Uważamy, że jeżeli działania promujące włączenie cyfrowe angażują wielu partnerów, mogą przynieść realne korzyści w dużej skali. To dlatego w Microsoft prowadzimy aktywny dialog z naszymi interesariuszami, czego doskonałym rezultatem jest właśnie wspólne działanie z Fundacją Pomocy Matematykom i Informatykom Niepełnosprawnym w ramach naszych inicjatyw e-Centra i YouthSpark, które przyczyniają się do wspierania rozwoju przedsiębiorczości w Polsce” – powiedział Ronald Binkofski, dyrektor generalny polskiego oddziału Microsoft.

Pierwsza część konferencji w Sali Kolumnowej Sejmu RP dotyczyła działań związanych z e-integracją. Rozmawiano o problemie e-wykluczenia i sposobach przeciwdziałania jego skutkom. Bartosz Mioduszewski, Prezes Zarządu Fundacji Pomocy Matematykom i Informatykom Niesprawnym Ruchowo, wprowadził zgromadzonych w tematykę spotkania. „Jako Fundacja dążymy do tego, aby e-Centra były miejscami, w których rozwiązuje się problemy grup szczególnie narażonych na bezrobocie, wykluczenie społeczne i cyfrowe. Służyć ma temu organizacja szkoleń, warsztatów i innych form wsparcia dla młodzieży, seniorów, czy osób niepełnosprawnych. W związku z tym przedstawiliśmy nowe rozwiązanie, które zapewni odpowiednio szeroki zasięg tego typu projektów – portal e-Centra” – powiedział Bartosz Mioduszewski.  

System e-Centra oparty jest o istniejące PIAP-y w gminach w całej Polsce. Obecnie istnieje już ponad 8000 takich punktów. Działają one w oparciu o portal e-learningowy  www.e-centra.pl, którego powstanie wspierał Microsoft, udostępniając swoją technologię Windows Azure wykorzystującą rozwiązania chmurowe. Dzięki portalowi każdy użytkownik ma dostęp do materiałów edukacyjnych i co najważniejsze - ma szansę dzielenia się tymi zasobami. „Liczymy na to, że portal e-Centra stanie się sercem sieci PIAP-ów w Polsce - scentralizowanym katalogiem zasobów edukacyjnych oraz ogólnopolskim katalogiem PIAP-ów. Dlatego udostępniamy na portalu materiały szkoleniowe, w tym kursy e-learningowe oraz bazę teleadresową PIAP-ów z możliwością założenia strony www przez każdą placówkę” – mówi Grzegorz Wilczek, koordynator programu e-Centra.

System jest otwarty dla każdego partnera (zarówno organów administracji centralnej bądź lokalnej, jak i organizacji pozarządowych czy biznesu), który chce promować włączenie cyfrowe np. poprzez swoje autorskie programy lub zasoby edukacyjne. Takim partnerem jest Microsoft. W latach 2007-2012 firma wspierała również projekty fundacji skierowane do niepełnosprawnych mieszkańców wsi i małych miasteczek, wykorzystując zaplecze lokalowe, sprzętowe oraz osobowe e-Centrów zlokalizowanych na terenie całego kraju.



autor: Informacja prasowa Microsoftu

Zobacz więcej na temat: internet microsoft
Czytaj także

Co wiemy o polskich internautach?

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2013 11:50
Przeciętnie polski internauta spędza przed komputerem do 5 godzin dziennie. Korzysta zarówno z laptopa i komputera stacjonarnego, jednak laptopa używa zdecydowanie częściej do celów prywatnych, a komputera do celów zawodowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak długo surfują Polacy

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2013 03:00
Z badania przeprowadzonego dla Microsoft wynika, że większość polskich internautów spędza w sieci od 3 do 5 godzin dziennie - co piąta osoba korzystająca z internetu robi to przez ponad 6 godzin dziennie.
rozwiń zwiń