Tour de Pologne

Tour de Pologne: Czech pierwszy na mecie w Warszawie [2. ETAP - RELACJA]

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2014 18:13
Petr Vakoc wygrał 2. etap Tour de Pologne z Torunia do Warszawy. 22-letni kolarz z Czech był najszybszy na trasie, która liczyła aż 226 kilometrów. Zapraszamy do przeczytania relacji na żywo z drugiego dnia wyścigu.
Audio
  • Kolarski mistrz świata ze startu wspólnego z 1985 roku, Lech Piasecki podkreślił, że w przypadku Rafała Majki najważniejszy jest sam jego start (IAR)
  • Wicemistrz olimpijski z Seulu (1988) i drużynowy mistrz świata z 1989 roku, Marek Leśniewski przyznał, że Maciej Paterski jest w bardzo dobrej formie (IAR)
  • Marek Leśniewski liczy na zwycięstwo Polaka na poniedziałkowym etapie z Torunia do Warszawy (IAR)
  • O trudnych warunkach atmosferycznych podczas wyścigu mówi organizator i dyrektor Tour de Pologne - Czesław Lang (IAR)
  • Krzysztofem Kuzakiem (PR1) rozmawia z Danielem Olbrychskim i Czesławem Langiem przed startem drugiego etapu Tour de Pologne
  • Michał Kwiatkowski w rozmowie z Krzysztofem Kuzakiem (PR1) wyraził żal, że nie mógł wziąć udziału w tegorocznym Tour de Pologne, ale uważa, że podjął słuszną decyzję
  • Zdaniem Michała Kwiatkowskiego będziemy jeszcze świadkami ataków Macieja Paterskiego tak, jak to się działo na pierwszym etapie (IAR)
  • Włodzimierz Rezner (PR1) - relacja z 2. etapu Tour de Pologne 1
  • Włodzimierz Rezner (PR1) - relacja z 2. etapu Tour de Pologne 2
  • Włodzimierz Rezner (PR1) - relacja z 2. etapu Tour de Pologne 3
  • Włodzimierz Rezner (PR1) - relacja z 2. etapu Tour de Pologne 4
  • Włodzimierz Rezner (PR1) - relacja z 2. etapu Tour de Pologne 5
  • Włodzimierz Rezner (PR1) - relacja z 2. etapu Tour de Pologne 6
  • Włodzimierz Rezner (PR1) - relacja z 2. etapu Tour de Pologne 7
  • Włodzimierz Rezner (PR1) - relacja z 2. etapu Tour de Pologne 8
  • Włodzimierz Rezner i Tomasz Zimoch (PR1) - relacja z zakończenia 2. etapu Tour de Pologne (meta)
  • Bartłomiej Matysiak po 2. etapie Tour de Pologne (IAR)
  • Przemysław Kasperkiewicz po 2. etapie Tour de Pologne (IAR)
  • Kamil Zieliński po 2. etapie Tour de Pologne (IAR)
  • Mistrz świata amatorów z 1985 roku i mistrz świata zawodowców na torze z 1988 roku Lech Piasecki po 2. etapie Tour de Pologne (IAR)
Czech Petr Vakoc z grupy Omega Pharma-Quick Step wygrał 2. etap kolarskiego wyścigu Tour de Pologne
Czech Petr Vakoc z grupy Omega Pharma-Quick Step wygrał 2. etap kolarskiego wyścigu Tour de PologneFoto: PAP/Bartłomiej Zborowski

TRASA DRUGIEGO ETAPU

Wyścig komentowali w radiowej Jedynce - Tomasz Zimoch i Włodzimierz Rezner . Zapraszamy do słuchania relacji z trasy Tour de Pologne

Czech Petr Vakoc wygrał w wielkim stylu w Warszawie drugi etap Tour de Pologne i zdobył żółtą koszulkę lidera. Kolarz ekipy Omega Pharma-Quick Step uciekał praktycznie od startu do mety, na której wyprzedził peleton o około 20 sekund.
Drugie miejsce zajął Australijczyk Michael Matthews, a trzeci był Belg Boris Vallee. Na piątej pozycji finiszował dotychczasowy lider Białorusin Jauheni Hutarowicz.
Najlepszy z Polaków, Grzegorz Stępniak (CCC Polsat Polkowice) zajął 14. miejsce.

W poniedziałek kolarze pokonywali równie długi co w niedzielę 226-kilometrowy odcinek. Z Torunia jechali wzdłuż lewego brzegu Wisły przez Płock, potem odbijali w kierunku Sochaczewa, by wjechać do Warszawy od strony Kampinosu i Starych Babic. W tych dwóch miejscowościach wyznaczono jedyne lotne premie, na których można było zdobyć bonifikaty czasowe.

