Historia

Rajiv Gandhi – ostatni z rodu wielkich

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2017 06:07
- Był zafascynowany postacią Johna F. Kennedy’ego. Tworząc swój wizerunek nowoczesnego premiera wzorował się na amerykańskim prezydencie – mówiła na antenie Polskiego Radia dziennikarka Janina Pałęcka.
Audio
  • Rajiv Gandhi - audycja Sławomira Szofa z cyklu "Postacie XX wieku". (PR, 6.10.1996)
Rajiv Gandhi i Ram Kishore Shukla w 1988 roku, fot. Wikimedia CommonsCC BY-SA 2.0Santosh Kumar Shukla
Rajiv Gandhi i Ram Kishore Shukla w 1988 roku, fot. Wikimedia Commons/CC BY-SA 2.0/Santosh Kumar Shukla

21 maja 1991 w zamachu bombowym zginął premier Indii Rajiv Gandhi.

Był ostatnim z dynastii, która wielce wpłynęła na losy i oblicze współczesnych Indii. Obok Mahatmy Gandhiego, Jawaharlala Nehru i Indiry Gandhi.

Syn tej ostatniej w 1947 roku, gdy Indie odzyskały niepodległość, miał zaledwie trzy lata. Był zawodowym pilotem indyjskich linii lotniczych, od polityki trzymał się z dala. Na scenę polityczną wkroczył dopiero w 1980 roku, po śmierci młodszego brata, szykowanego na następcę Indiry Gandhi.

Po śmierci matki w 1984 roku objął przywództwo w Indyjskim Kongresie narodowym i został wybrany premierem. Postawił na młodzież i jej edukację. Dążył do unowocześnienia Indii. Był światowcem, bardzo dobrze przygotowanym do przeprowadzenia modernizacji Indii, jednocześnie nie paląc za sobą mostów i nie zaprzeczając tradycji.

- Chciał, aby Indie uzyskały status mocarstwa światowego. Udało mu się umocnić pozycję Indii na kontynencie azjatyckim. Niesłusznie patrzymy na wszystko przez pryzmat Europy. Indie są potęgą – mówiła na antenie Polskiego Radia dziennikarka Janina Pałęcka.

W 1989 roku partia kongresowa odniosła dotkliwą porażkę w wyborach powszechnych, a sam Rajiv, oskarżany o niekompetencję i nieprzewidywalność, ustąpił z funkcji premiera.

Dwa lata później ruszył w podróż po Indiach, aby wskrzesić dawne triumfy swojej partii. Miał wielkie szanse powrotu na fotel premiera. - Był zafascynowany postacią Johna F. Kennedy’ego. Tworząc swój wizerunek nowoczesnego premiera wzorował się na amerykańskim prezydencie – mówiła Janina Pałęcka w rozmowie z Sławomirem Szofem.

Rajiv Gandhi, tak samo jak Kennedy, zginął, mając przed sobą potencjalne ogromne sukcesy. 21 maja 1991 udany zamach bombowy przeprowadzili tamilscy terroryści.

Posłuchaj audycji z cyklu "Postacie XX wieku".

 

Zobacz więcej na temat: HISTORIA Indie Rajiv Ghandi
Czytaj także

Indira Ghandi - zginęła z rąk najbliższych

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2014 07:00
Indira Ghandi została zastrzelona dziś nad ranem w swej rezydencji przez dwóch członków osobistej ochrony.Przewieziono ją natychmiast do szpitala, gdzie przeprowadzono operację. Niestety o 2.00 po południu premier Indii zmarła – ta tragiczna wiadomość 31 października 1984 r. obiegła cały świat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mahatma Gandhi: za łagodny dla ekstremistów

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2020 05:40
- Zgasło światło naszego życia i mrok otacza nas zewsząd. Nasz uwielbiany przywódca, Bapu, ojczulek jak go zwaliśmy, ojciec narodu nie żyje - obwieścił przez głośniki radiowe premier Indii Jawaharlal Nehru.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jawaharlal Nehru – mędrzec z Kaszmiru

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2020 05:40
Gandhi stał się duchowym ojcem indyjskiej niepodległości, zaś Nehru wykorzystał ogromne moce tkwiące w społeczeństwie indyjskim i przekuł ideologię w czyn.
rozwiń zwiń