Polskie Radio

Magazyn Europejski Plus

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2015 23:11
Likwidacja roamingu w UE.
Audio
Magazyn Europejski Plus

1/ Komisja Europejska z zadowoleniem przyjęła decyzję Parlamentu Europejskiego, który zaakceptował porozumienie w sprawie ostatecznego zakończenia naliczania opłat roamingowych. Ma to nastąpić w połowie 2017 r. PE przyjął nowy pakiet telekomunikacyjny, zawierający również m.in. przejrzyste zasady regulujące prawa dostępu do internetu. Autor: Michał Strzałkowski. „Euranet Plus News Agency”.

2/ Parlament Europejski poparł zaproponowane przez Komisję Europejską bardziej restrykcyjne krajowe limity poziomów sześciu głównych źródeł zanieczyszczeń powietrza, w tym dwutlenku siarki, cząstek stałych i tlenków azotu. Zanieczyszczenie powietrza tylko w Polsce jest powodem przedwczesnej śmierci 40 tysięcy osób rocznie. Autor: Adrian Bąk. „Euranet Plus News Agency”.

3/ Polacy posprzątają kosmos za unijne pieniądze. Polska otrzymała 2 mln euro z unijnego programu Horyzont 2020 na wykorzystanie technologii kosmicznych.  Dwie polskie firmy: OptiNav ze Słupska i SKA Polska z Warszawy stworzą specjalne oprogramowanie, które przyczyni się do powstania pierwszego europejskiego systemu aktywnego usuwania odpadów w przestrzeni kosmicznej. Dlaczego kosmiczny szrot jest problemem dla Unii Europejskiej i jak będzie działała "kosmiczna śmieciarka"- w materiale Artura Wolskiego.

4/ Pytanie, dlaczego woda gorąca zamarza szybciej niż zimna, nurtuje naukowców od dziesięcioleci. Po raz pierwszy w czasach nowożytnych zadał je w roku 1963 uczeń tanzańskiego liceum Erasto Mpemba, obserwując zamarzanie mieszaniny, z której przygotowywał lody. Od tego czasu pojawiło się wiele teorii naukowych próbujących wyjaśnić ten fenomen. Najnowszą teorią próbującą wyjaśnić efekt Mpemby zajął się, w swoim projekcie badawczym finansowanym ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, doktorant z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego - Maciej Jasiński. Autor: Krzysztof Michalski.

5/ Projekt " Rewitalizacja i digitalizacja jedynej w Polsce barokowej rezydencji królewskiej w Wilanowie" jest finansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. W ramach projektu wykonano trójwymiarową dokumentację kolekcji zbiorów, w tym kolekcji wilanowskich biskwitów oraz dwóch wnętrz pałacowych. Utworzono także specjalistyczne laboratorium w piwnicach Oranżerii. Autor: Katarzyna Jankowska.

Zobacz więcej na temat: Euranet Plus