P. Niemiec: Myślę, że codziennie, aż do piątku, będziemy świadkami ucieczek

Weber/x-news
Niemal natychmiast po starcie zaatakowali mistrz Polski Bartłomiej Matysiak z ekipy CCC Polsat Polkowice, Przemysław Kasperkiewicz z reprezentacji oraz Vakoc. We Włocławku (36 km) ich przewaga nad peletonem wynosiła 4.10 min. i długo utrzymywała się w tych granicach. Wzrosła do ponad pięciu w okolicach Sochaczewa (150 km), a za Kampinosem osiągnęła siedem minut.
Od tego momentu zaczęła szybko topnieć. Obie lotne premie wygrał Vakoc i on zachował najwięcej sił, samotnie wjeżdżając do Warszawy z kilkudziesięciosekundowym zapasem nad Matysiakiem. Kasperkiewicza wchłonął zaś peleton, który przy wjeździe do stolicy jechał 3.30 min. za Czechem.
Peleton doścignął Matysiaka 17 km przed metą. Z przodu pozostał tylko Vakoc, który w 30-stopniowym upale nie okazywał oznak słabości, rozpoczynając pierwszą z trzech blisko pięciokilometrowych rund w centrum miasta z zapasem 2.50 min.
Na pierwszym okrążeniu peleton odrobił tylko 40 sekund. Podobnie było na drugim i szanse Czecha rosły. Przewaga półtorej minuty praktycznie gwarantowała mu sukces.
Wprawdzie na ostatniej rundzie peleton pędził już z ogromną prędkością, ale nie zdołał doścignąć Vakoca. W ten sposób kolega klubowy Michała Kwiatkowskiego odniósł zwycięstwo, które na długo pozostanie w pamięci. Od 2005 roku, gdy wyścig ma najwyższą kategorię UCI, nie zdarzyło się, kolarz wygrał płaski etap uciekając od startu do mety.

Petr Vakoc w wielkim stylu wygrał 2. etap TdP. "To największy sukces w mojej karierze"

Weber/x-news
We wtorek kolejny płaski odcinek, z Kielc do Rzeszowa (206 km).

Klasyfikacja
Klasyfikacja generalna po 2. etapie Tour de Pologne, fot. tourdepologne.pl

 

Marcin Nowak, polskieradio.pl, PAP

RELACJA NA ŻYWO >>>

Relacja na żywo z 2. etapu Tour de Pologne:

16.36 - KONIEC! Czech Petr Vakoc pierwszy na mecie! Udana ucieczka kolarza z ekipy Omega Pharma - Quick-Step

M. Paterski: Jestem pełen podziwu dla Vakoca, to niesamowite, że samotnie dojechał do mety

Weber/x-news

16.33 - Na 2 km przed metą Petr Vakoc ma ponad minutę przewagi nad peletonem! Czec h zmierza po zwycięstwo w drugim etapie!

16.23 - Bartłomiej Matysiak został już wchłonięty przez peleton. Prowadzący Czec h Petr Vakoc z ekipy Omega Pharma - Quick -Step ma przewagę nad resztą stawki 2 minuty i 35 sekund. Pozostało 9 km do mety

16.14 - Kolarze już na ulicach Warszawy. Uciekinierzy podzieleni na 3 grupy:

15.46 - Zmniejsza się luka pomiędzy grupą uciekinierów, a resztą stawki. Na 39 km przed metą wynosi zaledwie 5 minut i 26 sekund. Peleton jedzie z imponującą prędkością - 60 km/ h

15.36 - Przewaga uciekinierów nad resztą stawki wynosi w tej chwili około 7 minut. Pozostało niecałe 50 km do mety. Na drugim miejscu plasuje się Bartłomiej Matysiak z grupy CCC, a na trzeciej - Przemysław Kasperkiewicz z Reprezentacji Polski

15.10 - Zaskakujące, ale przewaga wzrosła po raz kolejny. Peleton został w tyle na 5 minut i 15 sekund.

Kwiatkowski: Rafał Majka jest pewny siebie i mocny. Mam nadzieję, że wygra TdP

Weber/ x -news

15.00 - Warszawiacy narzekają na utrudnienia w komunikacji związane z przejazdem kolarzy przez miasto. Tutaj można dowiedzieć się, które ulice będą zamknięte i jak długo można spodziewać się korków w stolicy.

"Majka jest faworytem TdP , nie widzę kogoś, kto mógłby mu zagrozić"

Weber/ x -news

14.45 - 80 kilometrów do mety w Warszawie, warunki pogodowe są trudne, jednak nie zapowiada się na powtórkę z niedzielnego etapu. 32 stopnie to jednak uciążliwa temperatura dla sportowców:

14.20 - Przewaga Kasperkiewicza, Matysiaka i Vakoca wzrosła do 4 minut i 25 sekund. A zespoły dbają o to, by na tra sie wyścigu niczego nie zabrakło ic h zawodnikom:

13.55 - Sto kilometrów do mety, dwóch Polaków i Czech utrzymują 4 minuty przewagi, ale dojazd do Warszawy z taką przewagą będzie bardzo trudnym zadaniem. Pościg na pewno tylko czeka na dobry moment, żeby rozpocząć walkę o to, by dogonić czołówkę wyścigu.

13.45 - Michał Kwiatkowski przyznał, że żałuje tego, że nie wystąpi w tegorocznej edycji wyścigu. W Toruniu rozmawiał z nim Krzysztof Kuzak z radiowej Jedynki.

Czytaj więcej...

