Historia

Wynalazek pana Gutenberga

03.02.2016 07:00
Genialnie prosty wynalazek ruchomych czcionek zakończył średniowiecze i zaczął nowy rozdział w dziejach kultury.
Jan Gutenberg
Jan GutenbergFoto: wikipedia commons/http://www.sru.edu
Posłuchaj
26'28 Archiwalna audycja Polskiego Radia z 2000 r. - "W królestwie białych kruków. 600-lecie urodzin Jana Gutenberga".
więcej

Skończył się czas literatury do słuchania, poezji mówionej i śpiewanej, w której niekonieczne były reguły gramatyczne i bogactwo języków różnych narodów. Gutenberg przyczynił się do tego, że nazwisko autora stało się nierozłączne z jego dziełem.

Wkrótce po tym, gdy w początkach XV wieku pojawiły się w niektórych miastach Europy drukarnie,  okazało się, że drukowanie może być sztuką, a książka przedmiotem handlu. Zaczęła się epoka czytelnictwa, która zmieniła oblicze kultury europejskiej.

Jan Gutenberg, złotnik i drukarz z Moguncji, był też wynalazcą aparatu do odlewania czcionek z wymiennych matryc oraz prasy drukarskiej.

Całe życie borykał się z finansowymi kłopotami. Proces o zwrot pożyczki wytoczył mu wspólnik. Gutenberg przegrał proces, a z nim drukarnię. Zmarł w biedzie i zapomnieniu 3 lutego 1468 roku. Miejsce pochówku do dziś nie jest znane.

Za datę wynalezienia druku (ruchomej czcionki) uznaje się rok 1450. Pierwszą księgą, jaką Gutenberg wydrukował była Biblia (tzw. Biblia Gutenberga), 42-wierszowa, wydana w 1455. W Polsce w Pelplinie znajduje się jeden z 17. zachowanych egzemplarzy z pierwszego druku Biblii Gutenberga. Przez pierwsze 3-4 lata Gutenberg wydrukował ich około 180.

- Pelplińska Biblia jest unikatem, o czym świadczą trzy ślady – mówił Tadeusz Sarocki, dyrektor Wydawnictwa Diecezji Pelplińskiej Bernardinum a w audycji "600-lecie urodzin Jana Gutenberga" w Polskim Radiu.

Na 41. stronie odbił się ślad czcionki Gutenberga. Prawdopodobnie w czasie pracy zecerowi wypadła jedna część składu przeznaczonego do druku i odcisnęła się w innym miejscu. Dzięki czemu mogliśmy dokładnie ustalić, jaka była wielkość i kształt pierwszych czcionek Gutenberga.
Drugim znakiem podkreślającym unikatowość pelplińskiego egzemplarza jest XV-wieczna oprawa introligatora Henryka Kostera z Lubeki, sygnowana przez niego drobnym drukiem.
Trzecim powodem są ręcznie dopisane przez iluminatorów komentarze na początku i na końcu Biblii.

Dla dzisiejszych możliwości technicznych tempo w drukarni Gutenberga było bardzo powolne – wydrukowanie jednej strony zajmowało trzy dni. – Jeden dzień drukarz moczył papier, drugi drukował, a trzeci dzień suszył stronę, dopiero potem zadrukowane strony trafiały do oprawy, czasami nawet w ciągu 20 lat – wyjaśniał Tadeusz Sarocki.
Jednak był to nadzwyczajny wynalazek biorąc pod uwagę, że średniowiecznemu mnichowi-skrybie przepisanie odręczne jednej księgi zabierało czasami nawet połowę życia, a księgi te trafiały tylko do najbogatszych – na dwory panujących.

Posłuchaj archiwalnej audycji Elżbiety Ratyńskiej pt. "W królestwie białych kruków. 600-lecie urodzin Jana Gutenberga".
im

Zobacz więcej na temat: druk historia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Alfabet Morse’a – rewolucja telegraficzna

24.05.2014 09:45
Kropki i kreski – oto tajemnica słynnego wynalazku Samuela Morse’a. Jednak wymyślonym przezeń systemem komunikacji można posługiwać się również za pomocą błysku świateł, dźwięków lub impulsów elektrycznych.
Samuel Morse (27. 12. 2004) Mark SweepWikimedia Commons
Samuel Morse (27. 12. 2004) Mark Sweep/Wikimedia Commons
Posłuchaj
19'30 Reportaż o Romanie Rosołowskim, który od lat 70. XX wieku jest krótkofalowcem i nadaje za pomocą alfabetu Morse'a. Nie przerwał swoich zajęć nawet po utracie wzroku. Jak sam mówi, odbywa swoiste "podróże" po świecie (15.12.2005).
więcej

170 lat temu, 24 maja 1844 roku Samuel Morse przesłał z Waszyngtonu do Baltimore pierwszą w historii wiadomość własnej konstrukcji telegrafem elektrycznym.

