Nauka

Galeria Matematyki otwarta w Londynie. Jest w niej i "polski" ślad

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2016 15:49
Londyńskie Muzeum Nauki ma nową galerię poświęconą matematyce i jej codziennemu zastosowaniu od zarania świata. Zaprojektowała ją legendarna architekt Zaha Hadid.
Audio
  • Londyńskie Muzeum Nauki ma od dziś nową galerię poświęconą matematyce i jej codziennemu zastosowaniu od zarania świata. Relacja Adama Dąbrowskiego (IAR)
Maszyna szyfrująca Enigma
Maszyna szyfrująca "Enigma" Foto: IAR/Adam Dąbrowski

W galerii znajdziemy skarby z całego świata. Jest tu szesnastowieczna praforma kalkulatora, są pierwsze zegary, komputery i bankomaty. Stoi tu gigantyczna, przypominająca krosno maszyna do wyznaczania całek wykorzystana przy procesie wzbogacania uranu w budowie bomby atomowej. Jedną z największych atrakcji jest Enigma - mówi Polskiemu Radiu Iris Veysey, kuratorka. To na tej maszynie podczas II wojny światowej rozszyfrowywano niemieckie wiadomości w Bletchley Park. Wkład Polaków jest odnotowany na tabliczce opisującej historię wykorzystania maszyny.

Sercem intelektualnym i architektonicznym jest dwupłatowiec z 1929 roku. Zbudowany na progu ery lotnictwa. Konstruktorzy wiedzieli, że rozpocznie się ona tylko wtedy, jeśli ludzie będą ufać jego budowie i matematyce, która utrzymywała go w powietrzu - mówi David Rooney z Science Museum.

Dwupłatowiec podwieszony jest pod sufitem, w otoczeniu gigantycznych lamp, które naśladują wir powietrza formujący się wokół skrzydeł. "Zobaczymy tu, jak ta nauka przenika każdy aspekt naszego życia. Ale dzięki temu wystrojowi widzimy też, jak piękna jest sama w sobie" - tłumaczy Iris Veysey.

Galeria ma powierzchnię ponad 900 metrów kwadratowych. Jest tu ponad sto eksponatów.

dad