Polskie Radio Dzieciom

Romantyzm w teatrze

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2024 19:35
XIX wiek to czas, kiedy teatr rozwijał się dynamicznie i ostatecznie ukształtował się w formie, która funkcjonuje do dzisiaj. Jednak to epoka romantyzmu sprawiła, że w teatrze istotną rolę odegrały idee, które zrewolucjonizowały spektakle teatralne zarówno pod względem ich formy, jak i treści. 
Władysław Ciesielski, Portret Adama Mickiewicza (fragm.), 1899 r. Fot. Muzeum Narodowe w Warszawie
Władysław Ciesielski, "Portret Adama Mickiewicza" (fragm.), 1899 r. Fot. Muzeum Narodowe w WarszawieFoto: domena publiczna

Adam Mickiewicz "Dziady" pisał etapami, wydając kolejne części (nie w porządku, na który wskazywałaby ich numeracja) w latach 1823-1832. Dzieło zostało nazwane arcydramatem - narodowy wieszcz zaproponował w nim nową, oryginalną formę teatralną, która była impulsem do dwóch kolejnych wielkich dramatów: "Kordian" Juliusza Słowackiego i "Nie-Boska komedia" Zygmunta Krasińskiego. "Dziady" zrewolucjonizowały gatunek dramatu i wykraczały poza epokę.

Posłuchaj

59:19 2024_03_30 15_00_04_RadioDzieciom_Dawno_dawno_temu.mp3 Dawno, dawno temu 30 marca godz. 15:00

Gość Polskiego Radia Dzieciom: Dominik Gac - krytyk teatralny

Audycję przygotowuje i prowadzi Marta Powałowska.

Data emisji: 30.03.2024

"Dawno, dawno temu" w Polskim Radiu Dzieciom, w każdą sobotę o 15.00.

***

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz więcej na temat: RadioDzieciom historia Polski
Zobacz także
Czytaj także

Jak Wisława została poetką, czyli Rusinek opowiada o Szymborskiej

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2023 16:35
- Szymborska wcale nie chciała być poetką, jak była małą dziewczynką, chciała być autorką grubych powieści, i zdaje się, że trzy takie powieści zaczęła pisać. Niestety tylko zaczęła, bo gdzieś w okolicach dziesiątej strony już traciła cierpliwość, więc zachowały się same początki tych grubych powieści, i tak oto została jednak poetką - opowiadał w Polskim Radiu Dzieciom Michał Rusinek - pisarz i sekretarz Wisławy Szymborskiej.
rozwiń zwiń