13.30 - Tomasz Zimoc h nie próżnował na trasie pierwszego etapu Tour de Pologne. Zapraszamy do obejrzenia jego galerii zdjęć z niedzielnych zmagań :

 

 

13.15 - Płock także jest już gotowy na przejazd kolarzy:

13.00 - Przewaga uciekinierów nad peletonem nieznacznie zmalała, wynosi teraz 3 minuty i 10 sekund. Kolarze przejechali przez Włocławek, kibice dopisali i licznie zebrali się, żeby dopingować zawodników:

12.45 - Najmłodszy z trójki uciekinierów, Przemysław Kasperkiewicz, nie ma zbyt dużo doświadczenia w wielkich imprezach, ale pokazuje duży charakter:

12.30 - Przewaga nad peletonem utrzymuje się, donosi Tour de Pologne na Twitterze:

12.00 - Kolarze przejechali już 33 kilometry, Polacy jadą jak na razie bardzo dobrze. 4 minuty przewagi:

11.40 - Lecuisinier odpadł z grupy uciekinierów, dwóc h Polaków i Czec h nie tylko dzielnie się trzymają, ale wciąż powiększają przewagę nad peletonem. Na tę chwilę wynosi ona 3 minuty i 50 sekund.

11.27 - 4 uciekinierów to Czec h Petr Vakoc , dwójka Polaków - Przemysław Kasperkiewicz (reprezentacja Polski) i Bartłomiej Matysiak (CCC Polsat Polkowice) - oraz Francuz Pierre-Henri Lecuisinier . Ten ostatni trzyma się nieco z tyłu.

Przewaga czołowej trójki nad peletonem wynosi 2 minuty i 30 sekund.

11.20 - Bardzo trudne warunki już na starcie, upał może utrudnić zadanie zawodnikom. Organizatorzy mają jednak punkt odniesienia do wczorajszej części wyścigu, kiedy to pogoda była wyjątkowo kapryśna.

Ostry start już za nami, jest pierwsza ucieczka z peletonu. Czterech zawodników zdecydowało się na odważny atak!

11.10 - A tak przedstawia się trasa wyścigu w Warszawie:

11.00 - Co czeka kolarzy na trasie? Zawodnicy zaangażowani w jazdę nie mają zbyt wielu szans do tego, by podziwiać otaczający ich krajobraz, niemniej zapowiedź organizatorów wygląda imponująco:

 

10.50 - Padł strzał, kolarze ruszają do Warszawy! Start ostry nastąpi po pierwszych 10 kilometrach od startu honorowego. Przez Toruń zawodnicy przejadą następującą trasą:

10.20 - Na drugi etap 71. Tour de Pologne zaprasza Czesław Lang . Dyrektor sportowy wyścigu i były świetny kolarz zapowiada, że finisz w Warszawie będzie niezwykle emocjonujący:

Źródło: Weber/ x -news

10.10 - Tegoroczny wyścig zaskoczył niektórych mieszkańców Torunia, gdzie zacznie się drugi etap:

09.55 - W pierwszym etapie błysnął Maciej Paterski . Mamy nadzieję, że utrzyma swoją dobrą dyspozycje, a może inny z Polaków dołącz do niego? Niecała godzina do startu honorowego.

09.45 - Zaczynamy relację z 2. etapu Tour de Pologne.

W poniedziałek kolarze będą walczyć o zwycięstwo etapowe w drodze z Torunia do Warszawy. Trwa podpisywanie list startowych, start honorowy jest zaplanowany na godzinę 10 45.

Wydaje się, że profil trasy będzie faworyzował sprinterów. W żółtej koszulce lidera pojedzie najszybszy w Bydgoszczy Białorusin Jauheni Hutarowicz .

Inaugurujący odcinek, z Gdańska do Bydgoszczy, przyniósł wiele emocji i obfitował w dramatyczne sytuacje. Kolarze rozpoczynali ściganie w 30-stopniowym upale, a kończyli w deszczu, po drodze przebijając się przez grad.

Tak relacjonowaliśmy niedzielne zmagania kolarzy:

Tour de Pologne: Białorusin wygrał etap. Polak wchłonięty przed metą [1. ETAP - RELACJA]

Wałęsa rozpoczął, Hutarowicz zakończył. 1.etap Tour de Pologne w skrócie

Weber/ x -news

Drugi etap liczy dokładnie tyle samo kilometrów co pierwszy - 226. Organizatorzy spodziewają się, że zawodnicy dotrą na metę około godziny 16.30.

Jedyne lotne premie wyznaczono w drugiej części odcinka - w Kampino sie (169 km) oraz w Staryc h Babicac h (191 km). W centrum stolicy uczestnicy pokonają jeszcze trzykrotnie blisko pięciokilometrową rundę (ul. Marszałkowska, Aleje Jerozolimskie, Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście, Miodowa, Senatorska, Plac Teatralny, al. Focha , Królewska i ponownie Marszałkowska) przed finiszem na Placu Teatralnym.

