Polskie Radio

Grzegorz Rosiński: polskiemu komiksowi brak tradycji

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2015 20:34
- Mamy mnóstwo świetnych ilustratorów, ale potrzebna jest jeszcze porządna historia. Przynajmniej jeden taki bohater lub saga jak Thorgal czy Blueberry - mówi Grzegorz Rosiński, jedna z ikon współczesnego komiksu.
Audio
  • Grzegorz Rosiński o komiksie w Polsce i na świecie (Popołudnie z Jedynką)
W sobotę 3 października na 26. Międzynarodowym Festiwal Komiksu i Gier odbędzie się spotkanie z Grzegorzem Rosiński
W sobotę 3 października na 26. Międzynarodowym Festiwal Komiksu i Gier odbędzie się spotkanie z Grzegorzem RosińskiFoto: Grzegorz Michałowski/PAP

Grzegorz Rosiński dla słuchaczy PPR1 Grzegorz Rosiński dla słuchaczy PR1

Mieszkający na stałe w Szwajcarii rysownik przyjechał do Polski na 26. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier, który odbędzie się w Łodzi w dniach 3-4 października. Jak zauważa on w radiowej Jedynce, komiks jest integralną częścią składową cywilizacji obrazkowej. - Gdyby nie było komiksu amerykańskiego, nie byłoby współczesnego kina hollywoodzkiego. Tych wszystkich X-Menów i Batmanów - tłumaczy Grzegorz Rosiński.

Autor "Thorgala" wskazuje na jeszcze jedną cechę komiksu - kraje, gdzie ta forma jest najbardziej rozwinięta poziom czytelnictwa jest najwyższy. - Komiks wprowadza w świat literatury, uczy obcowania z książką jako taką - podkreśla Rosiński.

Z audycji dowiesz się również, czy "Thorgal" doczeka się wreszcie ekranizacji.

***

Przygotował: Patryk Michalski 

Data emisji: 2.10.2015

Godzina emisji: 16.18

Materiał został wyemitowany w audycji "Popołudnie z Jedynką".

pg/mc

Czytaj także

Komiks historyczny to nie jest zwykły komiks

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2015 14:14
Przemysław Truściński - rysownik komiksowy i reklamowy - uważa, że komiksy historyczne to jest zupełnie inna jakość niż komiksy oparte na fantazji, przygodzie czy rozrywce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Belgia - kraj komiksów, ojczyzna Smerfów

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2015 11:47
- W Brukseli są pomniki Smerfów, muzeum i sklep, który otworzono w 85. rocznicę urodzin rysownika Peyo, twórcy tych niebieskich stworków - mówiła Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia.
rozwiń zwiń