"Kupiec wenecki". Spełnione marzenie Czajkowskiego

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2013 08:20
- To było jak obsesja. On chciał ją skończyć przed śmiercią i zdążył - mówiła w Dwójce Wanda Wiłkomirska. Skrzypaczka uczestniczyła w światowej premierze opery "Kupiec wenecki" Andrzeja Czajkowskiego, która miała miejsce na festiwalu w Bregencji.
Audio
  • Relacja z premiery "Kupca Weneckiego" Andrzeja Czajkowskiego (Notatnik Dwójki/Dwójka)
Opera Kupiec Wenecki
Opera "Kupiec Wenecki"Foto: bregenzerfestspiele.com

- Szalenie przeżyłam tę operę - opowiadała tuż po spektaklu Wanda Wiłkomirska. - Byłam uderzona niesłychanym mistrzostwem, jeśli chodzi o tworzenie partii lirycznych, śpiewność i wspaniale napisane partie instrumentów dętych - dodawała.

Dzieło Andrzeja Czajkowskiego było jednym z głównych punktów austriackiego Bregenzer Festspiele, nad jeziorem Bodeńskim. Utwór napisany przez polskiego kompozytora i wybitnego pianistę na swoją sceniczną premierę czekał 30 lat. - Fascynujące w tym gigantycznym przedsięwzięciu jest to, że Czajkowski, kiedy zabierał się do "Kupca weneckiego", nie miał wielkiego doświadczenia kompozytorskiego - zwracał uwagę dyrektor festiwalu w Bregencji David Pountney. - Stworzył wcześniej niewiele utworów i oto zasiadł do pisania wielkiej trzygodzinnej szekspirowskiej opery na dwunastu bohaterów. Co więcej, każda z tych postaci została wyraziście i precyzyjnie sportretowana w muzyce - komplementował.

"Kupca weneckiego" Czajkowski napisał wspólnie z librecistą Johnnem O'Brienem. Brytyjczyk wspominał, że kompozytor zasugerował mu skrócenie szekspirowskiego dramatu tak, aby ze scenariuszem zmieścić się w godzinie. - Potem powiedział mi, że nie może pisać do angielskiego pentametru jambicznego. Zalecił mi łamać wersy tak, żeby wykorzystać jak najwięcej oryginalnego tekstu - opowiadał.

Andrzej Czajkowski zmarł w 1982 roku. Jego "Kupiec wenecki" swoją światową premierę miał 18 lipca. Spektakl jest współprodukowany przez Teatr Wielki-Operę Narodową i Instytut Adama Mickiewicza. W Warszawie operę zobaczymy dopiero w przyszłym sezonie.

W audycji Adama Suprynowicza o swoich wrażeniach z premiery opowiadali Wanda Wiłkomirska, Urszula Kryger, Katarzyna Naliwajek-Mazurek, Jerzy Marchwiński i Maciej Grzybowski.

bch

Czytaj także

Ulubiony uczeń Chopina miał to, czego nie posiadał mistrz

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2013 16:00
Adolf Gutmann był jedynym uczniem Fryderyka Chopina, z którym kontakt również wiele lat po śmierci polskiego pianisty utrzymywała George Sand. Czym młody, gniewny pianista zaskarbił sobie względy u największego polskiego kompozytora?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lutosławski Youth Orchestra. "Wspólne granie jest wspaniałe"

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2013 17:30
- Zaczyna się od poznania i uwolnienia umysłu. Wszystko jedno, czy to jest Mozart, czy Lutosławski - powiedział radiowej Dwójce dyrygent Paweł Kos-Nowicki z Lutosławski Youth Orchestra.
rozwiń zwiń