Podziemne Radio Solidarność
Section05

Poznań

Polskie Radio
Izabella Mazurek 27.11.2014

Założycielem Podziemnego Radia "Solidarność” był artysta plastyk Andrzej Piątek. Nadajniki konstruowali Grzegorz i Piotr Cierniochowie. Pierwszą audycję wyemitowano 12 maja 1982 w wolnym paśmie, o częstotliwości zbliżonej do fali Programu III Polskiego Radia.

Od 27 czerwca 1982 poznańscy radiowcy, jako pierwsi w kraju, zaczęli emitować na fonii TVP. Wykorzystywali również urządzenia nagłaśniające. W audycjach przekazywano informacje o aktualnej sytuacji w Polsce, mówiono o represjonowanych działaczach, nadawano komunikaty władz zdelegalizowanej Solidarności, nawiązywano do ważnych rocznic z najnowszej historii Polski, których legalne obchody były przez ówczesne władze zakazane.

Oficjalnie radio zawiesiło działalność 20 listopada 1985. Jednak, jak wynika z relacji niektórych działaczy poznańskiej opozycji, podziemna rozgłośnia prawdopodobnie funkcjonowała dłużej – np. Mariusz Pokryszka twierdzi, że ostatnia emisja audycji Radia Solidarność Regionu Wielkopolska miała miejsce latem 1988 roku. Przygotował ją wraz z żoną.
Nadajniki radia nazywano ironicznie "Albinami”, nawiązując do osoby członka Biura Politycznego KC PZPR i przedstawiciela "partyjnego betonu” - Albina Siwaka.
Mało znanym, a ważnym elementem aktywności Podziemnego Radia Solidarność w Poznaniu , była działalność wydawnicza. Drukowano m.in. kalendarze oraz ulotki Tymczasowego Zarządu Regionu Wielkopolska, zdobywając w ten sposób środki na funkcjonowanie rozgłośni.






  • Zobacz więcej na temat:
Współpraca:    
Redakcja serwisu historia.polskieradio.pl zwraca się z prośbą do osób zaangażowanych w działalność Podziemnego Radia Solidarność w całej Polsce o przesyłanie dokumentów, zdjęć, audycji. Materiałami tymi chcielibyśmy wzbogacić serwis radiosolidarność.polskieradio.pl. Nasz adres: historia@polskieradio.pl
Section49