WYNIKI KLASYFIKACJI GENERALNEJ

Plan wejść antenowych z Tour de Pologne w radiowej Jedynce:
2. etap Toruń-Warszawa (4 sierpnia) 11.00-16.30
Wejścia:
13.15, 13.50, 14.15, 14.50, 15.15, 15.50, 16.05, 16.15, 16.26-16.30, ok.16.40

Marcin Nowak, Paweł Słójkowski , polskieradio .pl, PAP, IAR, Twitter

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tour de Pologne: Białorusin wygrał etap. Polak wchłonięty przed metą [1. ETAP - RELACJA]

03.08.2014 19:38
Prawie 170 zawodników, 21 ekip, 7 odcinków o łącznej długości blisko 1300 kilometrów i wielkie emocje dla fanów kolarstwa - to czeka nas w tegorocznym Tour de Pologne. Zapraszamy do relacji na żywo z pierwszego dnia wyścigu.
Białorusin Jauheni Hutarowicz z ekipy AG2R wygrywa 1. etap wyścigu kolarskiego Tour de Pologne, długości 226 km z Gdańska do Bydgoszczy
Białorusin Jauheni Hutarowicz z ekipy AG2R wygrywa 1. etap wyścigu kolarskiego Tour de Pologne, długości 226 km z Gdańska do BydgoszczyFoto: PAP/Tytus Żmijewski
Posłuchaj
02'43 Tomasz Zimoch - zapowiedź Tour de Pologne 2014 (PR1)
04'38 Tomasz Zimoch (PR1) - relacja ze startu 1. etapu Tour de Pologne
00'30 Zwycięzca Tour de Pologne z 1986 roku, Marek Kulas prognozuje, że etap rozstrzygną między sobą sprinterzy (IAR)
00'29 Kulas, który jest związany z Trójmiastem, opowiada o emocjach, jakie towarzyszą mu przy okazji startu Tour de Pologne z Gdańska (IAR)
00'09 Najmłodszy uczestnik wyścigu, 20-letni Przemysław Kasperkiewicz z reprezentacji Polski, bardzo poważnie traktuje hasło wyścigu "25 lat wolności" i zapowiada ambitną jazdę całego zespołu (IAR)
00'27 Kasperkiewicz zaznacza, że choć jest bardzo młodym kolarzem, to rozumie już zawiłości związane z jazdą w peletonie (IAR)
04'00 Tomasz Zimoch (PR1) - relacja z 1. etapu Tour de Pologne 1
03'22 Tomasz Zimoch (PR1) - relacja z 1. etapu Tour de Pologne 2
02'05 Tomasz Zimoch (PR1) - relacja z 1. etapu Tour de Pologne 3
02'29 Tomasz Zimoch (PR1) - relacja z 1. etapu Tour de Pologne 4
03'04 Tomasz Zimoch (PR1) - relacja z 1. etapu Tour de Pologne 5
03'11 Tomasz Zimoch (PR1) - relacja z 1. etapu Tour de Pologne 6
01'35 Tomasz Zimoch (PR1) - relacja z 1. etapu Tour de Pologne 7
02'16 Tomasz Zimoch (PR1) - relacja z 1. etapu Tour de Pologne 8
02'16 Tomasz Zimoch (PR1) - relacja z 1. etapu Tour de Pologne 9
02'22 Tomasz Zimoch (PR1) - relacja z 1. etapu Tour de Pologne 10
02'15 Tomasz Zimoch (PR1) - relacja z 1. etapu Tour de Pologne 11
01'22 Tomasz Zimoch (PR1) - relacja z 1. etapu Tour de Pologne 12
00'24 Tomasz Zimoch (PR1) - relacja z 1. etapu Tour de Pologne 13
07'13 Tomasz Zimoch i Włodzimierz Rezner (PR1) - relacja z zakończenia 1. etapu Tour de Pologne (meta)
00'09 Maciej Paterski (CCC) po 1. etapie Tour de Pologne (IAR)
04'02 Krzysztof Kuzak (PR1) podsumowuje pierwszy etap Tour de Pologne w Sygnałach Dnia
00'38 Dyrektor grupy CCC Piotr Wadecki podkreślił, że o zwycięstwo było trudno, gdyż wyścig jest bardzo mocno obsadzony i stoi na wysokim poziomie (IAR)
więcej

TRASA PIERWSZEGO ETAPU

Wyścig komentowali w radiowej Jedynce - Tomasz Zimoch i Włodzimierz Rezner. Zapraszamy do słuchania relacji z trasy Tour de Pologne

Białorusin Jauheni Hutarowicz z ekipy AG2R wygrał w Bydgoszczy pierwszy etap 71. Tour de Pologne i zdobył żółtą koszulkę lidera. Po finiszu z peletonu wyprzedził Rosjanina Romana Majkina oraz Włocha Manuele Moriego.
Najlepszy z Polaków, Grzegorz Stępniak (CCC Polsat Polkowice) zajął 11. miejsce. Jeden z faworytów wyścigu Rafał Majka (Tinkoff-Saxo) przyjechał na 24. pozycji.
Hutarowicz, który ma polskie korzenie, odniósł drugie etapowe zwycięstwo w największym polskim wyścigu. W 2010 roku triumfował w Katowicach.
Niecałe dwa kilometry przed metą peleton doścignął ostatniego z uczestników długiej ucieczki, Macieja Paterskiego (CCC Polsat Polkowice).
Etap był rozgrywany w bardzo trudnych warunkach, w upale, deszczu, spadł nawet grad. Na śliskiej szosie doszło do kraks zarówno w peletonie, jak i w uciekającej przez wiele godzin czołowej grupie.

