EURO 2016

Euro 2000 w Belgii i Holandii

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2016 18:00
Mistrzostwa Europy w 2000 roku po raz pierwszy rozegrano w dwóch krajach - Belgii i Holandii. Turniej wygrała ekipa Francji - był to ich drugi triumf w historii mistrzostw Starego Kontynentu.
Reprezentacja Francji po zdobyciu mistrzostwa Europy w 2000 roku
Reprezentacja Francji po zdobyciu mistrzostwa Europy w 2000 rokuFoto: PAP/EPA/ANJA NIEDRINGHAUS

W eliminacjach wzięło udział 49 reprezentacji narodowych. Do mistrzostw zakwalifikowało się 9 zespołów, które zajęły pierwsze miejsca w grupach, najlepszy zespół, który zajął drugie miejsce w grupie oraz cztery zespoły z drugich miejsc w grupach, które wywalczyły udział w turnieju w barażach.

Reprezentacja Belgii i Holandii, jako gospodarze, mieli zapewniony udział w turnieju.

Z eliminacji do turnieju głównego bezpośrednio jako zwycięzcy grup dostały się drużyny: Włoch, Norwegii, Niemiec, Francji, Szwecji (w grupie z Anglią, Polską, Bułgarią i Luksemburgiem), Hiszpanii, Rumunii, Jugosławii (połączona reprezentacja Serbii i Czarnogóry) oraz Czech. Portugalia zakwalifikowała się jako najlepsza ekipa z drugiego miejsca. W barażach, po raz pierwszy rozegranych taką skalę, wygrały ekipy Anglii (ze Szkocją), Danii (z Izraelem), Słowenii (z Ukrainą) oraz Turcji (z Irlandią). Po raz pierwszy w historii mistrzostw Europy na tej imprezie pojawiły się reprezentacje Norwegii i Słowenii.

Turniej rozegrano w 8 miastach po równi podzielonych na Belgię i Holandię, a więc w Rotterdamie, Amsterdamie, Eindhoven i Arnhem, a także w Brukseli, Brugii, Liege i Charleroi.

W rozgrywkach grupowych nie obyło się bez sensacji. Z grupy A wyszły Portugalia i Rumunia, a odpadli giganci - Anglia oraz obrońcy tytułu - Niemcy. W grupie B - Włochy i Turcja okazały się lepsze od Belgii i Szwecji. Rywalizacja w grupie C zakończyła się awansem Hiszpanii i Jugosławii, a odpadnięciem dwóch debiutantów na Euro - Norwegii i Słowenii. Stawkę zamknęły Holandia i Francja, a do domu pojechały ekipy Czech i Danii.

W ćwierćfinale Portugalia pewnie pokonała Turcję 2:0 po dwóch golach Nuno Gomesa. Problemów nie mieli też Włosi, którzy 2:0 pokonali Rumunię (gole Tottiego i Inzaghiego). Współgospodarze turnieju - Holendrzy zmiażdżyli natomiast Jugosławię 6:1. Popis dał w tym meczu Patrick Kluivert - zdobywca hat-tricka. W ostatnim - najciekawszym starciu Francja po zaciętej walce pokonała Hiszpanię 2:1. Jedną z bramek zdobył wówczas mózg drużyny - Zinedine Zidane.

W półfinałach pojedynki były równie zacięte. Holandia miała przewagę w starciu z Włochami, ale w regulaminowym czasie gry Frank de Boer i Patrick Kluivert zmarnowali rzuty karne. Mecz zakończył się bezbramkowym remisem i o awansie decydowała seria "jedenastek". I tu znów Italię uratował bramkarz - Francesco Toldo, który obronił kolejne dwa rzuty karne.

Francja w drugim meczu męczyła się strasznie z Portugalią. Po 90 minutach był remis 1:1 i dopiero gol Zidane'a w 117. minucie dogrywki dał "Trójkolorowym" awans do finału.

Finał na stadionie w Rotterdamie od początku szedł po myśli Włochów. Gol Marco Delvecchio z 55. minuty dawał im kontrolę nad przebiegiem gry. Jednak w doliczonym czasie gry - w 93. minucie meczu strzał Sylvaina Wiltorda dał nadzieję ekipie Rogera Lemerre'a. Doszło do dogrywki, w której trafienie zdobył David Trezeguet. W myśl zasady "złotego gola" spotkanie zostało zakończone i kapitan drużyny "Trójkolorowych" - Dider Deschamps mógł unieść w dłonie Puchar Henri Delaunay'a.

