Podziemne Radio Solidarność
Section05

Gorzów Wielkopolski

Polskie Radio
Martyna Konopka 25.11.2014

Pomysł stworzenia podziemnego radia zrodził się jesienią 1982 roku. Jego autorem był Stanisław Żytkowski, który dostarczył magnetofon i antenę, natomiast nadajnik skonstruował Włodzimierz Jagodziński. To właśnie on wraz z Witoldem Bednarzem wyemitowali 25 kwietnia 1983 pierwszą audycję.

Do końca 1983 roku Podziemne Radio Solidarność Regionu Gorzów Wielkopolski nadało kilkanaście programów w Gorzowie Wielkopolskim i Kostrzynie. Tu skorzystano z drugiego urządzenia nadawczego. Niestety, działalność stacji przerwały aresztowania radiowców w obu grupach - gorzowskiej i kostrzyńskiej. Na początku 1985 roku Włodzimierz Jagodziński skonstruował nowy nadajnik, co pozwoliło wznowić pracę Podziemnego Radia Solidarność Regionu Gorzów Wielkopolski. Do nowej ekipy trafili głównie działacze Ruchu Młodzieży Niezależnej. Stacja funkcjonowała pod dotychczasową nazwą, ale od połowy grudnia 1987 roku jego audycje firmował RMN, a nie jak dotychczas Regionalna Komisja Wykonawcza NSZZ "Solidarność” w Gorzowie Wielkopolskim. Zmieniono też dotychczasowy sygnał wywoławczy - polonez Ogińskiego "Pożegnanie ojczyzny" zastąpiła piosenka "Jesteśmy najlepsi, jesteśmy najsilniejsi" w wykonaniu kwartetu w składzie: Wojciech Morawski, Wojciech Waglewski, Andrzej Nowicki, Zbigniew Hołdys. Audycje nadawano, wykorzystując sygnał TVP. Docierały do słuchaczy także za pośrednictwem radiowęzłów zakładowych. Udało się przeprowadzić 80 emisji programu (samych audycji było nieco mniej). Po raz ostatni gorzowskie Podziemne Radio Solidarność zabrzmiało 2 czerwca 1989, na dwa dni przed wyborami czerwcowymi.

  • Zobacz więcej na temat:
Współpraca:    
Redakcja serwisu historia.polskieradio.pl zwraca się z prośbą do osób zaangażowanych w działalność Podziemnego Radia Solidarność w całej Polsce o przesyłanie dokumentów, zdjęć, audycji. Materiałami tymi chcielibyśmy wzbogacić serwis radiosolidarność.polskieradio.pl. Nasz adres: historia@polskieradio.pl
Section49