Polskie Radio Dzieciom

Wspólny front między rodzicami. Jak go osiągnąć?

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 15:02
Od pokoleń panuje przekonanie, że posiadanie wspólnej wizji rodzicielstwa jest fundamentalnym elementem, który ułatwia wychowywanie dzieci i zmniejsza liczbę konfliktów w rodzinie. Jak się jednak okazuje, tworzenie na siłę wspólnego frontu między rodzicami niekoniecznie jest najlepszym sposobem na dobre relacje rodziców z dziećmi. O tym, z czego to wynika opowiedziały w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom Monika Stutz Kowalska, prowadząca projekt "Stacja Relacja" oraz Julia Galia, trenerka FamilyLab.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

W sytuacji, gdy jeden rodzic będzie chciał przekonać drugą stronę do swoich racji i wizji wychowania dziecka, może to doprowadzić do ograniczenia możliwości obrony własnych granic. Jak zatem porozumieć się w pewnych kwestiach?. – Przede wszystkim warto jest powiedzieć, że jeżeli dany rodzic ma w tym momencie relację z dzieckiem, to wchodzi w nią na swoich warunkach, a drugi rodzic nie wchodzi w nią, dopóki nie zostanie o to poproszony – zaznaczyła Monika Stutz Kowalska. Duże znaczenie ma także odpowiednia komunikacja, która polega na przedstawianiu własnych wartości, a nie krytykowaniu drugiej osoby. W procesie tym pomóc może używanie komunikatów "ja", np. "Ja tak uważam, bo moje wartości są takie:…" 

Posłuchaj
113:36 19.05. Strefa rodzica - front.mp3 Wspólny front między rodzicami. Jak go osiągnąć? (Strefa rodzica/Polskie Radio Dzieciom)_19.05.2021.

 

Kiedy dojdzie do konfliktu, dobrze byłoby go zakończyć w obecności dziecka, ponieważ uczy go to budowania zdrowej rozmowy. Jest to szansa dla osób młodszych na zrozumienie, że różnice w poglądach istnieją, lecz są one dla nas naturalne. Co prawda, głośne kłótnie mogą sprawić, że dziecko poczuje się winne.  Dlatego też jeśli będzie ono ich świadkiem, z korzyścią byłoby zapytanie pociechy, jak się wtedy czuło oraz wrócenie za jakiś czas do tej rozmowy z rodzicem. Dzięki temu dziecko zobaczy, że rodzice potrafią się komunikować i dążą do wzajemnego zrozumienia się.

Budowanie wspólnego frontu między rodzicami za wszelką cenę nie zawsze jest korzystne.  Pojawiające się konflikty mogą być okazją do pokazania siebie oraz wytłumaczenia dziecku, że może ono się nie zgadzać z wartościami innych osób. Co więcej, podstawowe kwestie dla danej rodziny lub osoby mogą się różnić, dlatego jak zaznaczyła Julia Galia – Sprawdzajmy, czego my naprawdę chcemy. Co jest dla nas naprawdę ważne, a nie co mówimy pod tzw. rodzicielską publiczkę. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Aleksandra JAsińska-Klimaszewska
Gość: Monika Stutz Kowalska, Julia Galia
Data emisji: 19.05.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

 

Zobacz także