Zobacz więcej na temat: Historia Euro Piłka nożna
aby dodać komentarz
brak

Mistrzostwa Europy w 1996 zostały zorganizowane w kolebce futbolu, czyli w Anglii. Tytuł po raz pierwszy zdobyła ekipa Niemiec (choć też dwukrotnie triumfował zespół RFN).
Królowa Anglii Elżbieta II gratuluje zwycięstwa finale piłkarzom reprezentacji NiemiecFoto: PAp/EPA/Vincent AMALVY

W eliminacjach startowała rekordowa liczba drużyn. W 1988 roku przed upadkiem ZSRR i rozpadem Jugosławii UEFA zrzeszała zaledwie 33 federacje, ale już w 1994 liczyła ich aż 48. W związku z tym zdecydowano też o poszerzeniu turnieju głównego do 16 zespołów, które miały rywalizować w czterech grupach, z których do ćwierćfinałów awansowały po dwie najlepsze drużyny.

Anglia jako gospodarz miała zapewniony start w turnieju. Z eliminacji na mistrzostwa Europy awansowali też zwycięzcy 8 grup kwalifikacyjnych oraz 6 zespołów z drugich miejsc, które miały najlepszy bilans. Dwa ostatnie z drugich miejsc w grupach rozgrywały między sobą bezpośredni mecz o awans na neutralnym terenie.

Na Euro 1996 przebiły się reprezentacje: Rumunii, Francji (obie drużyny rywalizowały w grupie z Polską, Słowacją, Izraelem i Azerbejdżanem), Hiszpania, Dania, Szwajcaria (debiut), Turcja (debiut), Chorwacja (debiut), Włochy, Czechy (spadkobiercy w świecie futbolu - Czechosłowacji), Portugalia, Niemcy, Bułgaria (debiut), Rosja (spadkobiercy ZSRR) i Szkocja. W bezpośrednim meczu na Anfield w Liverpoolu awans wywalczyli też Holendrzy po pokonaniu w barażu kadry Irlandii 2:0.

Turniej rozgrywano w ośmiu miastach - Londynie, Manchesterze, Liverpoolu, Birmingham, Leeds, Sheffield, Nottingham i Newcastle.

Po fazie grupowej w finałowym turnieju z grupy A wyszły Anglia i Holandia (odpadły Szkocja i Szwajcaria), z grupy B - Francja i Hiszpania (odpadły Bułgaria i Rumunia), z grupy C - Niemcy i Czechy (odpadły Włochy i Rosja), a z grupy D - Portugalia i Chorwacja (odpadli broniący tytułu Duńczycy oraz Turcy).

W ćwierćfinale Francja - Holandia po zakończeniu dogrywki pozostawał bezbramkowy remis, ale w karnych 5:4 triumfowali "Trójkolorowi". W kolejnym meczu Czesi dość niespodziewanie pokonali Portugalię 1:0. Z kolei w następnym Niemcy po zaciętej walce pokonali Chorwatów 2:1. Na koniec gospodarze turnieju - Anglicy po bezbramkowym remisie awansowali po serii rzutów karnych z Hiszpanią (4:2).

W półfinałach znów mieliśmy olbrzymie emocje i w obu meczach rozstrzygały znów serie "jedenastek". Najpierw w meczu Czechy - Francja po bezbramkowym remisie 6:5 w karnych wygrali sensacyjnie Czesi. Następnie w meczu Anglia - Niemcy po remisie 1:1 lepiej wykorzystywali uderzenia z "wapna" Niemcy. Ku rozpaczy fanów zgromadzonych na Wembley karnego w szóstej serii nie strzelił Gareth Southgate.

W finale zdecydowanymi faworytami byli Niemcy, którzy już raz na tym turnieju pokonali Czechów w fazie grupowej (2:0). Jednak zespół prowadzony przez Dusana Uhrina rósł w siłę z każdym zwycięstwem. W finale niespodziewanie na prowadzenie wyszli właśnie Czesi po golu Patrika Bergera z rzutu karnego. Jednak Niemcy odpowiedzieli trafieniem Oliviera Bierhoffa w 73. minucie spotkania. Napastnik wówczas włoskiego Udinese zdobył też decydującego gola w dogrywce. W 95. minucie przekreśli marzenia Czechów o triumfie w turnieju. Mecz został zakończony po golu Niemca, gdyż wprowadzono wówczas zasadę "złotego gola", inaczej zwaną "nagłą śmiercią" (zapożyczone z rozgrywek NHL w hokeju na lodzie). Niemcy po raz pierwszy od unifikacji RFN z NRD mogli się wspólnie cieszyć ze zdobycia trofeum Starego Kontynentu.