Polskie Radio Dzieciom

"Muzyka musi do nas przemówić", czyli o twórczym dialogu między tradycją a współczesnością. Festiwal "Nowa Tradycja"

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2024 08:00
Wielu ludziom wydaje się, że muzyka ludowa, jest prosta, a jest wręcz przeciwnie - przekonują organizatorzy Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa tradycja". Został on stworzony jako wydarzenie animujące życie muzyczne, które będzie zachęcać twórców do sięgania do korzeni. A jak brzmi ten twórczy dialog między ludową tradycją a współczesnością? O tym w "Kulturalnej Strefie" w Polskim Radiu Dzieciom opowiedziała Hanna Szczęśniak z Radiowego Centrum Kultury Ludowej, organizatorka konkursu.
O Festiwalu Folkowym Polskiego Radia Nowa Tradycja w audycji Polskiego Radia Dzieciom. Na zdjęciu Hanna Szczęśniak z Radiowego Centrum Kultury Ludowej i Martyna Chuderska - Polskie Radio Dzieciom.
O Festiwalu Folkowym Polskiego Radia "Nowa Tradycja" w audycji Polskiego Radia Dzieciom. Na zdjęciu Hanna Szczęśniak z Radiowego Centrum Kultury Ludowej i Martyna Chuderska - Polskie Radio Dzieciom.Foto: PR

Już w maju będzie można usłyszeć tegorocznych finalistów Festiwalu "Nowa Tradycja", których jury wybrało spośród 71 chętnych. Jak wyjaśniła Hanna Szczęśniak, byli to nie tylko soliści, ale także zespoły, a więc cały przekrój folkowych talentów.

- Byli to artyści przedstawiający wykonania polskiej muzyki ludowej i zagranicznej. Jedni trzymali się tradycji, inni przedstawiali jej nowoczesną wersję. Wszystko po to aby pokazać muzykom, że warto sięgać do tego ludowego źródła, bo jest ono ciekawe i barwne na poziomie melodii, harmonii i różnorodności - powiedziała gość Polskiego Radia Dzieciom.

- Wybieramy to co uważamy za najlepsze, niezależnie od gatunku - wyjaśniła wybór tegorocznych finalistów "Nowej Tradycji" Hanna Szczęśniak. - Ważny jest poziom wykonania, ale także pomysł i sposób przekazania, bo przecież nasza ulubiona muzyka to taka, która do nas przemawia i porusza nasze wnętrze - dodała organizatorka Festiwalu.

A więcej o Festiwalu "Nowa Tradycja" można posłuchać w nagraniu:


Posłuchaj
60:03 2024_04_21 21_00_01_RadioDzieciom_Kulturalna_Strefa.mp3 Hanna Szcześniak o Festiwalu "Nowa Tradycja"

 

* * * 

Audycja: Kulturalna strefa
Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość: Hanna Szczęśniak
Data emisji: 21.04.2024
Godzina emisji: 21.00.

Kulturalna strefa to audycja dla dorosłych, poświęcona wydarzeniom kulturalnym i szeroko pojmowanej kulturze, wywiady z artystami, pisarzami, muzykami.

Kulturalna strefa" w Polskim Radiu Dzieciom w każdą niedzielę o 21.00.

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Festiwal Literatury dla Dzieci. Rozmowa z Łukaszem Dębskim

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 12:15
"Palce lizać" to hasło tegorocznej edycji Festiwalu Literatury dla Dzieci. Ósma odsłona wydarzenia odbędzie się w Krakowie i rozpocznie się już w najbliższą środę. Przez pięć festiwalowych dni "będziemy się spotykać, przyglądać najciekawszym tytułom i rozmawiać o czytaniu - wszak lektura wyostrza apetyt na rzeczywistość, tą bliższą i tą daleką". O tym, co będzie się działo podczas festiwalu opowiedział gość  "Kulturalnej Strefy" Łukasz Dębski, członek rady programowej i współtwórca festiwalu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Plebiscyt "Lokomotywa – książka dla niedorosłych". Rozmowa z Tatianą Audycką-Szatrawską

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2022 13:00
18 stycznia bieżącego roku wystartowała czwarta edycja powstałego z inicjatywy blogerów książkowych  plebiscytu "Lokomotywa – książka dla niedorosłych". Jest to swoista promocja literatury wysokiej jakości – tej znanej i mniej znanej. Więcej o plebiscycie opowiedziała w audycji Kulturalna Strefa popularyzatorka dziecięcej i młodzieżowej literatury, Tatiana Audycka-Sztrawska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najlepsza literatura dla niedorosłych 2024, czyli VI Edycja Plebiscytu Lokomotywa

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2024 17:41
Zapraszamy na wspólną przejażdżkę literacką Lokomotywą, która odjeżdża ze stacji Polskie Radio Dzieciom. Wśród pasażerów Martyny Chuderskiej znalazły się: Zofia Gwardyś, prowadząca blog Mała czcionka i Agnieszka Dobrowolska z bloga Mały Pokój z Książkami. Podczas podróży nie zabrakło rozmów o najlepszych książkach minionego roku i informacji jak zagłosować na najlepszą literaturę. 
rozwiń zwiń