Powstanie Warszawskie (nowe)

6 sierpnia

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2017 09:50
Szósty dzień powstania, niedziela. Na Woli od rana dalej postępuje niemieckie natarcie, które dociera do Hali Mirowskiej. Trwa rzeź ludności cywilnej.
Audio
  • - Była to ostatnia tak spokojna niedziela na Starówce. (PR, 2014)
  • - Zamiast broni odkryliśmy magazyn z winem i wódką - mówił Władysław Roman ps. Krzesław. (PR)
  • - Rzeź na Woli, mordy na ludności cywilnej, heroiczna postawa lekarzy - cykl "Dni Walczącej Stolicy" Władysława Bartoszewskiego. (RWE, 1984)
Ciała polskich cywilów zamordowanych przez Niemców w trakcie Rzezi Woli, dokonanej w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego
Ciała polskich cywilów zamordowanych przez Niemców w trakcie "Rzezi Woli", dokonanej w pierwszych dniach Powstania WarszawskiegoFoto: Fotografia pochodząca z archiwum fotograficznego Stefana Bałuka/Narodowe Archiwum Cyfrowe

Powstańcza Warszawa zostaje podzielona na trzy mało ze sobą związane części. Grupa Północ obejmuje rejon cmentarzy, teren dawnego getta, Stare Miasto, Żoliborz i Kampinos. Śródmieście z Powiślem północnym i Powiślem czerniakowskim stanowi drugą grupę sił powstańczych. Grupa Południe obejmuje Mokotów wraz z Sadybą i w miarę możności i kontaktów również z oddziałami walczącymi w Lasach Kabackich i w Lasach Chojnowskich.

Na Woli od rana dalej postępuje niemieckie natarcie, które dociera do Hali Mirowskiej. Komenda Główna AK zostaje ewakuowana w kierunku Starego Miasta. Sztab przechodzi przez ruiny getta na Stare Miasto. Kwaterą Komendy Głównej jest teraz szkoła przy ul. Barokowej 6.

Na Ochocie pod silnym naciskiem grup RONA broni się reduta ul. Kaliskiej. W tym czasie na Zieleniaku rośnie zagęszczenie wysiedlonych, ginących z głodu, z pragnienia i zabijanych przez żołdaków. Na terenie warsztatów naprawczych taboru kolejowego w Pruszkowie Niemcy tworzą obóz przejściowy – "Durchgangslager 121", gdzie wprowadzają pierwsze grupy warszawiaków wypędzonych z Woli.

Dzielnica mokotowska odzyskuje utraconą łączność z komendą okręgu AK w Śródmieściu. Kanałem przedostaje się tam Elżbieta Ostrowska ps. Ela, co zapoczątkowuje stały kontakt tą drogą miedzy dwiema dzielnicami. Tak opisuje swoją trasę: "Specyficzny, ostry zapach siarkowodoru, zmieszany z wonią zastałego, gnijącego szlamu i butwiejących roślin uderza w nozdrza. Światło latarki, żółte i skoncentrowane, pada kilka metrów w głąb kanału, ślizga się wzdłuż owalnie sklepionych ścian pokrytych liszajami wilgoci, wreszcie rozprasza się i zanika. Powierzchnia sięgającego po pas błota połyskuje w blasku jak czarny, płynny metal. Czy uda się tędy nawiązać łączność?"

W Śródmieściu niemieckie lotnictwo dotkliwie bombarduje ul. Twardą, Pańską, Krochmalną, Elektoralną, Orlą, Sienną, Złotą i Żelazną. Mimo to podejmowana jest tam próba zorganizowania życia ludności cywilnej. Sanitariat wojskowy zwraca się z prośbą o oczyszczanie ulic i domów celem niedopuszczenia do wybuchu epidemii. Uruchamiane są sklepy spożywcze, piekarnie, apteki, barykady, kuchnie, szpitale, akcje uprzątania gruzów i przeciwpożarowe.

< 5 sierpnia

7 sierpnia >


wspołpraca