Nauka

Envisat oficjalnie uznany za straconego

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2012 10:30
Satelita Envisat zamilkł już miesiąc temu. Trwały próby odzyskania kontroli nad obiektem. Niestety, nie udały się.
sxc.hu
sxc.hu

ESA, do której należy satelita, zakończyła dzisiaj prace nad przywróceniem łączności. Envisat przestał komunikować się z Ziemią 8 kwietnia. Prawdopodobnie na pokładzie sondy doszło do spięcia, a maszyna przełączyła się w tryb bezpieczny, z którego nie można jej wybudzić.

Envisat kosztował 2,9 mld dolarów. Był największym cywilnym satelitą do obserwacji Ziemi. Początkowo miał pracować 5 lat i fotografować Ziemię z orbity. Pracował dwa razy dłużej, więc, choć strata jest bolesna, można z całą pewnością powiedzieć, że Envisat wykonał, co do niego należało.

Problem polega na tym, że obecnie Envisat stał się potężnym śmieciem kosmicznym. Jak twierdzą eksperci, będzie stanowił zagrożenie na orbicie jeszcze przez 150 lat.

(ew/space.com)

Zobacz więcej na temat: astronautyka esa
Czytaj także

ESA zmieniła orbitę satelity Envisat

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2010 11:25
Envisat przesunął się na nową, niższą orbitę, aby zaoszczędzić paliwo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Orbita pustoszeje

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2012 08:00
Liczba kosmicznych śmieci na niskich orbitach w ciągu ostatniego roku zauważalnie się zmniejszyła - informuje serwis NASA - SpaceWeather.com.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Envisat - satelita, który okrążył Ziemię 50 tys. razy

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2012 09:00
Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) świętuje 10. rocznicę wystrzelenia największego satelity do obserwacji Ziemi. Envisat został wyniesiony na orbitę 1 marca 2002 roku z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Próbują nawiązać kontakt z Envisatem

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2012 13:17
Inżynierowie z Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA próbują odnowić kontakt z satelitą Envisat. Po dekadzie służby satelita nagle przestał przekazywać na Ziemię dane - czytamy na stronie ESA.
rozwiń zwiń