Maciej Paterski bliski wygrania 1. etapu. "Miałem wielką nadzieję, że dojadę przed peletonem"

Weber/x-news

Wyniki 1. etapu Tour de Pologne, Gdańsk - Bydgoszcz (226 km):
1. Jauheni Hutarowicz (Białoruś/AG2R)            - 5:47.50
2. Roman Majkin (Rosja/Rusvelo)
3. Manuele Mori (Włochy/Lampre-Merida)
4. Guillaume Boivin (Kanada/Cannondale)
5. Marco Haller (Austria/Katiusza)
6. Nicolas Maes (Belgia/Omega Pharma-Quick Step)
7. Boris Vallee (Belgia/Lotto-Belisol)
8. Sebastian Lander (Dania/BMC)
9. Davide Formolo (Włochy/Cannondale)
10. Enrico Gasparotto (Włochy/Astana)
11. Grzegorz Stępniak (CCC Polsat Polkowice)
...
18. Paweł Poljański (Tinkoff-Saxo)
20. Bartłomiej Matysiak (CCC Polsat Polkowice)
23. Przemysław Niemiec (Lampre-Merida)
24. Rafał Majka (Tinkoff-Saxo)
26. Marek Rutkiewicz (CCC Polsat Polkowice)
32. Tomasz Marczyński (CCC Polsat Polkowice)
35. Maciej Paterski (CCC Polsat Polkowice)
48. Davide Rebellin (Włochy/CCC Polsat Polkowice)
49. Paweł Cieślik (reprezentacja Polski)
57. Sylwester Szmyd (Movistar Team)
60. Bartosz Warchoł (reprezentacja Polski)
62. Paweł Franczak (reprezentacja Polski)
64. Branislau Samoilau (Białoruś/CCC Polsat Polkowice)
71. Kamil Zieliński (reprezentacja Polski)
75. Konrad Dąbkowski (reprezentacja Polski)
79. Przemysław Kasperkiewicz (reprezentacja Polski)
80. Mateusz Taciak (CCC Polsat Polkowice)    wszyscy ten sam czas
91. Paweł Bernas (reprezentacja Polski)          strata 26 s
140. Kamil Gradek (reprezentacja Polski)               7.47
Klasyfikacja generalna:
1. Jauheni Hutarowicz (Białoruś/AG2R)            - 5:47.40
2. Roman Majkin (Rosja/Rusvelo)                strata    4 s   
3. Manuele Mori (Włochy/Lampre-Merida)                   6
4. Maciej Paterski (CCC Polsat Polkowice)                8
5. Matthias Krizek (Austria/Cannondale)            ten sam czas
6. Guillaume Boivin (Kanada/Cannondale)                 10
7. Marco Haller (Austria/Katiusza)
8. Nicolas Maes (Belgia/Omega Pharma-Quick Step)
9. Boris Vallee (Belgia/Lotto-Belisol)
10. Sebastian Lander (Dania/BMC)
...
13. Grzegorz Stępniak (CCC Polsat Polkowice)
20. Paweł Poljański (Tinkoff-Saxo)
22. Bartłomiej Matysiak (CCC Polsat Polkowice)
25. Przemysław Niemiec (Lampre-Merida)
26. Rafał Majka (Tinkoff-Saxo)
28. Marek Rutkiewicz (CCC Polsat Polkowice)
34. Tomasz Marczyński (CCC Polsat Polkowice)
49. Davide Rebellin (Włochy/CCC Polsat Polkowice)
50. Paweł Cieślik (reprezentacja Polski)
58. Sylwester Szmyd (Movistar Team)
61. Bartosz Warchoł (reprezentacja Polski)
63. Paweł Franczak (reprezentacja Polski)
65. Branislau Samoilau (Białoruś/CCC Polsat Polkowice)
72. Kamil Zieliński (reprezentacja Polski)
76. Konrad Dąbkowski (reprezentacja Polski)
79. Przemysław Kasperkiewicz (reprezentacja Polski)
80. Mateusz Taciak (CCC Polsat Polkowice)          ten sam czas
91. Paweł Bernas (reprezentacja Polski)                 36
136. Kamil Gradek (reprezentacja Polski)               7.53

Relacja na żywo z 1. etapu Tour de Pologne:

19.23 - W klasyfikacji generalnej prowadzi Austriak Matthias Krizek, a najwyżej z Polaków jest Maciej Paterski - na piątej pozycji

WYNIKI PO 1. ETAPIE

19.16 - KONIEC! Pierwszy na mecie - Białorusin  Jauheni Hutarowicz z grupy AG2R. Niestety Maciej Paterski nie wytrzymał morderczego tempa peletonu i nie mamy zwycięstwa Polaka w pierwszym etapie. Najlepszy z naszych kolarzy - Grzegorz Stępniak z grupy CCC uplasował się na 11. pozycji

19.15 - Maciej Paterski wchłonięty przez peleton! A tuż przed metą kolejna kraksa!

19.11 - Maciej Paterski ma kilkanaście sekund przewagi nad peletonem. Pozostało 2,5 km do mety. Co za emocjonująca końcówka!

