Polskie Radio

"Tryb Sportowy" - podcast Polskiego Radia, w którym zaglądamy za kulisy świata sportu

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2024 15:19
Dlaczego nie każdy dobry sportowiec będzie dobrym trenerem, a każdy dobry trener niekoniecznie był dobrym sportowcem? Jak na co dzień wygląda praca trenerów, którzy stanowią fundament sukcesu sportowców? I wreszcie: jak zostać trenerem? Tematy te, wspólnie z zaproszonymi gośćmi, omawia Aleksandra Miniak w podcaście "Tryb Sportowy", który wkroczył właśnie w drugi sezon!  
Podcast Tryb Sportowy Aleksandry Miniak to rozmowy ze specjalistami, którzy mając doświadczenie zawodnicze, zostają trenerami i prowadzą sportowców.
Podcast "Tryb Sportowy" Aleksandry Miniak to rozmowy ze specjalistami, którzy mając doświadczenie zawodnicze, zostają trenerami i prowadzą sportowców. Foto: Aleksandra Miniak

Sukces sportowy ma twarz sportowca. To on, zdobywając sportowy Olimp, staje się ikoną, którą podziwiamy, oglądamy w reklamach, której słuchamy w wywiadach. Ojcowie tych sukcesów natomiast często pozostają w cieniu, nie rozdają autografów i nie wzbudzają sensacji (chyba że mówimy o selekcjonerach piłkarskiej reprezentacji Polski). A to ich - trenerów, instruktorów, managerów czy psychologów sportowych - perspektywa i praca jest niemniej fascynująca niż dokonania zawodników.

 "Tryb Sportowy" 

- W podcaście "Tryb Sportowy" rozmawiam ze specjalistami w swoich dziedzinach, którzy często, mając doświadczenie zawodnicze, zostają trenerami, prowadzą sportowców i zakładają własne szkoły, by dzielić się wiedzą i przyczyniać się do rozwoju danej dyscypliny - mówi prowadząca Aleksandra Miniak. - Razem zaglądamy za kulisy świata sportu, dyskutujemy o kondycji polskiego sportu i przybliżamy słuchaczom mniej znane dyscypliny. Odmieniamy sport przez wszystkie przypadki - dodaje.



Czytaj także:

Wiedza i entuzjazm

Podcast jest również źródłem wiedzy dla entuzjastów sportu, którzy w przyszłości chcieliby zostać trenerami czy instruktorami. Wspólnie z gośćmi, którzy przeszli drogę od sportowca do trenera, rozmawiamy o tym, jakie działania podjąć, by uzyskać uprawnienia trenerskie i prowadzić zawodników, być może nawet we własnej szkole czy klubie. Rzucamy światło na mniej znane dyscypliny, bo sport w każdej postaci, nie tylko piłki nożnej czy siatkówki, jest wartością samą w sobie, którą warto praktykować i propagować. 

- W pierwszym sezonie podcastu miałam przyjemność porozmawiać m.in. z trenerem siatkarskiego Projektu Warszawa, instruktorką pole dance, trenerem boksu w Legii Fight Clubie, psycholożką sportową czy trenerem i propagatorem koszykówki. Zapraszam na drugi sezon z niemniej zacnymi gośćmi, inspirującymi historiami, praktycznymi wskazówkami i ciekawostkami zza kulis sal treningowych - zachęca gospodyni podcastu.


Wszystkie odcinki podcastu udostępniane są na platformie podcasty.polskieradio.pl , w największych serwisach streamingowych oraz na kanale YouTube Polskiego Radia.


aleksandra miniak