Nauka

Zamurowana Hera

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2007 11:29
Spektakularne odkrycia greckich posągów wciąż się zdarzają. A wydawałoby się, że w Grecji nie zostało już nic do odkrycia...

 

 

 

Spektakularne odkrycia greckich posągów wciąż się zdarzają. A wydawałoby się, że w Grecji nie zostało już nic do odkrycia...

Kilka dni temu archeolodzy, prowadzący badania u podnóży Olimpu, ogłosili odnalezienie mającej 2 200 lat marmurowej greckiej rzeźby, przedstawiającej boginię Herę. Została ona znaleziona w murze otaczającym miasto Dion, leżące niecałe 100 km od Tesalonik. Posąg powstał w II w. p.n.e. i jest w bardzo dobrym stanie, choć – co typowe dla wielu zachowanych do dzisiaj greckich rzeźb – nie posiada głowy i rąk, które utrącono najprawdopodobniej w czasie przenosin. Niegdyś bowiem posąg stał w świątyni w tym mieście, prawdopodobnie wraz z rzeźbą przedstawiającą Zeusa, najważniejszego greckiego boga i męża Hery.

Posąg Zeusa odnaleziono podczas badań prowadzonych na terenie świątyni w Dion w 2003 roku. Jak przypuszcza Dimitris Pantermalis, archeolog i wykładowca Uniwersytetu w Tesalonikach, kierujący badaniami w Dion od ponad trzydziestu lat, rzeźbę, przedstawiającą Herę wyniesiono z sanktuarium i zamurowano najprawdopodobniej w czasach chrześcijańskich. Olbrzymia bryła marmuru z pewnością wydawała się mieszkańcom znakomitym wypełniskiem murów obronnych.

Odkryty posąg ma przedstawiać siedzącą na tronie kobietę  i wykonany jest z gruboziarnistego marmuru – dokładnie takiego samego, z jakiego wyrzeźbiono znalezioną wcześniej rzeźbę Zeusa. „Reprezentuje dokładnie tę samą technikę wykonania i jest tego samego rozmiaru, co pozwala nam ponad wszelką wątpliwość połączyć ze sobą obydwa posągi” – mówi Pantermalis. Jeżeli domysły archeologów są słuszne, byłby to pierwszy przypadek, kiedy dwa posągi, przedstawiające różnych bogów, zostały umieszczone w jednej świątyni. Możliwe, że boskiemu małżeństwu towarzyszyła także córka Zeusa, Atena, bogini mądrości. Pantermalis wierzy, że uda się odnaleźć także ją.
 
Dion, w którym odnaleziono posągi, było zamieszkane od epoki żelaza, prawdziwego znaczenia nabrało jednak w czasach starożytnej Grecji. Było centrum duchowym dawnych Macedończyków. Aleksander Wielki składał tam ofiary przed rozpoczęciem kampanii przeciwko Persji. W epoce chrześcijańskiej stało się stolicą biskupią. Dotychczasowe wykopaliska przyniosły wspaniałe efekty: odsłoniły między innymi ruiny świątyń, teatrów, stadionów, mury miejskie, łaźnię i system ulic. Odkryto także wiele posągów.

Eugeniusz Wiśniewski
 
Na podstawie: LiveScience

Zobacz więcej na temat: archeologia Ateny Grecja
Czytaj także

Zaginiony ołtarz Zeusa

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2008 06:09
Na górze Likajon w Arkadii w Grecji odkryto pozostałości starożytnego ołtarza Zeusa.
rozwiń zwiń