18.54 - Maciej Paterski zgarnia premię górską na trasie pierwszego etapu. Polak ma 50 sekund przewagi nad peletonem - pozostało 14 km do mety

18.49 - Kraksa grupy uciekinierów na jednym z ostrych zakrętów w Bydgoszczy. Drogi są przemoczone i o wypadek nie trudno. Najszybciej pozbierał się Maciej Paterski z grupy CCC Polsat Polkowice i to on jest teraz na prowadzeniu

18.39 - Kolejna kraksa na 23,5 km przed metą. W peletonie zderzyło się kilkunastu kolarzy. Przewaga uciekinierów nad resztą stawki wynosi już zaledwie 2 min 21 sek

18.25 - Na 40 km od mety przewaga uciekinierów nad peletonem wynosi 4 min 20 sek. Zanosi się też na kolejną nawałnicę

18.10 - Do nagłego załamania pogody doszło na trasie pierwszego etapu. Na koniec wyścigu mamy oberwanie chmury. Na drodze pojawiły się przeszkody - oderwane gałęzie, czy nawet połamane drzewa. Do tego zawodnicy muszą się zmagać z gradem, który rozmiarami osiąga wielkość śliwek. Jak donoszą organizatorzy - w peletonie już nastąpiła kraksa, wielu kolarzy leży na ulicy. Więcej w najnowszej relacji z trasy - Tomasza Zimocha

17.53 - Przewaga uciekinierów nad peletonem stopniała do 7 min 20 sekund. Pozostało ok. 70 km do mety w Bydgoszczy

17.11 - Peleton przejechał 131 km ze średnią prędkością 36 km/h. Przewaga uciekinierów nad resztą stawki wynosi 8 minut

Rafał Majka przed startem Tour de Pologne: Nie spodziewałem się aż tylu kibiców


Weber/x-news

16.56 - W Kwidzyniu premię lotną zgarnął Kamil Gradka. Drugi był Maciej Paterski. Gratulujemy!

16.04 - W piątce kolarzy, którzy uciekli z peletonu oprócz Kamila Gradka (Reprezentacja Polski) jest jeszcze jeden Polak - Maciej Paterski (CCC Polsat Polkowice). Więcej w relacji Tomasza Zimocha z trasy wyścigu

15.54 - Zwycięzca premii z Malborka na razie prowadzi na 1. etapie. Trzymamy kciuki za Kamila Gradka

15.32 - Słońce świeci, peleton mknie z prędkością 50 km/h. Trzymamy kciuki za polskich kolarzy!

14.45 - Kamil Gradek wygrał premię specjalną w Malborku. Brawo dla Polaka!

14.25 - Przewaga ucieczki cały czas rośnie. 13 minut i 10 sekund oraz 9 kilometrów dzieli ich od peletonu.

14.05 - Piątka, która oderwała się od peletonu, powiększa swoją przewagę. Przypomnijmy, na czele jadą Polacy - Paterski i Gradek, Francuz Jimmy Engoulvent (Europcar), Rosjanin Anton Worobjew (Katyusha) i Austriak Matthias Krizek (Cannondale).

14.00 - Zespół CCC Polkowice donosi, że ucieczka odskoczyła już na 7 minut przewagi nad peletonem.

13.45 - Uciekinierzy mają na ten moment dwie minuty i trzydzieści sekund przewagi. Do czteroosobowej grupy dołączył Anton Worobjew z rosyjskiej ekipy Katyusha.

13:40 - Na początku wyścigu doszło już do pierwszej ucieczki. Od peletonu oderwali się Matthias Krizek, Jimmy Engoulvent i Polacy Kamil Gradek i Maciej Paterski.

Mają 25 sekund przewagi nad ścigającymi. Matthias Krizek wygrał premię specjalną w Pruszczu Gdańskim.

13.15 - Piotr Wadecki o szansach kolarzy CCC Polkowice w tegorocznym wyścigu:

Źródło: Weber/x-news

13.00 - Lech Wałęsa rozpoczął 71. Tour de Pologne! Kolarze jadą przez Gdańsk, ale oczywiście był to start honorowy. Prawdziwa rywalizacja na trasie dopiero przed nami.

12.45 - A tymczasem tuż przed startem najbardziej prestiżowego polskiego wyścigu dobiegła nas informacja, że Rafał Majka , jeden z faworytów, podpisał ze swoją ekipą Tinkoff-Saxo nowy, trzyletni kontrakt.

WIĘCEJ TUTAJ >>>

Gratulujemy i życzymy samych sukcesów. Oby zaczęły się już w nadchodzącym tygodniu!

12.20 - Kolarze z grupy CCC Polkowice podkreślają, że mają najlepszych fanów na świecie:

12.10 - Zaczynam relację z pierwszego etapu 71. wyścigu Tour de Pologne.

Pierwszy etap to 226 kilometrów z Gdańska do Bydgoszczy.  Już po 2,5 km zawodnicy powalczą na pierwszej Premii Specjalnej w Pruszczu Gdańskim. Kolejna usytuowana jest w Malborku. Następnie kolarzy czekają dwie premie lotne, w Kwidzynie i Unisławiu.

Metą pierwszego etapu jest Bydgoszcz, w której kolarze będą mieli do pokonania trzy rundy o długości 7,2 km. Tu także znajduje się Górska Premia TAURON III kategorii. Finisz nastąpi na ulicy Ogińskiego.

Od godziny 11 20 trwa prezentacja ekip, o 12 30 rozpocznie się oficjalne otwarcie wyścigu, którego starterem będzie Lech Wałęsa.

