Nauka

Słońce to najdoskonalsza kula w przyrodzie

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2012 12:17
Aby to stwierdzić, potrzebowaliśmy 50 lat. Słońce jest bardziej zbliżone do idealnej kuli niż cokolwiek innego występującego w przyrodzie.
Słońce to najdoskonalsza kula w przyrodzie 
Aby to stwierdzić, potrzebowaliśmy 50 lat. Słońce jest bardziej zbliżone do idealnej kuli niż cokolwiek innego występującego w przyrodzie.
Gdyby było rozmiaru piłki plażowej, do bucia idealną matematyczną kulą zabrakłoby mu dosłownie szerokości włosa - komentuje The Guardian. 
Z pozoru wudaje się, że większość ciał niebiskich to kule. Ale to nie do końca prawda: planety i gwiazdy rotują wokół własnej osi, przez co są spłaszczone. Na Jowiszu, który jest olbrzymi i rotuje bardzo szubko, obwód na równiku jest 7 proc. dłuższy niż obwód po południkach. Okazuje się jednak, że w przypadku Słońca różnica tych dwóch obwodów jest naprawdę minimalna. Nasza gwiazda ma średnicę 1,4 mln km, a na równiku jest szersze tylko o 10 km!
Na świecie istnieje tylko jeden przedmiot bardziej idealnie kulisty, ale jest wykonany sztucznie. To kula z silikonu, zrobiona przez ludzi i ich komputery.
Dlaczego dopiero teraz możemy zachwycać się wspaniałymi wymirami Słońca? Dotąd dokładne pomiary utrudniała atmosfera Ziemi. Sytuacja zmieniła się, kiedy na orbicie Słońca pojawiły się ziemskie satelity, w tym NASA Solar Dynamics Observatory. - Z kosmosu nareszcie się udało - mówi Jeffrey Kuhn z University of Hawaii, który kierował badaniami. - Byliśmy w szoku.
Naukowcy obserwowali zmiany kształtu Słońca na przestrzeni dwóch lat. Nasza gwiazda ma 11-letnie cykle aktywności i badacze chcieli się upewnić, co dzieje się z wybrzuszeniem na wyskokości równika, kiedy aktywność Słońca rośnie. Okazało się, że różnice są zbyt małe, aby je namierzyć.
Pomiary miały jednak na celu nie tylko podziwanie doskonałości natury, ale i zbadanie tego, co dzieje się wewnątrz gwiazdy. Wnętrze Słońca rotuje z inną prędkością niż jego powłoka. Z jaką? Między innymi to właśnie będzie się dało ustalić, znająd dokłądny obwód naszej gwiazdy. 

Gdyby było rozmiaru piłki plażowej, do bycia idealną matematyczną kulą zabrakłoby mu dosłownie szerokości włosa - komentuje The Guardian. 

Z pozoru wydaje się, że większość ciał niebieskich to kule. Ale to nie do końca prawda: planety i gwiazdy rotują wokół własnej osi, przez co są mniej lub bardziej spłaszczone. Na przykłąd na Jowiszu, który jest olbrzymi i rotuje bardzo szybko, obwód na równiku jest 7 proc. dłuższy niż obwód po południkach. Okazuje się jednak, że w przypadku Słońca różnica tych dwóch obwodów jest naprawdę minimalna. Nasza gwiazda ma średnicę 1,4 mln km, a na równiku jest szersza tylko o 10 km!

Na świecie istnieje tylko jeden przedmiot bardziej idealnie kulisty, ale jest wykonany sztucznie. To kula z silikonu, zrobiona przez ludzi i ich komputery.

Dlaczego dopiero teraz możemy zachwycać się wspaniałymi wymiarami Słońca? Dotąd dokładne pomiary utrudniała atmosfera Ziemi. Sytuacja zmieniła się, kiedy na orbicie Słońca pojawiły się ziemskie satelity, w tym NASA Solar Dynamics Observatory, który dokonał najnowszych pomiarów. - Z kosmosu nareszcie się udało - mówi Jeffrey Kuhn z University of Hawaii, który kierował badaniami. - Byliśmy w szoku.

Naukowcy obserwowali zmiany kształtu Słońca na przestrzeni dwóch lat. Nasza gwiazda ma 11-letnie cykle aktywności i badacze chcieli się upewnić, co dzieje się z wybrzuszeniem na wysokości równika, kiedy aktywność Słońca rośnie. Okazało się, że różnice są zbyt małe, aby w ogóle je namierzyć. Słońce jest doskonałe.

Pomiary miały jednak na celu nie tylko podziwanie doskonałości natury, ale i zbadanie tego, co dzieje się wewnątrz gwiazdy. Wnętrze Słońca rotuje z inną prędkością niż jego powłoka. Z jaką? Między innymi to będzie się dało ustalić, znająd dokładny obwód naszej gwiazdy. 

(ew/Guardian)

Zobacz, jak rotuje Słońce:

 

Czytaj także

Żyjąc z gwiazdą

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2010 13:03
Obserwatorium Dynamiki Słońca, SDO przesłało na Ziemię pierwsze zdjęcia naszej gwiazdy. Tak dokładnie jeszcze Słońca nie oglądaliśmy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kolejny rozbłysk na Słońcu (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2012 00:01
16 kwietnia grupa plam na krawędzi tarczy słonecznej spowodowała nowy rozbłysk. To pierwsza taka atrakcja od ponad trzech tygodni. Przez pewien czas tarcza słoneczna była zupełnie spokojna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zobacz zjawiskowy tranzyt Wenus! [GALERIA]

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2012 10:23
Amatorzy i zawodowcy w wielu krajach obserwowali w nocy i rano rzadkie zjawisko astronomiczne - tak zwane przejście Wenus. Planetę było widać z Ziemi na tle tarczy Słońca.
rozwiń zwiń