Nauka

W 2036 zginą miliony? Ogromna asteroida gna w kierunku Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2011 18:00
Dziennik "Polska" pisze, że asteroida gna z prędkością ponad 30 tysięcy kilometrów na godzinę i jak oceniają naukowcy, może się zderzyć z naszą planetą 13 kwietnia 2036 roku.

Gdyby tak się stało, doszłoby wtedy do ogromnych zniszczeń, a ofiary można by liczyć w milionach.

Takie są katastroficzne szacunki naukowców z wielu krajów, którzy bacznie obserwują tor lotu asteroidy o nazwie Apophis, a do tej grupy naukowców dołączyli też specjaliści z amerykańskiej agencji kosmicznej NASA - czytamy w "Polsce".

Gazeta dodaje, że wszystko wyjaśni się w kwietniu 2029 roku. Jeśli wówczas asteroida wejdzie na określoną trajektorię lotu, co jest niestety możliwe, jej uderzenie w Ziemię stanie się nieuniknione. Pozostanie wtedy siedem pracowitych lat, by znaleźć sposób na zapobieżenie tragedii.

W tej chwili zarówno rosyjscy jak i amerykańscy naukowcy uważają, że konieczne będzie posłanie bezzałogowej maszyny, po zderzeniu z którą licząca aż kilkaset metrów średnicy asteroida zmieniłaby kurs.

"Polska" dodaje, że w lipcu 2005 roku bezzałogowy Deep Impact rozbił się o powierzchnię komety Tempel 1, a pobrane próbki świadczyły o tym, iż w jej składzie sporo było pyłu i lodu. Prawdopodobnie taką strukturę ma także Apophis, co umożliwiłoby po zderzeniu skierować asteroidę na bezpieczny dla Ziemi kurs.

kh

Zobacz więcej na temat: kosmos NASA POLSKA
Czytaj także

Planetoida przeleci blisko

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2010 12:00
Naukowcy uspokajają: jej dystans będzie "bezpieczny" dla naszej planety.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Minęła nas asteroida

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2011 07:00
Dziś w nocy pobliżu Ziemi przeleciała z dużą prędkością niewielka planetoida, informuje NASA. Eksperci uspokajają: zagrożenia dla naszej planety nie było.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mała planetoida przeleciała blisko Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2011 14:20
Zrobiła to naprawdę rekordowo blisko Ziemi - niespełna 5, 5 tys. km. W historii badań nad małymi ciałami Układu Słonecznego, naukowcy nie odnotowali bliższego przelotu!
rozwiń zwiń