Historia

Budują replikę rynku z drugiej połowy XIX wieku

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2011 15:00
W Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku będzie można zwiedzać rekonstrukcję galicyjskiego miasteczka.

Zrekonstruowany zostanie rynek miasteczka z XIX wieku. Replika będzię pokazywała jego funkcje społeczne, gospodarcze i kulturowe. - Nie odtwarzamy wybranego miasta. Nie jest to też przypadkowy zestaw zachowanych domów. Miasteczko ma być syntezą dawnych miasteczek, charakterystycznych dla południowo-wschodniej Polski - wyjaśnia dyrektor muzeum Jerzy Ginalski.

- Stoją już wszystkie obiekty rynku. W tej chwili wykańczamy wewnętrza budynków: budujemy piece, kładziemy podłogi. Wykonujemy także drobne elementy: ławeczki, balustrady i barierki.

W budynkach będą meble, sprzęty i urządzenia odzwierciedlające życie, pracę i wypoczynek mieszkańców XIX - wiecznego miasteczka. Turyści będą mogli doświadczyć tradycji galicyjskich. Sklep, karczma z kręgielnią czy warsztaty produkcyjne będą działały dokładnie tak jak prawie 200 lat temu.

Projekt jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko". Wartość przedsięwzięcia wynosi ponad 20 mln zł, z czego prawie 12 mln zł dofinansowała Uniia Europejska.

Liczące 26 obiektów centrum galickie przyjmie pierwszych gości 10 września. Wtedy przypada Europejski Dzień Dziedzictwa. 

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku istnieje od 1958 roku. Można w nim zwiedzić 150 obiektów charakterystycznych dla budownictwa w południowo-wschodniej Polski. Najstarsza budowla, chałupa z Dąbrówki koło Sanoka, pochodzi z 1681 r.

Zobacz więcej na temat: budownictwo POLSKA
Czytaj także

Skansen w Sanoku

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2008 09:15
Skansen w Sanoku
rozwiń zwiń