EURO 2016

Euro 2016: kontuzja Wojciecha Szczęsnego. Golkiper dojdzie do siebie na mecz z Niemcami?

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2016 21:25
Bramkarz piłkarskiej reprezentacji Polski Wojciech Szczęsny doznał kontuzji uda w meczu z Irlandią Północną (1:0) w Nicei - poinformował w poniedziałek lekarz kadry Jacek Jaroszewski. Wkrótce jedzie z zawodnikiem na kolejne badania, tym razem do Nantes.
Audio
  • Wojciech Szczęsny po meczu z Irlandią Północną na Euro 2016 (PR3)
  • Główny temat po walce z Irlandczykami to zdrowie zawodników. „Problem jest tylko z Wojtkiem Szczęsnym” - mówi lekarz kadry Jacek Jaroszewski (IAR)
Wojciech Szczęsny po zderzeniu z Łukaszem Piszczkiem. Urazu doznał jednak już wcześniej
Wojciech Szczęsny po zderzeniu z Łukaszem Piszczkiem. Urazu doznał jednak już wcześniejFoto: PAP/EPA/Sebastien Nogier

- Sytuacja zdrowotna po niedzielnym meczu w Nicei wygląda dobrze, z jednym wyjątkiem. Mam na myśli Wojciecha Szczęsnego. Nie chodzi wcale o jego zderzenie z Łukaszem Piszczkiem w końcówce meczu, ale sytuację z pierwszej połowy, wówczas Kyle Lafferty wpadł na naszego bramkarza. To silne stłuczenie mięśnia czworogłowego uda. Jest również podejrzenie krwiaka - powiedział Jaroszewski w La Baule, bazie polskiej kadry.

Jak dodał, istnieje ryzyko absencji Szczęsnego w czwartkowym spotkaniu grupy C z Niemcami w Saint-Denis.

- Kliniczne badania wykazały, że sytuacja nie jest rewelacyjna. Pojawił się duży obrzęk uda, silny ból. Nie wiem, możliwe, że Wojtek nie zagra w czwartek, ale nie chcę tego teraz wyrokować. Poczekajmy na badania w Nantes, wówczas będziemy wiedzieć coś więcej - podkreślił lekarz reprezentacji.

Wtorkowa kontrola radiologiczna wykaże, czy kontuzjowany Wojciech Szczęsny będzie mógł wystąpić w czwartkowym meczu. We wtorek zawodnik pojechał do położonego o ok. 70 km Nantes, gdzie przeszedł badania diagnostyczne w tamtejszej klinice.

PZPN poinformował, że wykazały one obecność krwiaka w mięśniu uda, który został usunięty.

Na wtorek zaplanowano kontrolę radiologiczną - ma wykazać, kiedy Szczęsny będzie mógł wznowić treningi. Tego dnia będzie można również ocenić szansę występu piłkarza w drugim meczu fazy grupowej - z Niemcami w podparyskim Saint-Denis.

Biało-czerwoni, którzy w niedzielę w Nicei odnieśli pierwsze w historii polskiego futbolu zwycięstwo w mistrzostwach Europy, wrócili w nocy do La Baule.

Selekcjoner postanowił odwołać wieczorny trening na tutejszym Stade Moreau-Defarges. Zamiast tego piłkarze mają zaplanowane zajęcia na siłowni w swoim hotelu.

Źródło: TVP

ps

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Euro 2016: Polska - Irlandia Północna. Co wiemy po pierwszym meczu kadry Adama Nawałki?

