Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Izabella Mazurek 29.03.2011

V pielgrzymka Jana Pawła II do Polski, 22 maja 1995

  • Dialog ekumeniczny
  • Słowo do mieszkańców Bielska-Białej
  • Jan Paweł II - Skoczów 1995 rok
Była to najkrótsza wizyta Ojca Świętego w ojczyźnie i jedyna, która przypadła na czas Wielkanocy.
Jan Paweł II na wzgórzu Kaplicówka, podczas mszy świętej kanonizacyjnej Jana Sarkandera. Była to nieoficjalna, dziesięciogodzinna pielgrzymka Jana Pawła do Polski. Skoczów, 22.05.1995Jan Paweł II na wzgórzu "Kaplicówka", podczas mszy świętej kanonizacyjnej Jana Sarkandera. Była to nieoficjalna, dziesięciogodzinna pielgrzymka Jana Pawła do Polski. Skoczów, 22.05.1995 PAP/Paweł Kopczyński

21 maja 1995  - Solidarność i miłość społeczna najważniejsze

V pielgrzymka papieża była jego najkrótszą pielgrzymką do ojczyzny i jedyną, która przypadała na okres Wielkanocy. Trwała zaledwie jeden dzień. 21 maja 1995 roku papież przyjechał do Ołomuńca, by kanonizować bł. Zdzisławę i bł. Jana Sarkandra.

W Skoczowie Jan Paweł II odwiedził kościół ewangelicko-augsburski. Tam spotkał się z luteranami. – Nasze spotkanie jest świadectwem wspólnego szukania dróg do jedności chrześcijan, zgodnie z wolą naszego Mistrza i Pana: Abyśmy wszyscy stanowili jedno – mówił Jan Paweł II.

W czasie wymiany darów biskup ewangelicki Paweł podarował papieżowi figurkę ukrzyżowanego Chrystusa, zaś Jan Paweł II podarował dla świątyni złoty kielich i paterę.

Z kościoła ewangelickiego papież dotarł na pobliskie wzgórze Kaplicówka, gdzie w obecności 300 tys. pielgrzymów i prezydenta Lecha Wałęsy apelował o czystość sumienia, ład moralny i prawdziwą tolerancję w życiu publicznym.

Następnie papież pojechał do Bielska-Białej. Miasta, z którym jak mówił był związany od dzieciństwa, ponieważ tam pracował jego ojciec i jego brat. Drogę z Bielska do Żywca papież pokonał w papamobile. Na trasie przejazdu pozdrawiało go tysiące ludzi. W czasie liturgii słowa w Żywcu Jan Paweł II zwrócił się do wiernych: - Śpiewam wielkanocną antyfonę i modlę się razem z wami za naszą ojczyznę i za wszystkich rodaków; (…) o wytrwałe budowanie Polski na fundamencie sprawiedliwości, solidarności i miłości społecznej.

(Tekst w oparciu o komentarze Elżbiety Staniszewskiej do płyty wydanej 2008 r. przez Polskie Radio "Sursum corda! W górę serca! V pielgrzymka Jana Pawła II do Polski".)

Z archiwum Radia