Polskie Radio

Magazyn Europejski Plus

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2016 23:11
Zmagania z kryzysem migracyjnym w UE.
Audio
Magazyn Europejski Plus

1/ Unia Europejska ma dwa miesiące, żeby opanować kryzys migracyjny – ostrzega szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Jeśli strategia UE w tej sprawie będzie nieskuteczna, grozi rozpad Strefy Schengen. Według Tuska, marcowy szczyt UE będzie "ostatnim momentem, by przekonać się, czy unijna strategia wobec imigrantów działa". Czy uda się wypracować wspólne unijne stanowisko w sprawie migracji, które zostanie pilnie wdrożone w życie? Autor: Adrian Bąk. „Euranet Plus News Agency”.

2/ W Parlamencie Europejskim odbyła się debata poselska na temat praworządności w Polsce, w której uczestniczyła premier Beata Szydło. Mówiono o sytuacji politycznej w Polsce oraz zmianach w Trybunale Konstytucyjnym i mediach publicznych. Część przedstawicieli klubów politycznych skrytykowała rząd za lekceważenie zasad demokratycznych, inni zgodzili się z opinią premier Szydło, że praworządność nie jest w Polsce zagrożona. Omówienie debaty – Michał Strzałkowski. „Euranet Plus News Agency”.

3/ Naukowcy z Laboratorium Akustyki Teoretycznej AGH w Krakowie opracowali uniwersalne ekrany akustyczne. Są one wykorzystywane na drogach jako ekrany chroniące przez hałasem, a  także  w salach koncertowych. Rozwiązanie współfinansowane jest z programu operacyjnego Unii Europejskiej „Innowacyjna Gospodarka”. Autor: Dorota Truszczak.

4/ Krakowscy naukowcy pracują nad tym, jak bronić przed atakami terrorystycznymi ważne obiekty infrastrukturalne. Naukowcy z Katedry Telekomunikacji AGH pracują nad analizą i przetwarzaniem danych z monitoringu na potrzeby ochrony tzw. „infrastruktury krytycznej”, typu elektrownie czy wybrane zakłady przemysłowe. Projekt realizuje wiele podmiotów z UE, w tym AGH. Autor: Artur Wolski.

5/ W 1996 roku w Wieliczce zaprzestano wydobycia soli.  Kopalnia stała się cenionym na świecie obiektem turystycznym. W 2015 roku odwiedziło ją blisko 1,4 mln osób. Połowa to obcokrajowcy. Kopalnia soli w Wieliczce wraz z kopalnią soli w Bochni, czyli tzw. Żupa Krakowska to jedyne obiekty górnicze na świecie czynne od średniowiecza do chwili obecnej, pozwalające prześledzić rozwój wydobycia soli twardej oraz solanki w poszczególnych epokach historycznych. Projekty edukacyjne i udostępnianie nowych komór realizowane są w ramach funduszy unijnych. Autor: Dorota Truszczak.

Zobacz więcej na temat: Euranet Plus