Alfabet Morse'a

Tworząc swój kod, Morse początkowo planował wykorzystanie go wraz z telegrafem elektrycznym. Od 1890 roku wynalazek szeroko już stosowano w telekomunikacji radiowej. Dziś najczęściej używają go radioamatorzy. Alfabet Morse’a w znacznym stopniu zmodyfikowano, zmian dokonano po to, aby zapewnić wynalazkowi większą przydatność w komunikacji nowoczesnej. Z kodem Morse’a zazwyczaj obeznani są piloci i kontrolerzy.

Kropki i kreski

Alfabet Morse’a opiera się na systemie trójkowym: brak sygnału – krótki sygnał – długi sygnał. Każdy znak reprezentują złożone z kilku elementów serie sygnałów długich i krótkich. Długie to kreski, a krótkie – kropki. Najkrótszy czas trwania kreski powinien wynosić tyle ile wynosi czas trwania trzech kropek. Odstęp miedzy elementami znaku powinien być nie dłuższy niż czas trwania jednej kropki. Przerwę między poszczególnymi znakami stanowi jedna kreska, a odstęp między grupami znaków – trzy kreski.

Pierwszym zainteresowaniem Samuela Morse’a (urodzonego 21 kwietnia 1791 w Charlestown, a zmarłego 2 kwietnia 1872 w Nowym Jorku) zostało malarstwo, którego uczył się u znanego amerykańskiego artysty Washingtona Allstona. Potem studiował na uniwersytecie Yale, gdzie uczęszczał na wykłady poświęcone elektryczności. Przez cały czas studiów zarabiał na życie malowaniem portretów. W roku 1810 ukończył studia, a rok później towarzyszył swemu nauczycielowi Allstonowi w podróży po Europie.

To Morse wynalazł telegrafię bezprzewodową, on także jako pierwszy opatentował i przedstawił telegraf – najpierw w Instytucie Filadelfii, później zaś prezydentowi USA, Martinowi Burenowi (wynalazcą tego środka komunikacji jednakże nie był). Przy opracowywaniu alfabetu, który ostatecznie nazwano jego nazwiskiem, współpracował z Alfredem Vailem, studentem Yale, który, obecny przy demonstracji pracy telegrafu, wyraził chęć współdziałania z tym, kto go opatentował. Telegrafia bezprzewodowa i specyficzny system komunikacji nie były jedynymi wynalazkami Morse’a – wynalazł też maszynę do cięcia marmuru, pozwalającą wykonywać kształty trójwymiarowe.

Czytaj także

Aleksander Bell - jego wynalazek opanował cały świat

03.06.2015 06:00
"Panie Watson, proszę przyjść, potrzebuję pana" - tak brzmiały pierwsze słowa wypowiedziane przez telefon przez Grahama Bella do jego asystenta Thomasa, zanotowane w dzienniku laboratoryjnym wynalazcy pod datą 10 marca 1876.
Graham Bell rozmawia przez telefon, foto: wikipediadomena publiczna
Graham Bell rozmawia przez telefon, foto: wikipedia/domena publiczna
Posłuchaj
28'25 O wynalazku Aleksandra Grahama Bella opowiada dr Jerzy Jasiuk z Muzem Techniki w Warszawie (25.01.1998)
więcej

3 czerwca 1880 Aleksander Graham Bell przeprowadził pierwszą bezprzewodową transmisję telefoniczną.

Aleksander Graham Bell (ur. 3.03.1847 w Edynburgu, zm. 2.08.1922), z zawodu logopeda i nauczyciel muzyki, przeszedł do historii jako wynalazca telefonu. Do biura patentowego swój wynalazek zaniósł 14 lutego 1876. Patent uzyskał 7 marca 1876. Pierwszy aparat telefoniczny zainstalował 20 czerwca 1877.
Choć kilku współczesnych mu wynalazców miało podobne pomysły, to właśnie jego wynalazek został opatentowany i był pierwszym działającym telefonem. Legendarne są dwie godziny, o które Bell wyprzedził w amerykańskim Urzędzie Patentowym Elishe Greya. Obaj zgłosili tam ten sam wynalazek - telefon. Do dzisiaj trwają spory, komu ostatecznie należy przypisać odkrycie, które tak bardzo zmieniło nasze życie.

W trakcie prac nad ulepszeniem telegrafu Bell odkrył, że ludzki głos można zamienić w impuls elektryczny i przesłać go dalej kablem. Dzięki temu możliwe stało się przesyłanie informacji w dowolne miejsce. Pierwszy raz usłyszano się przez telefon 10 marca 1877. Piętnaście lat wcześniej prototyp telefonu skonstruował Philipp Reis. Jego urządzenie przewodziło dźwięki harmoniczne i pozwalało na transmisję muzyki, ale głos ludzki ulegał ogromnemu zniekształceniu.
Pierwszy kabel telefoniczny między Europą a Ameryką położono w 1956 roku. Przewód ten umieszczono na dnie Atlantyku. 100 lat wcześniej były tam kładzione kable telegraficzne.

Współczesne telefony stacjonarne działają według tej samej zasady, co wynalazek z końca XIX wieku - zamieniają dźwięki na sygnały elektryczne, przesyłane właśnie kablem. W przypadku telefonów komórkowych sygnał z aparatu do aparatu przesyłany jest za pomocą fal radiowych.

mk

Zobacz więcej na temat: historia technologie