13.06.2016 10:50
Historyczna wygrana wprawiła w świetny nastrój kibiców biało-czerwonych, jednak z racji na styl gry Irlandii Północnej kilka pytań wciąż pozostaje bez odpowiedzi. Czego dowiedzieliśmy się po pierwszym starciu Polaków na Euro 2016?
Polacy wypełnili swój obowiązek, wygrywając z Irlandią Północną w swoim pierwszym meczu mistrzostw Europy we Francji
Polacy wypełnili swój obowiązek, wygrywając z Irlandią Północną w swoim pierwszym meczu mistrzostw Europy we FrancjiFoto: PAP/Bartłomiej Zborowski
Posłuchaj
02'18 Andrzej Janisz (PR1) podsumowuje mecz Polska - Irlandia Północna na Euro 2016 (IAR)
00'35 "Do końca drżeliśmy o wynik, choć reprezentacja Polski kontrolowała wydarzenia na boisku" - mówi były reprezentant Polski Lesław Ćmikiewicz (IAR)
00'25 "Podpisuję się pod tą opinią, Kapustka rozegrał wspaniały mecz" - stwierdził Lesław Ćmikiewicz (IAR)
00'20 Kibice oglądający mecz w Polsce uważają, że było to zasłużone zwycięstwo (IAR)
00'41 Radosław Gilewicz, były napastnik reprezentacji Polski podkreślał, że biało-czerwoni zasłużyli na zwycięstwo (IAR)
więcej

Atak pozycyjny był przez całe lata przekleństwem reprezentacji Polski. Gra zespołów kolejnych selekcjonerów bazowała na szybkich kontratakach, a w momencie, w którym to biało-czerwoni musieli przejąć inicjatywę, często dochodziło do tego, że kibice oglądali prawdziwy pokaz bezradności.

Brak kreatywnych zawodników, brak pomysłu na grę i niemoc pod bramką przeciwnika - to było prawdziwą bolączką. Tym razem Polacy musieli sprawdzić się z rywalem, który w tym roku bramki z gry jeszcze nie stracił, a jego główne (w niedzielę właściwie jedyne) atuty sprowadzały się do ustawienia defensywnych zasieków i zdecydowanej, twardej gry.

Jeszcze przed meczem wiele wskazywało na to, że nie będziemy oglądać gradu bramek, a o ostatecznym wyniku może przesądzić jeden gol. I to się sprawdziło - przebłysk Arkadiusza Milika, chwila nieuwagi przeciwników wykorzystana bezlitośnie wystarczyły.

Czytaj dalej
polska1200.jpg
Polska - Irlandia Północna. Biało-czerwoni zaczynają turniej od wygranej. Zadanie wykonane

Trzeba było zostawić na murawie dużo serca, mozolnie budować akcje, jednocześnie trzymając gardę. Momentów szaleństwa nie było praktycznie żadnych, zamiast tego oglądaliśmy ciężką pracę i harówkę, którą musieli wykonać ofensywni zawodnicy czy boczni obrońcy.

- Brawa dla zawodników za duże serce włożone w ten mecz. Na fizyczność Irlandii Północnej trzeba było odpowiedzieć także siłą. Na początku meczu to my przejęliśmy inicjatywę, dopiero wtedy mogą wypłynąć na wierzch umiejętności. Wiedzieliśmy, że jesteśmy lepsi pod względem piłkarskim, ale szanujemy rywala. Nie przegrał żadnego z ostatnich 12 spotkań, to ma swoją wymowę. To był dobry mecz w naszym wykonaniu, ale żyjemy już następnym meczem z Niemcami - mówił po ostatnim gwizdku selekcjoner Adam Nawałka.

Wiemy na pewno, że Irlandia Północna nie była rywalem, który pokazałby, na co stać biało-czerwonych. Można być też przekonanym o tym, że był to pierwszy i ostatni mecz tego typu na tym turnieju. Żaden inny rywal nie cofnie się przed Polakami do własnej szesnastki, spychając ich do bocznych sektorów i zmuszając do wykonywania dziesiątek dośrodkowań, z których nic nie wynika. Z Niemcami to my zagramy defensywnie, z Ukrainą możemy spodziewać się bardziej wyrównanego spotkania, w którym będzie można bardziej rozwinąć skrzydła.

Możemy zastanawiać się, jak będzie wyglądać defensywa z bardziej wymagającym rywalem. To tutaj trzeba szukać najsłabszego punktu Polaków, ale niedzielny przeciwnik sprawdził tę formację wyjątkowo pobieżnie. Kilka dość przypadkowych akcji pokazało jednak, że nawet pod niewielką presją dochodzi do sporej nerwowości. 