>>>Mapa 1. etapu TdP<<<

Zawodnicy rosyjskiej ekipy Katusha już po podpisaniu list startowych wyścigu:

Foto:
Foto: Instagram/tourdepologne

Zawodnicy i kibice czekają na oficjalne rozpoczęcie wyścigu:

Plan wejść antenowych z Tour de Pologne w radiowej Jedynce:
1. etap Gdańsk-Bydgoszcz (3 sierpnia) 13.00-18.45
Wejścia:
15.15, 15.50, 16.05, 16.15, 16.50, 17.15, 17.50, 18.06, 18.15, 18.25, 18.35, 18.41-18.45, ok.18.55

Paweł Słójkowski, polskieradio.pl, PAP, IAR, Twitter

Zapowiedź wyścigu>>>

Zapowiedź wyścigu

Start pierwszego etapu 71. Tour de Pologne będzie miał miejsce w miejscu historycznym - wyścig ruszy spod Stoczni Gdańskiej o godzinie 13. Kolarze będą mieć do przejechania 226 kilometrów, finisz niedzielnej rywalizacji nastąpi w Bydgoszczy. Organizatorzy przewidują, że pierwsi uczestnicy będą na mecie około godziny 18 40.

Wszystko wskazuje na to, że o wygraną w tym etapie walczyć będą sprinterzy, kluczowe będzie jednak to, jak uczestnicy poradzą sobie z wyjątkowo trudnymi warunkami pogodowymi, które panować będą na trasie. Temperatura i palące słońce na pewno nie będą sprzyjać zawodnikom.

>>>71. Tour de Pologne w Polskim Radiu<<<

Honorowym starterem wyścigu będzie Lech Wałęsa, a tegoroczne Tour de Pologne wpisze się w obchody 25-lecia pierwszych wolnych wyborów, które zapoczątkowały zmiany ustrojowe w Europie Środkowo-Wschodniej.

- Chcemy przypomnieć światu, że początek tych zmian dali polscy stoczniowcy w 1980 roku - podkreślił dyrektor Tour de Pologne Czesław Lang.
W wyścigu zobaczymy 18 Polaków: ośmiu z nich pojedzie w barwach reprezentacji kraju, sześciu w ekipie CCC Polsat Polkowice oraz czterech w zawodowych grupach elity. Jednym z faworytów rywalizacji jest zwycięzca dwóch etapów oraz klasyfikacji górskiej Tour de France Rafał Majka z zespołu Tinkoff-Saxo.

Swój udział potwierdziło wielu kolarzy ze światowej czołówki, m.in. Włosi Fabio Aru (trzeci w tegorocznym Giro d'Italia), Moreno Moser (zwycięzca Tour de Pologne 2012) i Damiano Cunego, Norwegowie Thor Hushovd (były mistrz świata) i Edvald Boasson Hagen, a także ubiegłoroczny triumfator największego polskiego wyścigu Holender Pieter Weening.
Na trasie pierwszego etapu wyznaczono dwie premie specjalne - w Pruszczu Gdańskim (2,5 km) i Malborku (47,5 km), dwie lotne - w Kwidzynie (86 km) i Unisławiu (172 km) oraz górską już na rundach w Bydgoszczy (210 km). Kolarze są spodziewani na mecie około godz. 18.40.

Program 3 także będzie na bieżąco informować słuchaczy o wynikach kolarzy. Relacje i materiały reporterskie pojawią się w najbliższych niedzielnych wydaniach audycji "Trzecia Strona Medalu" (o godzinie 17.00). Najświeższych wiadomości z trasy nie zabraknie także w informacyjnych serwisach sportowych.

Polskie Radio 24 również nie zapomina o tym istotnym wydarzeniu sportowym. Z każdego etapu planowane są 2 wejścia na żywo w ciągu godziny komentatorów radiowej Jedynki - Tomasza Zimocha i Włodzimierza Reznera . Ponadto po każdym zakończonym etapie w PR24 usłyszeć będzie można wywiady z kolarzami, trenerami i komentarze ekspertów.

Plan wejść antenowych z Tour de Pologne w radiowej Jedynce:
1. etap Gdańsk-Bydgoszcz (3 sierpnia) 13.00-18.45
Wejścia:
15.15, 15.50, 16.05, 16.15, 16.50, 17.15, 17.50, 18.06, 18.15, 18.25, 18.35, 18.41-18.45, ok.18.55

Zakończenie wyścigu 9 sierpnia w Krakowie.

Polskie Radio jest patronem medialnym 71. Tour de Pologne.

Marcin Nowak, Paweł Słójkowski, polskieradio.pl, PR1, PAP, IAR, Twitter

Czytaj także

Tour de Pologne: Rafał Majka podpisał nowy kontrakt z Tinkoff-Saxo

03.08.2014 15:27
Rafał Majka podpisał nowy, trzyletni kontrakt z zawodową grupą kolarską Tinkoff-Saxo - poinformowało kierownictwo ekipy w dniu rozpoczęcia w Gdańsku Tour de Pologne.
Rafał Majka z grupy TCS Tinkoff-Saxo po starcie kolarzy w Gdańsku, 03 bm. do 1. etapu wyściu Tour de Pologne długości 226 km z metą w Bydgoszczy
Rafał Majka z grupy TCS Tinkoff-Saxo po starcie kolarzy w Gdańsku, 03 bm. do 1. etapu wyściu Tour de Pologne długości 226 km z metą w BydgoszczyFoto: PAP/Adam Warżawa

