Polskie Radio

Wielka Wojna, która była końcem dawnej epoki

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2014 12:34
Znacznie większa swoboda obyczajów, krótsze sukienki i damskie fryzury to tylko niektóre ze zmian, które miały miejsce w pierwszych dziesięcioleciach XX wieku. Przemiany kulturowo-społeczne w czasie oraz po I wojnie światowej były tematem "Rozdroży kultury".
Audio
  • Przemiany kulturowo-społeczne po I wojnie światowej (Rozdroża kultury/ Jedynka)
Niemieccy żołnierze jadący na front. Napis na wagonie głosi: Z Monachium przez Metz do Paryża
Niemieccy żołnierze jadący na front. Napis na wagonie głosi: Z Monachium przez Metz do ParyżaFoto: Wikipedia/domena publiczna

Wiele osób twierdzi, że właściwy koniec XIX wieku nastąpił wraz z Wielką Wojną i zmianami, które ona przyniosła. - To pogląd dość powszechnie przyjmowany, ale uważam, że częściowo banalny, bo przemiany kulturowe i cywilizacyjne warunkowały w gruncie rzeczy wojnę. Przecież, żeby mógł nastąpić wybuch wojny, istniały nieusuwalne konflikty, coś takiego w cywilizacji i kulturze europejskiej, co wymagało rozładowania - wyjaśnia prof. Krzysztof Stępnik, kierownik Zakładu Komunikacji Społecznej na Wydziale Politologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.  
Czytaj więcej o Wielkiej Wojnie >>>
Naukowiec przyznaje, że tym nagromadzeniem sprzeczności była m.in. niepohamowana ekspansja kolonialna tak bardzo charakterystyczna dla XIX wieku. - Stadiony, hale wystawiennicze, militaryzacja wyobraźni, fantastyczny rozwój automobilów; ta epoka straszliwie się dynamizuje. Warto pamiętać, że wiadomość o wybuchu wojny wszystkie narody przyjęły z entuzjazmem - opowiada profesor.

Kalendarium Wielkiej Wojny na antenie Jedynki >>>

Tak żywo nie reagowano już w chwili wybuchu II wojny światowej.
Istotnym czynnikiem były również zmiany, które nastąpiły w świecie mody. - Moda zmieniała się pod wpływem nacjonalizmu. To ideologia sugerowała przemiany w tej sferze - podkreśla prof. Stępnik.

Historia w portalu PolskieRadio.pl >>>

Jakie nadzieje wiązano z wybuchem I wojny światowej? Jaki był świat po Wielkiej Wojnie? Posłuchaj całej audycji, którą prowadziła Magda Mikołajczuk.

(sm, pg)

Czytaj także

Czesław Miłosz od kuchni. Jedynka w mieszkaniu poety

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2014 09:20
Czesław Miłosz zmarł dziesięć lat temu w wieku 93 lat. Z okazji rocznicy śmierci Noblisty, wybraliśmy się do jego domu w Krakowie, który do dziś wygląda tak, jak za życia pisarza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Drażniąca lektura, od której nie sposób się oderwać. "Pewnego dnia w grudniu"

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2014 01:40
Książka Martyny Ochnik szczególnie spodoba się osobom, które lubią literaturę niejednoznaczną, która jest zaskakująca i wciągająca, a jednocześnie powoduje rozdrażnienie, bo nie wiemy czego możemy się spodziewać w kolejnych rozdziałach. Z autorką "Pewnego dnia w grudniu" rozmawialiśmy w magazynie "Moje książki".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Osobisty dokument Wielkiej Wojny. Barbusse i "Ogień"

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2014 13:00
- Kwestia reportażu, dziennika, zapisków i pamiętnika wojennego stała się niezwykle ważna w okresie I wojny światowej, bo w tym samym czasie powstają różne pamiętniki, w Polsce m.in. dziennik Zofii Nałkowskiej - opowiada prof. Marta Jolanta Olszewska.
rozwiń zwiń