Trzeba powiedzieć jedno - Polacy zagrali dobry mecz, w pełni zrealizowali założenia taktyczne, ostatecznie sprawdzili się w roli faworyta, co na pewno jest budujące.

- Świadomość taktyczna zawodników jest bardzo wysoka. Wszyscy zawodnicy zasłużyli na słowa uznania właśnie za mądrość, zaangażowanie i "chłodną głowę". Kilka razy moi zawodnicy byli prowokowani, ale odpowiadaliśmy na to twardą, mądrą grą. Dzięki temu mecz przebiegał pod nasze dyktando - przyznał Nawałka.

Polska miała obowiązek wygrać to spotkanie i wywiązała się z niego pewnie. Zabrakło skuteczności pod bramką rywala, jednak ogólny obraz gry wychodzi jak najbardziej na plus.

- Zakładaliśmy, że ten mecz chcemy i musimy wygrać, i wygraliśmy, czyli nic się nie stało. Myślę, że byliśmy drużyną o tyle lepszą, że mogliśmy wygrać nawet w rozmiarze dwóch bramek. Taktycznie trener przygotował drużynę, przez 80 minut grała wspaniale. Wiadomo, że potem dba się o wynik i idzie się te 10 metrów do tyłu. Rywale ze dwa razy piłkę wrzucili, ale niczego wielkiego nie zrobili. Teraz jest "reset". Wygraliśmy mecz, jesteśmy trochę rozluźnieni, ale już dziś wieczorem sztab trenerski będzie myślał o następnym meczu. Niemcy nie są dla nas wielką zagadką, ale są drużyną, która na pewno jest faworytem. Do tej pory przez pół roku żyliśmy meczem z Irlandią Północną, teraz mamy cztery dni, żeby przygotować się do następnego starcia - stwierdził Zbigniew Boniek.

Plusów możemy doszukiwać się także u poszczególnych zawodników. Jakub Błaszczykowski rozegrał bardzo dobre zawody, podobnie jak Łukasz Piszczek, Kamil Glik czy Grzegorz Krychowiak. Robert Lewandowski będzie musiał radzić sobie z "troskliwą" opieką przeciwników, ale nie dojdzie już do sytuacji, w której rywale skupią na nim całą uwagę. Największym zwycięzcą okazał się jednak Bartosz Kapustka, który skupił na sobie uwagę nie tylko polskich kibiców. Na portalach społecznościowych wypowiadali się o nim m.in. Gary Lineker czy Rio Ferdinand i było to słowa pełne uznania.

- Niesamowite uczucie grać w takim meczu, na długo go zapamiętam, dziękuję trenerowi, że mi zaufał, jestem zadowolony, że udało się wygrać. To pierwszy mecz w tym turnieju, apetyty na pewno wzrosną, szykujemy się już na kolejne. Mieliśmy sporo sytuacji podbramkowych, wynik mógł być wyższy, ale myślę, że byliśmy lepszym zespołem, mieliśmy więcej z gry, staraliśmy się utrzymywać przy piłce i wygraliśmy zasłużenie - podsumował najmłodszy zawodnik na boisku.

Zbyt wielu wniosków po meczu takim jak ten z Irlandią Północną wyciągnąć jednak nie można. Przy tak jednostronnym widowisku i specyficznych warunkach, które zostały postawione przed biało-czerwonymi, wciąż niewiele wiemy o tym, na co stać nas na tym turnieju. Za wcześnie, by ogłaszać wielkie aspiracje, nie można też mówić o spektakularnym, świetnym zwycięstwie. 

Polacy wykonali zadanie w sposób, w jaki robią to drużyny dojrzałe, pewne swego. I przede wszystkim z tego trzeba rozliczać naszą drużynę.

Źródło: PAP

Paweł Słójkowski, PolskieRadio.pl