Nauka

Zbadać bez lądowania

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2009 15:08
Astronomowie użyją potężnego teleskopu na Mount Hopkins, aby poszukać lodu na Księżycu.

Wielkie obserwatorium MMT w Arizonie skieruje swoje „oko” na Księżyc, aby poszukać tam lodu wodnego. Wcześniej NASA wyśle na Księżyc 2-tonową rakietę, która uderzy w jeden z kraterów na księżycowym biegunie.

Woda to podstawowy składnik, który warunkuje, aby nasza kolonizacja i eksploracja Księżyca mogła rozpocząć się na sensowną skalę. Transportowanie odpowiednich zasobów z Ziemi uczyniłoby bowiem ludzkie wysiłki na Srebrnym Globie zbyt kosztownymi.

NASA wykorzsyta MMT do obserwacji skutków uderzenia w Księżyc, ale badania z Ziemi będą prowadziły i inne ośrodki, np. Astronomowie z UA Steward Observatory. Misję na Księżycu spełni z kolei Lunar CRater Observation and Sensing Satellite mission, nazywany skrótowo LCROSS. Satelita Luna Reconnaissance Orbiter wyniesie LCROSS w przestrzeń kosmiczną, ale uzbrojony w rakietę satelita oddzieli się od niego zaraz po starcie.

Sam LCROSS będzie składał się z pojazdu pilotującego i pocisku, który około sierpnia tego roku uderzy w Księżyc z prędkością 8000 km/h, wyłupując w powierzchni Srebrnego Globu krater wielkości jednej trzeciej boiska piłkarskiego i głębokości około 2,5 m. Następnie instrumenty badawcze statku pilotującego będą skanowały wyrwę w poszukiwaniu wody. Badacze przypuszczają, że dziura w powierzchni Księżyca będzie dostrzegalna przez ziemskie teleskopy jako obszar 25-30 cm, a zatem i naziemne instrumenty będą mogły wypatrywać tam wody w różnych długościach fal. Skupią się nie tylko na poszukiwaniu samego wodnego lodu, ale i np. glin, powstałych na skutek oddziaływania wody.

(fw)

Zobacz więcej na temat: astronomia NASA
Czytaj także

Kepler poszuka drugiej Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2009 13:01
NASA wysłała w kosmos najnowocześniejszy teleskop kosmiczny – Keplera. Jego misją będzie poszukiwanie planet takich jak Ziemia. W sobotę z Przylądka Canaveral na Florydzie wystartowała rakieta Atlas II, która wyniosła na orbitę teleskop kosmiczny najnowszej generacji – obserwatorium Kepler.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Księżyc zbyt gorący

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2009 09:53
Temperatura na orbicie wyższa niż szacowana była przyczyną awarii indyjskiej sondy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Woda na Księżycu pochodzi z komet?

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2009 04:45
Trwają spekulacje, skąd właściwie się wziął lód na Księżycu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wszystko płynie

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2009 12:21
No prawie. Podczas bombardowania Księżyca satelita LCROSS odkrył wodę.
rozwiń zwiń