X Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2015 15:22
Zapraszamy na X Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania w Warszawie, który odbędzie się w dniach 18-22 listopada 2015 w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego.
Już po raz dziesiąty przybędą do Warszawy najwybitniejsi współcześni opowiadacze z całego świata  zarówno artyści o korzeniach teatralnych, jak i ci, dla których punktem wyjścia do pracy nad żywą opowieścią są literatura, praktyki muzyczne czy pamięć osobista
Już po raz dziesiąty przybędą do Warszawy najwybitniejsi współcześni opowiadacze z całego świata – zarówno artyści o korzeniach teatralnych, jak i ci, dla których punktem wyjścia do pracy nad żywą opowieścią są literatura, praktyki muzyczne czy pamięć osobistaFoto: materiały promocyjne

Tegoroczny Festiwal ma podtytuł "CZAS", który jest jedną z fundamentalnych kategorii kultury, przenikającej i określającej całość naszego kulturowego doświadczenia. Biorący udział w festiwalu przedstawiciele różnych tradycji i stylów opowiadania będą poszukiwać narracyjnej odpowiedzi na pytanie: Czym jest czas? Co znaczą pojęcia: "dawno, długo, niedługo, zaraz, chwila, minione, teraźniejszość, przyszłość, spieszyć się". Czasy opowieści – baśni, mitów, legend i eposów - będą się przenikały z osobistymi doświadczeniami zmagania się z życiem w "naszych CZASACH".

Już po raz trzeci na Festiwalu wystąpi Jihad Darwiche (Liban/Francja) - jeden z najwybitniejszych współczesnych opowiadaczy, nie tylko świata arabskiego, który czerpie inspiracje zarówno z tradycyjnego repertuaru eposów, baśni z kręgu "Księgi tysiąca i jednej nocy" czy przypowieści Hodży Nasreddina, jak i ze swoich doświadczeń w roli dziennikarza i reportera. Tym razem Jihad zaprezentuje spektakl "Kobiety z placu Tahrir", poruszającą opowieść opartą na autentycznych historiach zwykłych kobiet, wciągniętych w wir rewolucji w Egipcie oraz epos "Mamé Alan" - najpopularniejsze dzieło ustnej tradycji kurdyjskiej, od siedmiuset lat opowiadane od basenu morza śródziemnego aż do irańskiego Chorosanu i Kazachstanu.

Tradycję ustnych eposów przywołają także niezwykli goście: Kirill Nikiphorov z Jakucji i pochodząca z Kamerunu Catherine Ahonkoba. Kirill Nikiphorov zaprezentuje epos syberyjski "Oloncho". Oloncho, czyli ustne ludowe eposy jakuckie są niezwykłym i ciągle mało znanym fenomenem kulturowym. Wykonywane przez osoby zwane Olonchosutami, sławią bohaterskie czyny herosów walczących z przeciwnikami – rzeczywistymi i mitycznymi. Z kolei w wykonaniu Catherine Ahonkoby zobaczymy "Djeki la Njambe"- epos założycielski ludów Sawa, arcydzieło ustnego dziedzictwa języka duala, który jest opowiadany w Kamerunie po dziś dzień.

Spektakl "Bagdád, Kábul, Ar Raqquah, Maarran" Grupy Teatralnej Teraz, wdech i leć! z Czech jest oparty na opowieściach uchodźców zebranych podczas wyprawy artystów na pogranicze turecko-syryjskie.

Niesamowity Tuup z Wielkiej Brytanii i Sheema Mukherje - pochodząca z Indii mistrzyni gry na sitarze - zabiorą widzów do Indii sprzed 2000 lat, gdzie rozgrywa się akcja zwariowanej i zarazem pouczającej historii "Król i trup".

Zaskakujący formalnie spektakl "Zobacz moje słowa", w którym słowom będą towarzyszyły gesty, rysunki, przedmioty, robione na żywo wycinanki i muzyka zaprezentują Joerg Baesecke i Hedwig Rost z Niemiec – artyści wywodzący się ze sztuki ulicy, którzy tworzą, jak o sobie mówią "najmniejszy teatr świata".

Tytułowy wątek "Czasu" będzie przewijał się w balladach dziadowskich Jacka Hałasa w spektaklu Teatru Rodzinnego Nomadów Kultury, który zabierze nas w przestrzeń czasu wędrowania, miłości i śmierci. Z kolei Jarek Kaczmarek z Gwiodonem Cybuslkim i Mateuszem Szemrajem otworzą świat "Opowieści bluesowych". Czy wędrówka ściężką bluesa pozwoli bohaterowi historii odnaleźć swoją słowiańską tożsamość?

I tym razem swoje widowisko narracyjne zaprezentuje "Grupa Studnia O." która podejmie próbę przejścia przez labirynt opowieści „Rękopisu znalezionego w Saragossie“ Jana Potockiego. Magda Lena Górska i Serge Tamas (Polska/Francja/Gwadelupa) zapraszają na "Klechdy polskie" Bolesława Leśmiana i "Baśń o Bulbulezarze, ptaku tysiąca opowieści" – barwne spektakle w oprawie muzyki i pieśni.

Festiwalowy program dla dzieci będzie jak zawsze podróżą przez literaturę i światy różnych kultur. Aneta Cruz- Kąciak zaprezentuje opowieści zebrane w trakcie meksykańskich podroży - "Opowieści Trzech Pomarańczy". Beata Frankowska zaprasza na spektakle „Jak ptaszki studiowały Torę” na podstawie bajek Eliezera Szteinbarga i "Cztery strony czasu", zainspirowany książką Iwony Chmielewskiej. "Eonin w krainie syren" to legendy irlandzkie w muzycznej oprawie zespołu Macalla Trio. Bogaty muzycznie spektakl "Dwoje dzieci w ciemnym lesie", na podstawie poezji Danuty Wawiłłow, zaprezentują Emilia Raiter i Łukasz Szypkowski. Agnieszka Aysen Kaim przygotowała opowieści o "Asmodeuszu i innych małych łobuziakach" i spektakl dla dzieci i dorosłych "Bahar, czyli Wiosna". Joanna Sarnecka i Anna Woźniak zapraszają na "Bajkę o rybaku Urashima" z muzyką Macieja Harny.

Festiwal organizowany przez Stowarzyszenie "Grupa Studnia O." odbywa się dzięki wsparciu Miasta Stołecznego Warszawy oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

materiały prasowe/bch