Podziemne Radio Solidarność
Section05

Siedlce

Polskie Radio
Martyna Konopka 25.11.2014

Pomysł utworzenia siedleckiego Podziemnego Radia Solidarność narodził się pod koniec 1983 roku. Jego inicjatorami byli - niezależnie od siebie - Cezary Kazimierczak oraz Bożena Janiszewska.

Premierowy program został wyemitowany na falach radiowych 14 czerwca 1984 przez Marka Białego i Wiesława Kalankiewicza. W pierwszym roku działalności udało się im nadać jeszcze kilka audycji.

W Siedlcach działała też ekipa pod kierownictwem Tomasza Olko, który do celów nadawczych wykorzystywał fonię telewizyjną. Program przygotowany przez tę grupę wyemitwano 16 czerwca 1984. Drugi zespół siedleckich struktur podziemnych działał do 1989 roku. W jego skład wchodzili: Jerzy Gajowniczek, konstruktor i wykonawca nadajnika, odpowiedzialny za sprawy techniczne i nadawanie, Maria i Stanisław Wołowiczowie, odpowiedzialni za montaż i emisję. Miejsce do nadawania wyszukiwał Adam Patoleta. Przez cały rok 1987 emitowano na fonii TVP, a od lutego 1988 roku na falach ultrakrótkich. Zespół przygotował 46 programów. Każdy z nich nadawano kilka razy.

Od lutego 1987 roku siedleccy działacze współpracowali z warszawskim Podziemnym Radiem Solidarność. W tym czasie korzystali z audycji przygotowanych w stolicy, przerabiali je i skracali, mając na względzie bezpieczeństwo swoich kolegów.
Radiowcy dysponowali własnymi nadajnikami, a nawet urządzeniami zagłuszającymi łączność milicyjną i esbecką, tzw. diabełkami. Audycje retransmitowała Rozgłośnia Polska Radia Wolna Europa.

Tomasz Olko zaangażował się również w organizację podziemnego radia w Białej Podlaskiej.

  • Zobacz więcej na temat:
Współpraca:    
Redakcja serwisu historia.polskieradio.pl zwraca się z prośbą do osób zaangażowanych w działalność Podziemnego Radia Solidarność w całej Polsce o przesyłanie dokumentów, zdjęć, audycji. Materiałami tymi chcielibyśmy wzbogacić serwis radiosolidarność.polskieradio.pl. Nasz adres: historia@polskieradio.pl
Section49