Polak, najlepszy "góral" Tour de France 2014, zwycięzca dwóch etapów Wielkiej Pętli, jeździ w barwach drużyny Tinkoff-Saxo (poprzednia nazwa Saxo-Tinkoff) od sezonu 2011 i miał z nią umowę ważną do 2015 roku.
Jak podkreśla się w komunikacie zespołu: "Rafał jest jednym z największych talentów w kolarstwie i wykazał wielki potencjał przed ostatnie dwa lata. W nadchodzących sezonach może walczyć o zwycięstwa w generalnej klasyfikacji największych wyścigów".
Bjarne Riis, dyrektor sportowy zespołu, który zaangażował Majkę w 2011 roku, jest bardzo zadowolony z postępów jakie zrobił 24-letni Polak.
"Jestem bardzo szczęśliwy mogąc ogłosić, że przedłużyliśmy kontrakt z Rafałem. Miał co prawda umowę ważną jeszcze rok, ale zasłużył na jej przedłużenie po tegorocznych osiągnięciach. W ostatnich sezonach rozwinął się solidnie i szybko. Wiem, jak ciężko pracował w trakcie sezonu. On na pewno zasługuje na miejsce w zespole" - cytuje Bjarne Riisa strona internetowa ekipy.
Zdaniem byłego kolarza i doświadczonego szkoleniowca Majka udowodnił swoje umiejętności zajmując szóste i siódme miejsce w dwóch ostatnich edycjach Giro d'Italia oraz wygrywając dwa etapy i klasyfikację górską Tour de France. Riis uważa, że polski kolarz jeszcze nie zaprezentował w pełni swego potencjału. - Jest jeszcze młody i może jeździć lepiej. W najbliższych sezonach będzie dla nas kluczowym zawodnikiem - podkreśla dyrektor sportowy Tinkoff-Saxo.
Także właściciel zespołu Oleg Tinkow jest zadowolony z nowej umowy: "Rafał jest jednym z najmłodszych i najbardziej utalentowanych zawodników w peletonie. Moim zdaniem ma wielką przyszłość przed sobą. To przyjemność dla zespołu, aby mieć takiego zawodnika jak Rafa przez kolejne trzy lata. On jest w stanie wygrywać Wielkie Toury w przyszłości. Jestem absolutnie pewien, że nasz zespół jest dla niego najlepszym miejscem, aby rozwijać się i zdobywać doświadczenia".

man

Czytaj także

Tour de Pologne: zwycięzca pierwszego etapu ma polskie korzenie

03.08.2014 21:37
Zwycięzca pierwszego etapu 71. Tour de Pologne i lider wyścigu Białorusin Jauheni Hutarowicz jest pół-Polakiem. W niedzielę odniósł drugi triumf w największym polskim wyścigu kolarskim.
Jauheni Hutarowicz
Jauheni HutarowiczFoto: PAP/Tytus Żmijewski
Posłuchaj
00'09 Maciej Paterski (CCC) po 1. etapie Tour de Pologne (IAR)
00'19 "Myślałem, że uda się dojechać i wygrać" - powiedział Paterski po zakończeniu wyścigu (IAR)
00'07 Paterski zapowiada kolejne ataki i ma nadzieję, że na którymś z etapów uda mu się dojechać jako pierwszy (IAR)
04'02 Krzysztof Kuzak (PR1) podsumowuje pierwszy etap Tour de Pologne w Sygnałach Dnia
więcej

RELACJA Z 1. ETAPU TOUR DE POLOGNE

Poprzednio był najszybszy w Katowicach w 2010 roku.
- Moja babcia, dziadek i ojciec są Polakami, więc można powiedzieć, że jestem pół-Polakiem. Babcia mówi lepiej po polsku niż po białorusku - mówił aktualny mistrz Białorusi po sukcesie w Katowicach.
Hutarowicz urodził się w 1983 roku w Mińsku i tam uczył się kolarstwa. Wyjechał do Francji w 2002 roku. Dostrzeżono go dwa lata wcześniej na mistrzostwach świata w Plouay, gdzie w wyścigu juniorów, jeszcze jako szesnastolatek, zajął 14. miejsce. Już od 12 lat ściga się w drużynach francuskich, obecnie w AG2R.
Biegle włada francuskim i rosyjskim, a po polsku "wiele rozumie". Chętnie przyznaje się do polskich korzeni. Jego dziadek Eugeniusz pochodził spod Baranowicz, które przed II wojną światową znajdowały się w Polsce. Kolarz ma rodzinę w Poznaniu i Warszawie. Poznań odwiedza często, jadąc samochodem z Francji na Białoruś.
Hutarowicz życiowy sukces odniósł w 2010 roku, kilka tygodni po sukcesie pod katowickim Spodkiem. Wygrał wówczas etap Vuelta a Espana w Marbelli, pokonując wspaniałych sprinterów - Marka Cavendisha, Tylera Farrara i Alessandro Petacchiego.
Największe zainteresowanie mediów wzbudził jednak przy innej okazji. W 2009 roku zadebiutował w Tour de France, w którym zajął... ostatnie miejsce.
- Byłem szczęśliwy. Po pierwsze, że skończyłem wyścig, a po drugie - że ostatni. Nikt nie pamięta, kto był przedostatni, a ostatniego pamiętają. Wszyscy mówili: "patrz, to ten ostatni". Udzieliłem wtedy wielu wywiadów - wspominał.

Maciej Paterski bliski wygrania 1. etapu. "Miałem wielką nadzieję, że dojadę przed peletonem"

Weber/x-news

 

man