Wymiana opon na letnie. Czy jest to odpowiedni moment?

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2024 11:29
Czy to już pora na wymianę opon zimowych na letnie? A może rozwiązaniem są opony całoroczne? Zgodnie ze zmianami w kpk z 2019 roku montaż opon o rozmiarze niezgodnym z zaleceniami producenta, co ma wpływać na wskazanie licznika, może grozić karą… do 5 lat więzienia. 
Czy końcówka marca to dobry moment na wymianę opon zimowych na letnie?
Czy końcówka marca to dobry moment na wymianę opon zimowych na letnie?Foto: shutterstock.com/Africa Studio
  • Opony letnie zapewniają lepsze właściwości na suchej i mokrej nawierzchni, krótszą drogę hamowania oraz lepszą przyczepność i stabilność w zakrętach niż opony zimowe. 
  • Niewielu wie, że zmiana opony na te niezgodne z wytycznymi producentów może być przestępstwem.
  • Czy warto korzystać z opon uniwersalnych?

Czas na wymianę opon? 

Jak podkreśla Paweł Kalniuk, właściciel Stacji Obsługi Pojazdów z Warszawy, koniec marca nie jest najlepszym momentem na zmianę opon zimowych na letnie. - Producenci opon zabezpieczają się i mówią, że opony letnie nadają się do codziennej eksploatacji w momencie, kiedy temperatura otoczenia przekracza 7-8 stopni. Rano mamy różne sytuacje: budzimy się rano, temperatura jest bliska 2 stopni, skrobiemy szybę. A w środku dnia mamy 14 stopni - mówi. 

Opony uniwersalne to dobre rozwiązanie?

Może warto korzystać z opon uniwersalnych? Zdaniem wieloletniego użytkownika różnych typów opon to nie jest najlepsze rozwiązanie. - Nie mam przekonania do opon całorocznych, wielosezonowych, bowiem jeżdżę dużo, w różnych warunkach pogodowych, a na bezpieczeństwie nie powinno się oszczędzać - podkreśla. 

Opona całoroczna to dziś wysokiej jakości produkt, ale nie dla każdego. - Są plusy i minusy. Pamiętajmy, że żadna opona uniwersalna nie będzie bardzo dobrą oponą na warunki trudne zimowe, śnieżne. Oblodzone szlaki będą dla niej stanowiły problem. Opona uniwersalna jest produktem znacznie innym niż opona letnia i w momencie, kiedy eksploatujemy ją na bardzo gorącym, rozgrzanym asfalcie, musimy liczyć się, że ta opona będzie inaczej się zachowywała niż typowa opona letnia - wyjaśnia. 

Czym różnią się opony letnie od zimowych? Czym różnią się opony letnie od zimowych?

Montaż opon zgodnie z wytycznymi 

Niewielu wie, że zmiana opony na te niezgodne z wytycznymi producentów może być przestępstwem. Stowarzyszenie Prawników Rynku Motoryzacyjnego zwraca uwagę na konsekwencje przepisów wprowadzonych do Kodeksu karnego w 2019 roku, mających na celu walkę z procederem cofania liczników. Zgodnie z interpretacją prawników przestępstwem może być nie tylko bezpośrednie cofanie licznika, ale również montaż opon o rozmiarze niezgodnym z zaleceniami producenta. Taka sytuacja może wpływać na wskazania drogomierza, fałszując w ten sposób rzeczywisty przebieg samochodu.

Nie warto tego robić także ze względów bezpieczeństwa. - Lepszym rozwiązaniem jest to, że trzymamy się wytycznych producenta. Szukamy opon, które są odpowiednikami opon, które były zamontowane. Oczywiście zakładamy, że rozmiar opon i felg jest właściwy - samochód, który wyjechał z fabryki, był na takich kołach - podsumowuje ekspert. 


Posłuchaj
03:34 Jedynka/SD opony letnie - 26.03.mp3 Wymiana opon na letnie. Czy jest to odpowiedni moment? (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Czytaj również: 


Co warto wiedzieć na temat recyklingu opon? Co warto wiedzieć na temat recyklingu opon?

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Materiał: Aleksander Ziemiańczyk 

Data emisji: 26.03.2024 r.

Godzina emisji: 7.44

ans/wmkor